تاثیر فروش اموال دولت بر اقتصاد و جیب مردم

تاثیر فروش اموال دولت بر اقتصاد و جیب مردم سیب پال: این روزها كه عرضه سهام شركت های دولتی مورد توجه زیادی قرار گرفته، یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد كه اگر این شركت ها خصوصی شوند، از سودآوری و كارآمدی بیشتری برخوردار خواهند شد و این اقدام هم برای بازار سرمایه و هم اقتصاد كشور مزیت هایی دارد كه یكی از این مزیت ها تشویق مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه است.


مهدی تقوی در گفت و گو با ایسنا، درباره عرضه سهام شركت های دولتی در بورس و تاثیرات این اقدام بر بازار سرمایه و اقتصاد كشور توضیح داد: با واگذاری شركت های دولتی به بخش خصوصی، كار كردن و وضعیت این نوع شركت ها بهتر خواهد شد زیرا، خصوصی شدن انگیزه سودآوری را برای كاركنان آنها بیشتر می كند. درحالیكه برای شركت های دولتی این انگیزه سودآوری یا نیست یا در صورت بودن نسبت به بخش خصوصی كمتر است.
وی عرضه سهام شركت های دولتی در بورس و تاكیداتی كه دراین زمینه وجود دارد را درست دانست و اظهار داشت: در اقتصاد بخش خصوصی همیشه كارآمد است؛ بدین سبب با این اقدام وضعیت این شركت ها از نظر سودآوری و كارآمدی بهتر خواهد شد.

ترغیب مردم به سرمایه گذاری در بورس با عرضه اموال دولتی
بگفته این كارشناس اقتصادی، عرضه اموال دولتی برای بازار سرمایه تاثیراتی مثبتی خواهد داشت كه این بازار را فعال تر خواهدنمود.
این استاد دانشگاه در آخر اشاره كرد كه مردم سهام شركت هایی را می خرند كه درآمد خوب و قابل قبولی داشته باشند. عرضه سهام شركت های دولتی موجب می شود افرادی كه قصد سرمایه گذاری دارند به سمت بازار سرمایه بروند و این اقدام را از پس انداز سرمایه خود در بانك به صرفه تر می دانند.
گفتنی است؛ از زمان ورود به سال جدید عرضه سهام شركت های دولتی در بورس از اهمیت و توجه زیادی برخودار شده و رئیس جمهور دراین زمینه در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینكه دستگاه های دولتی باید سهام خودرا در بورس عرضه كنند و در تماس هایی با وزیر اقتصاد بر تسریع در این امر تاكید كرده است.

عرضه سهم دولت در ۹ شركت دولتی در بورس
علاوه براین، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام نمود كه در آینده نزدیك، سهام دولت در تعداد ۹ شركت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانك ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.
طبق گفته دژپسند، در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است كه به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه نماییم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یك بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری كنند.

درآمدزایی ۳۰ هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شركت های دولتی
دژپسند در پاسخ به این كه چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شركت های دولتی خواهیم داشت، اینگونه توضیح داده كه هدف عمده دراین زمینه، انتقال مالكیت و مردمی كردن اقتصاد است كه برآوردها نشان دهنده این است كه از این طریق حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین مالی داشته باشیم. همین طور دوره فراخوان تا عرضه ۱۰ روز است و گروه گروه این اتفاق رخ می دهد و تلاش بر این است كه ۱۵ اردیبهشت نخستین فراخوان واگذاری شركت های دولتی باشد. همین طور مرحله دوم عرضه شركت هایی هستند كه بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.1399/01/31
22:17:04
5.0 / 5
2655
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است