11 و سه دهم میلیارد دلار خرج آب و كشاورزی شد

11 و سه دهم میلیارد دلار خرج آب و كشاورزی شد به گزارش سیب پال در كنار منابعی كه از صندوق توسعه ملی به بخش های اقتصادی پرداخت شده، ۱۱.۳ میلیارد دلار هم برای اعطای تسهیلات به طرح های مربوط به حوزه آب، خاك و كشاورزی اختصاص یافته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، از ارزهای نفتی كه سالانه به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شود، بخشی به صورت تسهیلات ارزی و ریالی و به واسطه بانك های عامل در اختیار بخش های مختلفی كه در اساسنامه صندوق تعیین شده قرار می گیرد.
بررسی آخرین وضعیت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی در آخرین گزارش عرضه شده نشان داده است كه از آغاز تاسیس صندوق تا آخر شهریور ماه سال قبل حدود ۳۷.۵ میلیارد دلار برای بخش های مختلف همچون بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیر دولتی، طرح های تعاونی و بخش خصوصی اختصاص پیدا كرده تا بعنوان تسهیلات ارزی پرداخت گردد.
اما در كنار این ۳۷.۵ میلیارد دلار تعیین شده طبق اساسنامه، حدود ۱۱.۳ میلیارد دلار دیگر هم با دریافت مجوز مقام معظم رهبری و همینطور قوانین بودجه برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح های ملی مربوط به حوزه آب، خاك و كشاورزی كه برپایه قانون این تكلیف بر عهده صندوق توسعه ملی گذاشته شده اختصاص پیدا كرد.
جزئیات تسهیلات ارزی اختصاص یافته برای طرح های حوزه آب، خاك و كشاورزی نشان داده است كه هشت میلیارد دلار برای طرح های مهار و تنظیم آب های مرزی كشور با مجوز مقام معظم رهبری اختصاص پیدا كرده است. همینطور طبق مجوز ایشان ۱.۵ میلیارد دلار برای طرح های احیا و توسعه ارضی كشاورزی استان های خوزستان و ایلام و ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح های انتقال آب به اراضی سیستان تخصیص داده شده است.
از جانب دیگر طبق قوانین بودجه ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح های آب رسانی به روستاها، ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح های آبیاری تحت فشار، ۳۵۰ میلیون دلار برای تكمیل طرح انتقال آب به اراضی سیستان بوده است. همینطور بیشتر از یك میلیارد دلار دیگر هم بر مبنای پیشبینی های انجام شده در بودجه سالانه به بخش های مورد نظر اختصاص پیدا كرده است.1399/01/14
14:20:51
5.0 / 5
2877
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است