وال استریت صعودی شد

وال استریت صعودی شد به گزارش سیب پال بعد از دو ریزش متوالی، شاخصهای بورس وال استریت صعودی شدند.


به گزارش سیب پال به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش ها برای یافتن واکسن کرونا بیشتر از پیش شدت گرفته است.
بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از در اختیار داشتن شواهدی در خصوص مسئول بودن چین در انتشار کرونا در جهان خبر داد، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در اظهاراتی مشابه گفته است که ویروس کرونا احیانا از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین درز پیدا کرده است. ترامپ که حالا به علت عملکرد دولتش در مقابله با ویروس کرونا زیر فشار سنگین افکار عمومی قرار دارد، چین را تهدید به اعمال موج تازه ای از تعرفه ها در صورت اثبات عمدی بودن نقش چین در انتشار ویروس کرونا کرده است.
از طرفی رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که دولت فکر نمی کرده بحران کرونا تا این حد جدی شود. این اظهارات سبب افزایش انتقادات از دولت ترامپ بخصوص در اردوگاه دموکرات ها شده است.
حالا دو عامل کلیدی در تعیین مسیر آینده شاخص ها نقش اساسی دارند: نخست اینکه آمریکا و چین به توافق تجاری پایبند خواهند ماند یا شاهد دور دیگری از جنگ تعرفه ها خواهیم بود و دوم اینکه بازگشایی تدریجی اقتصاد در کشورهای مختلف تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود و کشورها خواهند توانست شیب نزولی سرعت انتشار کرونا را ادامه دهند یا شاهد آغاز موج دوم همه گیری در جهان خواهیم بود. هم چنین بازارها به شدت مشتاق شنیدن اخبار مثبت تری از پیشرفت های دارویی در زمینه مقابله با کرونا هستند.
استفان اینس، تحلیل گر بازارهای مالی در موسسه" اکسی تریدر" اظهار داشت: رئیس جمهور ترامپ بار دیگر بر طبل جنگ تجاری کوبیده است و یک جنگ تجاری دیگر واقعا بیشتر از تحمل بازارهای مالی بخصوص در شرایط کنونی است. در شرایطی که بازارها پیش از این هم تحت تأثیر انتشار کرونا و بسته شدن کسب و کارها ریزش های سنگینی داشته اند، پیشبینی اینکه اگر تهدید اعمال تعرفه ها عملی شود، آن گاه چه خواهد شد واقعا دشوار است.
تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سرتاسر جهان سبب شده است تا خیلی از کسب و کارهای کوچک و متوسط با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه باشند. سازمان جهانی کار در گزارشی اخطار داده است تداوم وضعیت فعلی می تواند روی سطح رفاه ۱.۶ میلیارد انسان تاثیرات جدی بگذارد.
در آمریکا، رشد اقتصادی پس ۲۳ فصل متوالی سرانجام منفی شد تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری، بزرگ ترین اقتصاد جهان ۴.۸ درصد کوچک شده که این رقم بیشتر از پیشبینی های قبلی و بدترین عملکرد فصلی اقتصاد آمریکا از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ تابحال به حساب می آید. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در واکنش به این اتفاق کم سابقه گفته است که فدرال رزرو هر کاری از دستش برآید انجام خواهد داد تا شرایط به حالت قبلی بازگردد. وی با اشاره به اینکه نرخ بهره در سطح کنونی حفظ خواهد شد، نسبت به بازگشت اقتصاد به سطحی از ثبات اولیه در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرده است.
میشل هیوسون، کارشناس ارشد بازار در موسسه "سی ام سی کپیتال مارکتس" اظهار داشت: به نسبت هفته های قبل فضای روانی معاملات خیلی بهتر شده است و شاهدیم که روند صعودی شیوع بیماری در آسیا، اروپا و آمریکا کند و حتی در بعضی از مناطق متوقف شده است. حالا می توان امیدوار بود که با حمایت های بیشتر بانکهای مرکزی، شاخص ها کم کم آغاز به ایستادن کنند.
رشد اقتصادی در خیلی از مناطق وارد محدوده منفی شده است تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری، بدترین عملکرد فصلی تاریخ بلژیک و اسپانیا به ثبت رسید و در فرانسه، اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۸ درصد کوچکتر شده است که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم به حساب می آید.
این برای دومین فصل متوالی است که اقتصاد فرانسه کار خویش را با ثبت رشد منفی به پایان می رساند. در آلمان هم تا آخر ماه مارس، متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه ۰.۳ درصد افزایش یافته است.
در سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد ایتالیا ۴.۷ درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی بعد از رشد منفی ۰.۳ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر اساس سالانه هم رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۴.۸ درصد اندازه گیری شده است.
تابحال بیشتر از سه میلیون و ۶۴۶ هزار و ۲۵۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۵۲ هزار و ۴۲۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۹ هزار و ۹۲۱ نفر، ایتالیا با ۲۹ هزار و ۷۹ نفر، انگلیس با ۲۸ هزار و ۷۳۴ نفر، اسپانیا با ۲۵ هزار و ۴۲۸ نفر وفرانسه با ۲۵ هزار و ۲۰۱ نفر بوده است.
جورج روزناک، کارشناس سرمایه گذاری در بانک ولز فارگو اظهار داشت: به صورت کلی نسبت به روند بازار سرمایه در بین مدت خوش بین هستم البته امکان دارد شاخص ها در بعضی از مقاطع با ریزش هایی هم مواجه شوند که به احتمال زیاد موقتی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۹.۵۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۳ درصد افزایش تا سطح ۲۸۴۲.۷۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۱.۲۳ درصدی در سطح ۸۷۱۰.۷۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
هر چند دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسئله برگزیت شروع شده و مقرر است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد، بعضی از منابع آگاه در دولت انگلیس از تداوم اختلاف ها و پیشرفت خیلی کم در مذاکرات اطلاع داده اند.
اتاق بازرگانی آمریکا به دولت انگلیس سفارش کرده است تا هر چه زودتر به توافقی با اتحادیه اروپا بر سر روابط تجاری و مالی آینده برسد تا بدین ترتیب مسیر امضای پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و انگلیس و سرمایه گذاری بیشتر آمریکا در این کشور فراهم گردد. شرکت های آمریکایی ۷۵۰ میلیارد دلار در انگلیس سرمایه گزاری نموده اند.
اگر طرفین تا آخر سال جاری به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را هم ترک خواهد نمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۵۳.۷۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با عقب گرد ۳.۶۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۴۶۶.۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۴.۲۴ درصدی در سطح ۴۳۷۸.۲۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۳.۶ درصد پایین رفت و به ۶۶۷۳.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
اما در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۸۴ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۶۱۹.۳۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۴۲.۱۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۱۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۱۲.۵۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۳۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۳۹۸.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۶.۸۷ درصد صعود به ۲۱.۷۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش ۴.۷۱ درصدی به ازای ۲۸.۴۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۹۸.۶۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۲ درصدی به ازای ۱۴.۸۳ دلار مبادله شد.1399/02/16
23:29:53
5.0 / 5
2490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است