دلار روی ریل صعودی

دلار روی ریل صعودی به گزارش سیب پال تصویب بسته حمایتی جدید ضد كرونایی در مجلس سنا، دلار را صعودی كرد.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، در جریان معاملات جمعه، روند صعودی دلار ادامه یافت و خیلی از ارزها در مقابل اسکناس سبز در موقعیت نزولی قرار گرفتند.
مجلس سنای آمریکا همان گونه که انتظار می رفت لایحه نیم تریلیون دلاری پیشنهادی دولت برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی در مقابل ویروس کرونا را تصویب کرد و این لایحه حالا برای دریافت تایید نهایی به کنگره ارسال خواهد شد هر چند که احیانا دولت ترامپ برای به تصویب رساندن این لایحه در کنگره با دردسرهای بیشتری نسبت به مجلس سنا مواجه خواهد شد.
شمار کسانی که برای دریافت مزایای بیکاری درخواست کرده اند به رقم بی سابقه ۲۶.۵ میلیون نفر رسیده است. در حالیکه ۱۶.۲ درصد کل نیروی کار آمریکا ادعای بیکار شدن خویش را مطرح کرده اند انتظار می رود تا آخر ماه مارس این رقم حتی به ۳۰ میلیون نفر هم افزایش پیدا کند. در این صورت کل دستاورد اشتغال زایی اقتصاد آمریکا از سال ۲۰۱۰ تابحال بر باد خواهد رفت.
دموکرات ها انتقاد زیادی نسبت به مدیریت دولت ترامپ برای مواجهه با بحران کرونا مطرح کرده اند و تد کروز، سناتور جمهوری خواه اخطار داده است ضعف عملکرد دولت در مقابله با این بحران تنها عاملی است که می تواند سبب شکست ترامپ در مقابل جو بایدن در انتخابات نوامبر شود.
سرعت انتشار کرونا در خیلی از مناطق کاهشی شده تا جایی که نرخ مرگ و میر روزانه در آمریکا و انگلیس نزولی شده و شمار مبتلایان در فرانسه و اسپانیا کاهش داشته است. در اسپانیا، اتریش، دانمارک و ایتالیا بعضی از کسب و کارها فعالیت خویش را به صورت محدود از سر گرفته اند.
از طرفی رشد اقتصادی چین تحت تأثیر انتشار کرونا در سه ماهه نخست سال جاری به منفی ۶.۸ درصد رسیده که این رقم، بدترین عملکرد ثبت شده اقتصاد چین از دهه ۱۹۷۰ تابحال به حساب می آید.
هم چنین خیلی از کشورهای جهان در نتیجه انتشار کرونا و پیشگیری از در اختیار گرفتن شرکت ها توسط اتباع خارجی، مقررات سختگیرانه ای ضد سرمایه گذاری خارجی وضع کرده اند. کانادا، فرانسه، اسپانیا، آلمان و استرالیا همچون کشورهایی هستند که چنین تصمیمی گرفته اند اما این امر احیانا سبب کاهش بیشتر از پیش رشد اقتصادی آنها هم خواهد شد.
رئیس بانک مرکزی استرالیا هم از احتمال کوچک شدن ۱۰ درصدی اقتصاد این کشور در نیمه نخست سال جاری بر اثر انتشار کرونا اطلاع داد. به قول فیلیپ لووه، این احتمال وجود دارد که نرخ بیکاری هم برای اولین بار در یک دهه اخیر دو رقمی شده و به بالای ۱۰ درصد برسد.
رودریگو کاتریل، استراتژیست بازار ارز در بانک ملی استرالیا اظهار داشت: باید با احتیاط نسبت به آمار و ارقام مربوط به مبتلایان و قربانیان کرونا نگاه کرد چون که احتمال اوج گیری مجدد آمار در صورت نادیده گرفتن سفارش های پزشکی کاملا جدی است.
هر چند دولت های محلی در بعضی از ایالت های آمریکا قرنطینه را ادامه می دهند اما اعتراضات نسبت به تداوم این وضع رو به افزایش است. دونالد ترامپ با وجود برخی مخالفت ها از زمان بندی برای بازگشایی اقتصاد این کشور طی سه مرحله اطلاع داده و بعضی از هواداران افراطی وی با آمدن به خیابان ها خواهان برچیدن قرنطینه شده اند. در برزیل، اکوادور و آلمان هم مخالفان قرنطینه به خیابان ها آمدند.
تابحال بیشتر از دو میلیون و ۷۲۶ هزار و ۲۷۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۱۹۱ هزار و ۷۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۰ هزار و ۲۴۳ نفر، ایتالیا با ۲۵ هزار و ۵۴۹ نفر، اسپانیا با ۲۲ هزار و ۱۵۷ نفر، فرانسه با ۲۱ هزار و ۸۵۶ نفر و انگلیس با ۱۸ هزار و ۷۳۸ نفر بوده است.
یمز نایتلی، کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل در بانک آی ان جی اظهار داشت: با عنایت به گستردگی تعطیلی کسب و کارها در آمریکا، پیشبینی ما این است که قبل از بازگشت به سطح پیش از بحران، رشد اقتصادی آمریکا تا منفی ۱۳ درجه هم کاهش پیدا کند و شاید بهبودی کامل از نظر اقتصادی تا میانه سال ۲۰۲۲ طول بکشد. این یعنی شاهد ادامه تعطیلی کسب و کارها و فاصله گذاری ها خواهیم بود.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۴۳ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۱۰۰.۷۳۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۳ دلار اعلام گردید.
حالا خیلی از کشورهای اروپایی در حال بررسی گزینه های موجود برای فرار از رشد اقتصادی منفی هستند هر چند که هنوز اختلاف نظر بین کشورهای عضو منطقه یورو مانع از اجرای یک برنامه مشترک در مقیاس وسیع شده است. نخست وزیر ایتالیا با بحرانی خواندن شرایط اقتصادی منطقه یورو خواهان تسریع در تهیه بسته نجات شده است.
بانک مرکزی اسپانیا از کاهش ۶.۸ درصدی رشد اقتصادی این کشور در سناریو خوش بینانه و ۱۲.۴ درصدی در سناریو بدبینانه در سال ۲۰۲۰ اطلاع داده است.
مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نموده که حجم فعالیتهای اقتصادی در این کشور در مقایسه با زمان پیش از شیوع بحران کرونا ۳۶ درصد کاهش پیدا کرده است. این مرکز به دولت فرانسه اخطار داده است که هر ماه قرنطینه سراسری در خاک این کشور سبب خواهد شد تا رشد اقتصادی سه درصد کاهش پیدا کند.
در آلمان هم شماری از اندیشکده های اقتصادی این کشور با اخطار به در پیش بودن سخت ترین سال اقتصادی چهار دهه اخیر از دولت خواسته اند تا اقدامات حمایتی بیشتری را برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا بر فعالیت کسب و کارهای کوچک و متوسط و بازار کار در پیش گیرد. انتظار می رود بعد از مدت ها، نرخ بیکاری آلمان از پنج درصد فرا برود.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۲۴ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۳۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۸ درصد پایین رفت اما با عقب نشینی از کانال ۱.۰۸ به ۱.۰۷۶ دلار رسید.
موسسه رتبه بندی " فیچ" پیشبینی خود از رشد اقتصادی سال جاری چین را به تنها دو درصد تقلیل داده است که در صورت تحقق، ضعیف ترین رشد اقتصادی این کشور در چهار دهه اخیر خواهد بود. اقتصاد چین سال قبل را با ثبت رشد ۶.۱ درصدی به پایان رسانده بود. صندوق بین المللی پول هم نرخ رشد اقتصادی سال جاری چین را تنها ۱.۲ درصد پیشبینی کرده است.
دولت چین برای پشتیبانی از اقتصاد این کشور و تقویت رشد اقتصادی تابحال ۱.۳ تریلیون یوان ( ۱۸۱.۴ میلیارد دلار) اعتبار در نظر گرفته است که این اعتبار صرف امور گوناگونی همچون معافیت های مالیاتی، پرداخت حق بیمه بیکاری و وام های کم بهره خواهد شد.
وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) هم راه های تقویت همکاریهای مشترک برای مقابله با نتایج اقتصادی کرونا را بررسی کردند. رشد اقتصادی هند هم سال جاری با کاهش محسوسی مواجه خواهد شد.
یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست بازار ارز در موسسه ایوا سکیوریتیز اظهار داشت: نمی دانیم دولت ها چه اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهند داد اما معامله گران چشم به راه کارهای بیشتری هستند. دلار کماکان رهبر بازار ارز است و نوسانات آن به خوبی نشان دهنده اضطراب معامله گران است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۱۹ درصد کاهش به ۱۰۷.۶۱۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۷۵ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۸۴ یوان چین اعلام گردید.1399/02/05
13:49:02
5.0 / 5
3135
تگهای خبر: ارز , اسكناس , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است