سقوط آزاد سرمایه گذاری خارجی در جهان

سقوط آزاد سرمایه گذاری خارجی در جهان به گزارش سیب پال دفتر تجارت و توسعه سازمان ملل از كاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان اطلاع داد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، آنکتاد با اشاره به انتشار کرونا و محدودیت های بوجود آمده در زمینه سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان پیشبینی کرده است برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ میزان سرمایه گذاری خارجی در جهان به زیر یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. این رقم در سال ۲۰۱۹ ۱.۵۴ تریلیون دلار اندازه گیری شده است.

به گفته دفتر تجارت و توسعه سازمان ملل، چشم انداز یک رکود عمیق و فراگیر سبب ترغیب شرکت های چندملیتی به تجدید نظر در انجام پروژه های بین المللی خود خواهد شد و انتظار نمی رود زودتر از سال ۲۰۲۲ روند سرمایه گذاری ها به شرایط پیش از بحران بازگردد.
بیشترین کاهش سرمایه گذایر خارجی امسال نسبت به سال قبل در امریکای لاتین خواهد بود که طبق پیشبینی ها حدودا نصف خواهد شد. سرمایه گذاری های خارجی سال جاری در کشورهای آسیایی ۳۰ تا ۴۵ درصد و در کشورهای آفریقایی بین ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت. البته کشورهای صنعتی و توسعه یافته هم از این قاعده مستثنی نیستند و پیشبینی شده است حجم سرمایه گذایر خارجی در آنها هم بین ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.
موخیسا کیتویی، دبیر کل دفتر تجارت و توسعه سازمان ملل در همین رابطه اظهار داشت: وقوع همه گیری کرونا منجر به توقف تولید و اختلال در زنجیره تأمین بخش های مختلف اقتصادی خواهد شد. این امکان وجود دارد که بعضی از کسب و کارها وادار به تعطیلی کامل شوند و در بخش تقاضای مصرفی هم شاهد یک شوک خواهیم بود.
کیتویی در ارتباط با پیشبینی دقیق میزان کاهش سرمایه گذاری خارجی هم اظهار داشت: چشم انداز سرمایه گذاری خارجی خیلی بستگی به این خواهد داشت که شرایط فعلی تا کجا ادامه خواهد یافت و سیاست گذاری های اقتصادی تا چه حدی متاثر از کرونا خواهند بود.
منبع:

1399/03/28
22:52:06
5.0 / 5
2628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است