افت خفیف دلار

افت خفیف دلار به گزارش سیب پال شاخص دلار در معاملات امروز كمی ریزش كرد.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، در جریان معاملات چهارشنبه، بعضی از ارزهای مختلف در مقابل دلار در موقعیت صعودی قرار گرفتند و دلار به عقب رانده شد. حدودا تمام اروپا در نتیجه گسترش انتشار كرونا به حال تعطیلی درآمده كه وضعیت در ایتالیا، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و اسپانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا از همه وخیم تر است. دولت ایتالیا قرنطینه سراسری را به مدت چهار ماه دیگر تمدید و از جریمه ۳۰۰۰ دلاری خاطیان اطلاع داده است. اسپانیا از كشورهای عضو ناتو درخواست كمك كرده است.
در فرانسه هم دولت از تمدید قرنطینه سراسری و جریمه سنگین ناقضان قرنطینه اطلاع داد. در آمریكا، دولت این كشور از در نظر گرفتن یك بسته حمایتی دو تریلیون دلاری و اهدای ۳۰۰۰ دلار به هر خانواده اطلاع داده است. فدرال رزرو كه پیش تر نرخ بهره را در اقدامی بی سابقه یك درصد كاهش داده و به محدوده ۰.۲۵ درصدی تا صفر درصدی رسانده بود، از آغاز عملیات جدید خرید اوراق قرضه به میزان نامحدود اطلاع داد. خیلی از بانكهای مركزی دیگر هم در سرتاسر جهان دست به اقدام مشابه زده اند.
حالا در سرتاسر آمریكا وضعیت فوق العاده اعلام شده و فرماندار كالیفرنیا از احتمال بیكاری موقت یك میلیون نفر اطلاع داده است. فرماندار ایالت واشنگتن هم از مردم خواسته است تا در خانه بمانند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا كه پیش تر نسبت به بازگشایی اقتصاد این كشور تا عید پاك ابراز امیدواری كرده بود، با مخالفت های گسترده فرمانداران محلی از موضع قبلی خود عقب نشینی كرده است. بعد از گفت وگوی روسای جمهور آمریكا و چین جهت بررسی راه های همكاری مشترك مقابله با كرونا، اولین هواپیمای حامل كمك های پزشكی چین به آمریكا راهی این كشور شد.
تابحال بیشتر از ۸۵۹ هزار و ۷۷۰ مورد مبتلا شدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۴۲ هزار و ۳۴۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۱۲ هزار و ۴۲۸ نفر، اسپانیا با ۸۴۶۴ نفر، آمریكا با ۴۰۵۵ نفر، فرانسه با ۳۵۲۳ نفر و چین با ۳۳۱۲ نفر بوده است.
تحلیلگران بانك استاندارد چارترد در گزارشی نوشتند: رفتار بازارها به جای تمركز سنتی بر روی بازدهی دارایی ها حالا متوجه توزیع ریسك شده است و این مسئله امكان دارد در صورت وخیم تر شدن شرایط، كار را برای دلار برای حفظ موضع خود در مقابل ارزهای امن دشوار سازد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز برگزار گردید كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقیمانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. به علت كرونا انتخابات در ایالت های آلاسكا، وایومینگ لغو شد و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر سال جاری برگزار می شود. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ریزش ۰.۲۹ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۳۹۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۳۸۸ دلار اعلام گردید.
در اروپا خیلی از كشورها به حالت قرنطینه درآمده اند و نخست وزیر انگلیس با ابراز نارضایتی از رفتار شهروندان برای نادیده گرفتن هشدارها در این كشور، قرنطینه سراسری اعلام و تجمع بیشتر از دو نفر را ممنوع اعلام نمود. اسپانیا یك بسته ۲۰۰ میلیارد یورویی و آلمان یك بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی را برای پشتیبانی از اقتصاد خود در نظر گرفته اند.
در شرایطی كه كشورهای اروپایی به شدت درگیر مقابله با كرونا هستند به نظر می آید رسیدن به توافقی بر سر برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا بیشتر از هر زمان دیگری بعید است بخصوص آن كه انگلیس كماكان بر موضع خود در دستیابی به یك توافق تجاری با اتحادیه اروپا مشابه كانادا اصرار دارد اما طرف اروپایی چندان مایل به انجام چنین كاری نیست. از جانب دیگر هم برخی منابع خبری گزارش داده اند بوریس جانسون با تمدید مهلت مذاكرات برگزیت مخالفت كرده است.
حالا خیلی از كشورهای آسیایی در حال بررسی گزینه های موجود برای تقویت رشد اقتصادی خود هستند. بر طبق برخی گزارشات، به دنبال رشد منفی هفت درصدی اقتصاد ژاپن در سه ماهه پایانی سال قبل، حالا دولت و بانك مركزی این كشور در حال رایزنی با یكدیگر برای اتخاذ سیاست های محرك بیشتر هستند. نخست وزیر استرالیا هم از آماده شدن یك بسته جدید برای تقویت رشد اقتصادی اطلاع داده است. نیوزلند هم با بیان اقدامات حمایتی جدید اعلام نمود كشور را قرنطینه می كند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۱۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۳۵۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۷ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در كانال ۱.۰۹ به ۱.۰۹۹ دلار رسید. همینطور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۴۱۷ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۴۳۱۱ دلار سنگاپور مبادله شد.
در چین فعالیت ها در خیلی از مناطق مهم نظیر پكن، شانگهای و گوانگجو از سر گرفته شده است. در ووهان، كانون اولیه انتشار كرونا هم بخش زیادی از كاركنان با رعایت نكات بهداشتی به سر كار خود بازگشته اند. حدودا از یك هفته پیش تابحال مورد جدیدی از مبتلا شدن به كووید ۱۹ در این شهر ثبت نشده است.
توهورو ساسایی، مدیر مركز تحقیقات بازار ژاپن در بانك پی مورگان اظهار داشت: احیانا در روزها و هفته های آینده شاهد ارائه آمارهای عجیبی از نرخ بیكاری خواهیم بود كه هضم آن برای بازارها دشوار خواهد بود. اگر وضعیت بدتر شود به نفع دلار تمام خواهد شد.
در نهایت برگزاری رقابت های المپیك به علت كرونا به تعویق افتاد و كمیته جهانی المپیك اعلام نمود تاریخ جدید برگزاری رقابت ها به تابستان ۲۰۲۱ موكول شده است. وزیر اقتصاد ژاپن با اشاره به اینكه تعویق المپیك سبب محرومیت ژاپن از میلیاردها دلار درآمد در زمانی حیاتی خواهد شد گفته كه چاره دیگری وجود نداشته است.
پیش تر شماری از كشورهای جهان همچون كانادا خواستار به تعویق افتادن برگزاری این رقابت ها شده و تهدید كرده بودند در صورت اصرار توكیو به برگزاری مسابقات، ورزشكاران خویش را اعزام نخواهند كرد.
یوكیو ایشیزوكی، استراتژیست بازار ارز در موسسه ایوا سكیوریتیز اظهار داشت: نمی دانیم دولت ها چه اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهند داد اما معامله گران چشم به راه كارهای بیشتری هستند. دلار كماكان رهبر بازار ارز است و نوسانات آن به خوبی نشان دهنده اضطراب معامله گران است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۸۱ درصد كاهش به ۱۰۷.۴۴۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۶۴۴۷ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۹۵ یوان چین اعلام گردید.1399/01/14
00:32:55
5.0 / 5
3123
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است