روز سیاه اسكناس سبز

روز سیاه اسكناس سبز سیب پال: شاخص دلار در معاملات امروز تا حد زیادی در مقابل دلار عقب نشست.


به گزارش سیب پال به نقل از سی ان بی سی، بنظر می رسد دلار تا زمان مشخص شدن موضع بانک مرکزی این کشور درباب اقدامات محرک بیشتر نخواهد توانست دست به پیشروی بزرگ دیگری بزند. در معاملات امروز ارزهای اروپایی برندگان اصلی در مقابل اسکناس سبز بودند.
طبق اعلام دفتر کنترل بودجه آمریکا، کسری بودجه دولت در هشت ماه ابتدایی سال مالی جاری به ۱.۹ تریلیون دلار رسیده است. تنها در ماه می میزان مخارج دولت ۴۲۴ میلیارد دلار بیشتر از میزان درآمدهای آن بوده است. درآمدهای دولت طی ماه می ۵۸ میلیارد دلار نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده است.
از طرف دیگر فاکتورهای کلان اقتصادی منتشرشده درباب کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام نموده است برنامه خرید اوراق قرضه خودرا با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد.
بانک مرکزی آلمان در گزارشی آگهی داده است که حتی با وجود حمایت های صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد این کشور امسال ۷.۱ درصد کوچک خواهد شد و در بهترین حالت دو سال تا بازگشت میزان تولیدات به سطوح پیش از زمان بحران زمان لازم خواهد بود. از طرف دیگر بانک مرکزی ایتالیا نیز با انتشار گزارش مشابهی پیش بینی نمود اقتصاد این کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا امسال ۱۳ درصد کوچک شود. در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا ۵.۳ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور از سال ۱۹۹۵ تابحال شمرده می شود.
زک پندل، قایم مقام بخش ارزی بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: اقدامات اخیر صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا موجب کاهش ریسک های موجود بر سر راه اقتصادهای اروپایی خواهد شد. با این وجود چالش بازطراحی یک ساختار مالی فراگیر در اروپا به قوت خود باقی است و برای پرداختن به ضعف های موجود باید تغییرات بیشتری اعمال شود.
هم اکنون اصلی ترین دلیل نگرانی فعالان بازار ارز اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین و مساله هنگ کنگ است. بعد از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع ویروس کرونا در جهان، حالا بعضی از قانون گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ هستند. از طرف دیگر وانگ یی، وزیر خارجه چین به آمریکا درباب به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر آگهی داده است.
روبرتو کوبو، مدیر ارزی در موسسه " بی بی وی ای" اظهار داشت: تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوریآمریکا زمان باقی مانده و بعید است که طرف آمریکایی خواهان کاهش واقعی تنش ها با چین باشد. این مساله موجب خواهد شد تا دست کم در شش ماه اینده شاهد تداوم فضای پرریسک در بازارهای جهانی باشیم.
در ایام اخیر بانک مرکزی چین به کوشش های خود جهت راه اندازی ارز دیجیتالی این کشور بخشیده است و تحلیل گران این اقدام را در امتداد کاهش وابستگی چین به نظام مالی دلار ارزیابی می کنند. خصوصاً آن که بعضی از مقامات آمریکایی پیشنهاد تحریم بخش بانکی چین را مطرح کرده اند.
نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۶۰ کارشناس ارزی توسط رویترز نشان میدهد که یک سوم این افراد معتقدند دلار در ماه ژوئن نخواهد توانست دست به یک پیشروی بزرگ بزند هر چند که احتمال تضعیف بیش از اندازه آن نیز ضعیف خواهد بود.
جین فولی، کارشناس مسائل ارزی در " روبو بانک" اظهار داشت: بازارها بین جریان مختلفی از اخبار گیر کرده اند. از یک سو شاهدیم که بانکهای مرکزی جریان عظیمی از نقدینگی را به بازارها تزریق کرده اند و از طرف دیگر تنش های ژئوپلتیکی به سطوح کم سابقه ای رسیده است که می تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی داشته باشد.
در حوزه تجارت خارجی نیز عملکرد ناامیدکننده اقتصاد های آمریکایی ادامه دارد؛ صادرات آمریکا تا اختتام ماه آوریل با کاهش ۲۰.۵ درصدی نسبت به ماه قبل روبه رو شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات نیز آمریکایی ۱۰.۷ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. آمارهای مشابه انتشار یافته برای کانادا نیز نشان میدهد در ماه آوریل صادرات با کاهش ۲۹.۷ درصدی و واردات با کاهش ۲۵.۱ درصدی روبه رو شده است و افزایش کسری تراز تجاری، دلار کانادا را تحت فشار قرار داده است.
از طرف دیگر ویروس کرونا کماکان قربانی می گیرد هر چند که با کند شدن سرعت شیوع آن در خیلی از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها شروع شده است.
تابحال بیش از هفت میلیون و ۳۱۸ هزار و ۱۳۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۴ هزار و ۱۴۸ نفر، انگلیس با ۴۰ هزار و ۸۸۳ نفر، برزیل با ۳۸ هزار و ۴۹۷ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۴۳ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۲۹۶ نفر بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۱۹۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۵۲ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
چشم انداز اقتصادی منطقه یورو کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است بطوریکه بانک جهانی در گزارش خود پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو این منطقه امسال به منفی ۹ درصد برسد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد ثبت شده در این منطقه از زمان تشکیل آن در سال ۲۰۰۰ میلادی خواهد بود.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۳۲ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۷۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۱ درصد بالا رفت و با عبور از ۱.۱۲ به ۱.۱۳۴ دلار رسید.
امره اشپایتسر - تحلیلگر بازار ارز در موسسه وستپاک اف ایکس - اظهار داشت: رشد اقتصادی کشورها بسیار کم شده است اما اوضاع به آن بدی که قبلا تصور می شد هم نیست. اینکه کم کم روند بازگشت کارهای اقتصادی به سطوح قبل از آغاز بحران شروع شده است می تواند محرک جدید بازارها باشد.
ارزهای آسیایی
عملکرد اقتصادهای بزرگ آسیا نیز کماکان در سطح ناامیدکننده ای باقی مانده است.
طبق اعلام دولت ژاپن در سه نخست امسال اقتصاد این کشور ۰.۶ درصد کوچک تر شده است. این رشد که ۰.۳ درصد بیشتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است، بدترین عملکرد اقتصاد ژاپن از سال ۲۰۱۵ تابحال شمرده می شود. بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تابحال در مجموع حدود ۱۴.۴ تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده است تا از نتایج اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.
از طرف دیگر خبر مربوط به تقویت ذخایر ارزی چین موجب بازگشت آرام آرام دلار به محدوده مقاومتی ۷ یوانی می شود. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۱۰.۲۳ میلیارددلار افزایش نسبت به ماه آوریل به ۳.۱۰۲ تریلیون دلار رسیده است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۴۵ درصد کاهش به ۱۰۷.۵۵۱ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۳۴ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۷۲ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/03/21
21:12:12
5.0 / 5
2819
تگهای خبر: ارز , اسكناس , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است