برای بهبود اقتصادی

نقدینگی ۲۲۳۰ هزار میلیاردی كجا باید سرریز شود؟

نقدینگی ۲۲۳۰ هزار میلیاردی كجا باید سرریز شود؟ سیب پال: در حالیكه كارشناسان حركت نقدینگی به سمت بازارهای طلا، سكه و ارز را برای اقتصاد مضر می دانند، بهترین مامن برای آنرا در شرایط كنونی، بازار سرمایه اعلام نموده اند با این وجود معتقدند كه باید این نقدینگی به سمت تولید حركت نماید تا سبب بهبود اقتصاد و اشتغالزایی شود و این امر نیازمند رعایت ملزوماتی در رشدهای بورس است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، نظام پولی و بانکی به علت نقش تعیین کننده در سیاست های پولی و اعتباری و بعنوان یک قدرت اقتصادی مهم در اختیار دولت، می تواند با اتخاذ سیاست های مناسب و هماهنگ با اهداف کلان اقتصادی و بکار بردن ابزارهای کنترل، نقدینگی را به سمت فعالیتهای مولد اقتصادی هدایت کند و با افزایش ثبات اقتصادی زمینه را برای شکل گیری سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و... فراهم آورد.
اما بعد از واگذاری اموال دولتی، آزادسازی سهام عدالت و رشدهای بی سابقه ای که شاخص بورس تجربه کرد، این بازار مامنی برای سرمایه های اقشار مختلفی از مردم چه فعالان باسابقه در بورس چه مردمی که تابحال حضور در این بازار را تجربه نکرده اند، شد.
به قول تحلیل گران، حالا بار مسئولیت چند ساله نظام بانکی در جهت پیشگیری از حرکت نقدینگی به بازارهای سوداگرانه و هدایت آن به سمت فعالیتهای تولیدی برای تأمین مالی بنگاه های اقتصادی بر دوش بازار سرمایه افتاده اما اقتصاددانان هدایت نقدینگی از بورس به سمت تولید را مشروط به الزاماتی می دانند.
از آنجائیکه در ایام اخیر بازار طلا، سکه و ارز افزایش قیمت را تجربه کردند و بورس هم گرفتار ریزش در شاخص شد، این تردید بوجود آمد که بازار سرمایه توانایی کنترل نقدینگی ندارد اما کارشناسان بورس معتقد بودند که نوسانات بورس برای رسیدن به ثبات است و همچنان نقدینگی زیادی به این بازار حرکت خواهد نمود.
به علت آثار تورمی و منفی که حرکت نقدینگی در بازارهای سوداگرایانه برای اقتصاد خواهد داشت، حسین راغفر - اقتصاددان - به جهت اینکه از حرکت نقدینگی از بازار سرمایه به بازارهای سوداگرایانه جلوگیری شود، فعال کردن نظام مالیاتی را پیشنهاد می دهد و اعتقاد دارد که باید از درآمد فعالیتهای غیرمولد مالیات گرفته شود تا منابع بازار سهام به سمت تولید حرکت نماید.
همچنین، حسین عبده تبریزی یک کارشناس اقتصادی دیگر می گوید که هدایت نقدینگی به سمت شرکت های تولیدی کارآمد نیازمند آن است که نرخ بازدهی تصنعی بازارهای سفته بازی کاهش پیدا کند تا مردم منابع خویش را در طرح های نیمه تمام، زیرساختی و عمرانی با بازده مناسب سرمایه گذاری کنند و یا در اختیار شرکت هایی قرار دهند که ارزش می آفرینند.
علاوه بر این، محمود جامساز هم بازار سرمایه را بهترین مکان برای فرود آمدن نقدینگی های انباشت شده می داند، مشروط بر اینکه این بازار بر مبنای استانداردهای بین المللی عمل کند که به قول این اقتصاددان، شاخص کنونی بازار سرمایه باوجود رشد اقتصادی کشور که در دوسال پی در پی حدود ۱۴ درصد منفی بوده، از رشد غیر منتظره ای برخورار بوده که با هیچ منطق اقتصادی توجیه پذیر نیست.
بر این اساس شاید بتوان به این نتیجه رسید که به جهت اینکه بتوان از سودهای کنونی بازار سرمایه در جهت تأمین مالی و ارتقا تولید استفاده کرد، باید منابع وارد شده به بورس تحت نظارت قرار گیرند و منطبق با اصول علم اقتصاد و استانداردهای بین المللی عمل کنند. همچنین، راه های نقدینگی به سمت بازارهای سفته بازانه از راه مالیات و کاهش نرخ بازدهی این بازارها، بسته شود.
منبع:

1399/03/05
22:50:53
5.0 / 5
2319
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است