ملزومات تحقق تورم ۲۲ درصدی

ملزومات تحقق تورم ۲۲ درصدی به گزارش سیب پال با عنایت به این كه بانك مركزی نرخ تورم هدف یك سال آینده را ۲۲ درصد اعلام نموده است، یك كارشناس اقتصادی با اعتقاد به اینكه تحقق این نرخ دست یافتنی است، یكی از ملزومات آنرا تغییر روش تأمین كسری بودجه از محل پایه پولی به سمت انتشار اوراق دانست.


علی سعدوندی در گفتگو با ایسنا درباره چگونگی تحقق نرخ تورم هدف اعلام شده از بانک مرکزی، اظهار نمود: اگر بناست که نرخ تورم کنترل شود، باید تمام جامعه بر روی یک نرخ خاص به توافق برسند؛ ازاین رو بخشی از سیاست گذاری پولی بانکهای مرکزی در دنیا این است که نرخ تورم هدف را اعلام کنند و سپس با رسیدن به آن نرخ، اعتبار لازم را کسب کنند؛ بدین جهت نرخ تورم اعلامی باید قابل دفاع باشد تا بانک مرکزی بتواند به آن نرخ برسد.

تبعات عدم تحقق تورم هدف
وی ضمن مثبت خواندن اجرای سیاست هدفگذاری تورم، اظهار داشت: اگر بانک مرکزی به نرخ اعلام شده نرسد، اعتبار بانک مرکزی لطمه خواهد دید و هدف گذاری تورم به عکس خودش تبدیل می شود.
این کارشناس اقتصادی با اعتقاد به اینکه تحقق نرخ تورم اعلامی دور از انتظار و سخت نیست، اضافه کرد: اگر روش تأمین کسری بودجه به سمت روش مورد نظر کشورهای پیشرفته تغییر کند، می توانیم نرخ تورم را هم به میزان کشورهای پیشرفته برسانیم؛ ازاین رو رسیدن به اقتصاد غیر تورمی اقدام پیچیده ای نیست.

تورم ۲۲ درصدی به چه چیزی نیاز دارد؟
این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: برای تحقق تورم هدف اعلام شده باید روش تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی به سمت اوراق تغییر پیدا کند که متاسفانه دولت ها در گذشته هر زمانی که با کسری بودجه رو به رو شده اند، دست به خزانه بانک مرکزی زده و پول پرقدرت منتشر نموده اند که تاثیرات تورمی همراه داشته است.
به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، رئیس کل بانک مرکزی به تازگی از آمادگی این بانک برای اجرای هدف گذاری تورم اطلاع داد که در چارچوب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی، "تورم هدف" خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد.
بعد از این، همتی اعلام نموده بود که بیانیه چارچوب هدف گذاری تورم ۶ خرداد منتشر خواهد شد که این بیانیه منتشر گردید و طبق آن هدف نرخ تورم بانک مرکزی برای بازه زمانی یک ساله ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین شده است.1399/03/09
10:19:57
5.0 / 5
2520
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است