درپی منع بانك ها از دریافت اسكناس

پول های نقدمان را چكار كنیم؟

پول های نقدمان را چكار كنیم؟ به گزارش سیب پال شعب بانكی هنوز امكان دریافت و پرداخت وجه نقد ندارند و این در شرایطی است كه این وجوه در میان مردم جابجا می شود. برخی بانك ها هم دستگاه های هوشمندی را در برخی از شعب خود برای دریافت وجه نقد راه اندازی كرده اند، اما به نظر نمی رسد كه این دستگاه ها پاسخگوی وجوه نقد در گردش باشد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، انتشار كرونا در جهان، خیلی از فعالیتهای مالی و اقتصادی را به چالش كشیده و اقتصاد ایران هم از این اتفاق مستثنی نشد و به این ترتیب، شعب بانكی تعداد كارمندان خویش را به حداقل رسانده و شرایط ویژه ای برای دوران كرونا ایجاد كردند.
از همان ابتدا، بانك مركزی تغییراتی را در نظام بانكی ایجاد كرد تا مراجعات حضوری به شعب بانكی كاهش پیدا كند، چونكه این اماكن بعنوان یكی از مهم ترین محل های انتقال ویروس كرونا برشمرده شد.
در همین راستا، افزایش سقف انتقال وجه از راه اینترنت و خودپردازها از جانب بانك مركزی برای كاهش مراجعات حضوری مردم به بانك ها انجام شد.
پس از آن، در ایام پایانی سال قبل بانك مركزی اعلام نمود كه فروش اسكناس های نو برای عیدی های سال نو ممنوع بوده و از طرفی، دریافت و پرداخت پول نقد و مسكوك هم در شعب بانكی ممنوع گردید.
در این بخش نامه تاكید شده كه اگر بانك ها به دلایلی مجبور به دریافت پول نقد شدند، این اقدام باید با ملاحظات ویژه صورت گیرد و روابط عمومی بانك ها هم باید در این خصوص به مشتریان خود اطلاع رسانی كنند.
این اقدامات از جانب بانك مركزی در جهت جلوگیری از انتقال ویروس كرونا از راه جابجایی وجه نقد انجام شده و این در شرایطی است كه كماكان انتقال وجوه نقدی در میان مردم ادامه دارد.
با توجه به اینكه شعب بانكی پول نقد را از مشتریان خود دریافت نمی كنند، افرادی كه پول نقد در اختیار دارند، مجبورند از این وجوه برای خرید كالاهای مورد نیاز خود استفاده كنند و این امر سبب می شود انتقال وجوه نقدی بین مردم افزایش یابد.
طبیعتا با افزایش انتقال وجوه بین مردم، احتمال انتقال شیوع بیشتر ویروس هم افزایش می یابد و این در شرایطی است كه بانك ها همچنان وجوه نقدی مردم را دریافت نمی كنند.
مشخص نیست كه این اقدام بانك ها تا چه زمانی ادامه دارد و امكان دارد تا زمان آخر شرایط كرونایی برقرار باشد كه به این ترتیب، تكلیف وجوه نقدی كه دست مردم است، معلوم نیست.
البته در این میان، برخی بانك ها با راه اندازی دستگاه های هوشمند دریافت كننده پول نقد در برخی از شعب خود، امكان دریافت وجه نقد از راه این دستگاه ها و انتقال آنها به حساب افراد به صورت لحظه ای را فراهم نموده اند، اما با عنایت به پایین بودن تعداد این دستگاه ها و دستگاه های خوددریافت سایر بانك ها كه پول را با تاخیر به حساب فرد انتقال می دهند، به نظر نمی رسد كه بتوان جای شعبه را در این حوزه پر كرد.
به نظر می رسد كه در این حوزه بانك مركزی با هماهنگی بانك ها، باید شرایط مشخصی را برای كاهش انتقال وجوه نقد بین مردم ایجاد كند.
با این حال بهتر است افرادی كه وجه نقد در اختیار دارند، در این شرایط با رفتن به این دستگاه ها، وجه نقد خویش را به حساب خود واریز كرده و از انتقال اسكناس و مسكوك تا حد امكان جلوگیری نمایند.1399/01/23
20:40:03
5.0 / 5
3229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است