سودآوری بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

سودآوری بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟ به گزارش سیب پال گزارش ها نشان داده است كه رشد شاخص كل تابحال از ۱۰۰ درصد فراتر رفته و به صورت متوسط روزانه ۲.۲ درصد سود از آن معامله گران بازار سهام شده است.به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین، بورس تهران که از اولین روزهای سال ۹۹ با شتابی خیره کننده در راه صعودی در حرکت بوده و همچنان هم به این صعود ادامه می دهد، بعد از گذشت حدود ۵۲ روز از سال جدید، از رشدی بیشتر از ۱۰۰ درصدی برخوردار بوده است. گزارش ها نشان داده است که رشد شاخص کل تابحال از ۱۰۰ درصد فراتر رفته و به صورت متوسط روزانه ۲.۲ درصد سود از آن معامله گران بازار سهام شده است.
در این میان، همچنان عطش خرید در بازار خودنمایی می کند و در این مدت حدودا روزی هزار میلیارد تومان تقاضای جدید از جانب توده مردم وارد بازار سهام شده است. این مورد سبب شده که مقامات دولت تاکید کنند که مردم در خرید سهام عجله نکنند. وزیر اقتصاد در نشست با فعالان بخش خصوصی جهت بررسی فرصت های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه ها و بخش خصوصی، با بیان این که عرضه های اولیه و پشتیبانی از بازار سرمایه و بورس ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: در نیمه دوم سال هم عرضه هایی خواهیم داشت و مردم نباید در خرید سهام شتابزده عمل کنند.
رییس کل بانک مرکزی هم سفارش کرده که مسئولان بورس، اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرید تا شاهد رشد مطمئن و منطقی بورس باشیم. به قول عبدالناصر همتی، اقبال خوبی به بازار سرمایه شده است و جا دارد که نقش بازار سرمایه در تأمین مالی افزایش یابد.
نوسان های بورس چگونه منظم می شود؟
رشد عجیب شاخص کل بورس تاکنون، این روزها محل سوال و ابهام خیلی از کارشناسان است؛ تا جایی که هستند کارشناسان و تحلیلگرانی که نسبت به ایجاد حباب در بازار سرمایه ایران ابراز نگرانی کرده اند و آنرا «بازار گاوی» لقب می دهند. گروهی هم همچنان به رشد خیره کننده بازار سرمایه خوشبین هستند.
اما یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: مردم به اظهار نظرهای منفی درباره آینده بورس توجه نکنند، اما مسئولان به نقدهای کارشناسان و صدمه شناسی آینده بورس توجه نمایند.
علی آقامحمدی عنوان کرد: اگر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عرضه واقعی به وسیله دولت در بورس صورت گیرد، نوسان های بورس منظم می شود.
وی متذکر شد: اولین عرضه باید به وسیله بانک ها صورت گیرد و دولت هم ۶۰ هزار میلیارد تومان از اموال بدون استفاده خویش را عرضه نماید. آنچه که اهمیت دارد، ورود سرمایه به بورس است و مالکیت گذشته آن مهم نیست.
جلوی شکل گیری رانت را بگیریم
جمال رزاقی، رئیس اتاق بازرگانی شیراز هم درباره رشد بازار سرمایه اظهار داشت: وضعیت بازارهای مالی از زمان شروع کرونا تابحال به گونه کم سابقه ای در حال تغییر و تحول است.
وی اضافه کرد: بازار بورس که تا پیش از این و به علت شدت تحریم ها وضعیت متغیری داشت، حالا روز به روز با ورود افراد جدید به آن در حال صعود است. این بازار با عرضه سهام های بخش های دولتی شاید توانسته باشد اطمینان و اعتماد بخشی از جامعه را برای ورود به این بازار جلب کرده باشد، اما عده ای هم معتقدند که اثرات تورمی پیش روی این بازار می تواند سبب سقوط ارزش سهام بعضی از شرکت های آن شود.
وی تصریح کرد: این نکته را باید در نظر داشت که ورود این حجم عظیم افراد به این بازار ضمن این که ریسک جریان سرمایه گذاری غیرمعتبر را زیاد می کند، امکان شکل گیری فساد و رانت را هم افزایش می دهد؛ چونکه محدودیت ها برای ورود به بازار کاهش یافته است، ازاین رو لازم است نظارت بر این بازار بیشتر از پیش صورت گیرد.
رشد شاخص بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟
یک کارشناس بازار سرمایه هم اظهار داشت: تا زمانی که نقدینگی به صورت فزاینده وارد بازار بورس شود، رشد شاخص ها ادامه دارد.
خواجه نصیری با بیان این که عامل رشد شرایط کنونی بازار ورود نقدینگی از سایر بازارها است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذار باید صورت سود و زیان شرکت را ببینید و درآمدهای شرکت و سود هر سهم را با هم مقایسه کند.

هیچ نشانه ای از اصلاح بازار به چشم نمی خورد
همچنین یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از نظر تکنیکال، کانال شاخص بورس و قیمت سهم ها به سمت رشد شکسته شده و انتظار می رود این رشد در بازار ادامه دار باشد و در وضعیت کنونی هیچ نشانه ای از اصلاح بازار به چشم نمی خورد.
امیرعلی امیرباقری اضافه کرد: موضوعی که به تازگی زیاد با آن مواجه هستیم، مطرح شدن بحث حباب شاخص بورس است که به علت رشد اخیر بورس این مورد از جانب بعضی از فعالان بازار مطرح گردیده است.
وی عنوان کرد: در دو سال قبل با ورود نقدینگی سهامداران حقیقی به بورس، شرکت های کوچک و متوسط وارد فاز صعودی شدند و شرکت های بزرگ به علت عرضه سهام توسط حقوقی های خود از رشد بازار جا مانده بودند. حالا سیل ورود نقدینگی به بازار تا حدودی عرضه حقوقی ها را محدودتر و زمینه رشد پرشتاب بازار را فراهم نموده است.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: پیشبینی می شود سهامی که برپایه نقدینگی و عملیات سفته بازی رشدهای چند برابری را تجربه کرده بودند، وارد فاز اصلاح شوند، اما رشد در بدنه بازار یعنی سهم های بزرگ بازار ادامه دار خواهد بود.
امیرباقری متذکر شد: در چنین بازاری که تعداد زیادی سهامدار وجود دارد و نقدینگی زیادی با این بازار درگیر شده است، شاهد افزایش کارایی بازار و و قوام بخشیدن به شاخص ها خواهیم بود که به نظر می آید احتمال ریزش و واکنش های هیجانی در بازار به مرور زمان کمتر خواهد شد.
سودآوری بورس تا کی ادامه خواهد داشت؟
یک متخصص اقتصاد مالی هم با این پیشبینی که تا آخر سال ۹۹ یا حداکثر تا آخر کار دولت فعلی بورس همچنان پر رونق و سودآورتر از سایر بازارها خواهد بود، سفارش هایی به سهامداران خرد برای فعالیت در این بازار ارائه نمود.
علی کاشمری با هشدارهایی به سهامداران خرد، سفارش هایی به آنها کرد؛ همچون اینکه دست به حرکات هیجانی نزنند، به شایعات توجه نکنند، تحلیل های بنیادی و تکنیکال را فرابگیرند، دارایی های خویش را برای ورود به بورس نفروشند و سبد متشکل از سهام هایی با ریسکهای مختلف تشکیل دهند.
خریداران هیجانی سهام به فکر روزهای قرمز بورس باشند
در همین حال، حمید اعرابی، یکی از فعالان و کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: خیلی از افرادی که در یک سال قبل وارد بازار سهام شده اند، فقط رنگ سبز بازار را دیده اند، ولی بازار می تواند رنگ قرمز هم داشته باشد و این مورد برای هر بازاری کاملا طبیعی است، اما وقتی ریسک بالا باشد و دارایی ها به نصف تقلیل یابد، ناخوشایند می شود.
وی اضافه کرد: به نظر من ریسک بازار فوق العاده بالا است. به بیان دیگر، اگر ریسک بازار را به ۱۰ درجه تقسیم نماییم، هم اکنون می توان گفت روی عدد ۹ قرار دارد، یعنی ۹ واحد ریسک می کنند تا بلکه یک واحد سود ببرند.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این که عموم مردم وارد بازار بورس شوند، خیلی خوب است، اما اینکه دارایی های خویش را بفروشند و با پول آن سهام بخرند، به خصوص در شرایط کنونی بسیار خطرناک می باشد.
اعرابی با بیان این که از نظر بنیادین، بازار را در شرایطی نمی بینم که افراد نورسیده بی محابا وارد آن شوند، متذکر شد: اگر قصد ورود به بازار را دارند، با واسطه و از راه صندوق ها بیایند، هر چند هم اکنون ریسک بازار به صندوق ها هم رسیده است، چونکه بازار بسیار رشد کرده و از طرفی پرتفوی صندوق ها هم قابل رضایت نیست.
سهامداران با کوچک ترین نوسان از بازار نروند
نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به رشد حدود ۱۰۰ درصدی شاخص سهام از آغاز سال تاکنون، اظهار داشت: سهامداران باکوچکترین نوسان از بازار سرمایه خارج نشوند.
عباس آرگون اضافه کرد: دولت می تواند طرح های نیمه تمام را در غالب شرکت سهامی تعریف و در بازار بورس عرضه نماید و از این طریق با تأمین مالی و اتمام این طرح ها گامی در تحقق جهش تولید بردارد. حالا بهترین فرصت است تا حجم بالای نقدینگی به بخش های مولد اقتصادی هدایت شود که می تواند عاملی برای ظرفیت سازی در تولید و اشتغال پایدار باشد.
وی با اشاره به اینکه دولت هم می تواند از این فرصت برای خود تأمین مالی داشته باشد اظهار داشت: البته دولت به جای دخالت کردن باید از بازار سرمایه حمایت کند.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: سهامدارانی که وارد بازار سرمایه می شوند، حتما با کار کارشناسی به خرید سهام اقدام نمایند و به جای سهم تکی، حتی الامکان سبدی از سهام را با مشورت گیری از افراد متخصص و کارشناس همچون کارگزاری ها و شرکت های مشاوره سرمایه گذاری تهیه کنند؛ ضمن اینکه به صورت هیجانی وارد بورس نشوند و با کوچک ترین نوسانی از آن خارج نشوند.
آرگون با اشاره به اینکه نوسان جز ذات بازار سرمایه است، خاطرنشان کرد: سهامداران با یک نگاه میان مدت و بلندمدت وارد بازار سرمایه شوند و دارایی های مازاد خویش را وارد بازار سرمایه کنند و سفارش اکید ما این است از فروش دارایی های موجود خود و وارد کردن آن به بازار سرمایه اجتناب کنند.
بورس تهران درگیر حباب است؟
علی ابراهیم نژاد، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هم اظهار داشت: معمولا بحث حبابی بودن یا نبودن بازار در دوره هایی که بورس رشد سریعی می کند بر سر زبان ها می افتد و داغ می شود. البته دعوای حبابی بودن تنها راجع به بورس نیست و از بازار خودرو و سکه گرفته تا مسکن و ارز را شامل می شود. در این بین، عده ای هم هستند که معتقدند همه بازارها در کشور حباب دارند! شاید بشود ادعا کرد که در کشور ما مفهوم حباب لوث شده است، چون به رغم استفاده فراوان توسط افراد، عموما نمی توانند تعریف دقیقی از آن ارائه نمایند.
وی اضافه کرد: چیزی که به تجربه دریافته ام این است که هم در مورد مفهوم حباب و هم در مورد تحلیل آن کج فهمی و سوءتفاهم زیادی وجود دارد و ازاین رو همین ابتدای بحث می خواهم با چند سوال و جواب، نظرم را شفاف بیان کنم: آیا در کلیت بازار حباب وجود دارد؟ به نظر نمی رسد. من هنوز تحلیلی ندیده ام که بتواند من را قانع کند در کلیت بورس تهران حباب وجود دارد.
بورس در وضعیت غیرعادی است
در این میان، میثم رادپور، کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: نکته مهم این است که بازار وضعیت عادی ندارد. مهم ترین نکته ای که مدنظر سهامداران و تازه واردان به بورس باید قرار گیرد، این است.
وی با اشاره به اینکه عدم واکنش بازار سرمایه به اتفاقات سیاسی و اقتصادی کمی نگران کننده است، اضافه کرد: در شرایط کنونی اخبار جاری تاثیرگذاری اش را بر بورس از دست داده و هر روز بازار سرمایه در حال رسیدن به رکورد تازه ای است. در حقیقت مثبت نبودن بازار سرمایه در شرایط فعلی غیر عادی تلقی می شود.
رادپور خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان متاسفانه تحلیل های عجیب و غریب درباره علل رشد شاخص می گویند؛ در حالیکه واقعا این رشد ربطی به تورم و اشتباه بودن فرمول قیمت گذاری و... ندارد و بدون شک به محض ریزش بورس، این عده از مواضع خود عقب می نشینند.
وی تصریح کرد: کسانی که وارد بازار شده اند، به قصد سود بالاتر از ۱۰۰ درصد و حتی ۳۰۰ درصد وارد این بازار شده اند در حالیکه بورس دیر یا زود واقعیت خویش را بازخواهد یافت.
رادپور متذکر شد: مثبت بودن همیشگی بورس اتفاق عادی و نرمالی نیست، بورس ما هم اکنون اصلا ایست ندارد، در نتیجه یا باید بالا برود یا پایین آمده و ریزش را بپذیرد. از این روباید انتظار کسب سود برای تازه واردها انتظاری منطقی و دقیق باشد تا اگر فاز اصلاحی شروع شد افراد احساس غبن نکنند. وی تصریح کرد: اصلا قابل پیشبینی نیست که این رشد تا چه زمانی ادامه خواهد یافت
مواظب ریزش بورس باشید
همچنین یکی از فعالان بازار سرمایه، به مردمی که این روزها کد سهامداری می گیرند و نورسیده بورس می شوند و سهام می خرند و با این بازار و آینده آن آشنایی ندارند، اخطار جدی داد.
حسین خزلی خرازی اضافه کرد: خریداران نورسیده بورس باید بدانند قیمت این سهم هایی که می خرند بین ۳ تا ۱۰ و برخی تا ۲۰ برابر رشد کرده و طبیعی است که ایشان در اوج قیمت های تاریخی بورس، سهام خریده اند و احتمال ریزش و نوسان آن در آینده وجود دارد.
وی در پاسخ به اینکه سفارش شما به این سهامداران جدیدالورود چیست، از آنها خواست در ۵۰ سهام بزرگتر و برتر بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند تا اگر بازار بورس به هر علت منفی شد، سهام آنها کمتر منفی شده و از آنجائیکه سهام این شرکت ها پتانسیل تولید، فروش و صادرات خوبی دارند، ازاین رو در بازه زمانی بعد از منفی شدن بورس می توانند خودشان را بازسازی کرده و به قیمت قبلی بازگردند.
او تصریح کرد: ورود به بورس، کار تخصصی است. بعنوان نمونه اگر برای خرید یک دستگاه خودرو دست دوم، ۲۰ فاکتور را در نظر می گیرید برای خرید سهام در بورس باید ۵۰ فاکتور را بررسی کنید.

۲۲۳۲۲۵


منبع:

1399/02/23
14:16:02
5.0 / 5
2460
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است