بورس 98 ماهانه چند درصد سوددهی داشته است؟

بورس 98 ماهانه چند درصد سوددهی داشته است؟ به گزارش سیب پال روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: طی ماه اول تابستان شاخص كل فرابورس ایران درحالی ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود كه نرخ دلار ۶/ ۸ درصد افت داشت و سكه هم با كاهش قیمت ۴/ ۱۰ درصدی مواجه گردید. در این ماه «درهآور» با عرضه ۲۰ درصد از سهام خود فرابورسی شد.


درحالی امروز پرونده معاملات فرابورس ایران در سال ۹۸ بسته خواهد شد كه بازدهی این بازار از آغاز سال تا آخر معاملات روز گذشته به ۱۸۷ درصد رسیده است. بدین سان سال ۹۸ بعنوان سالی تاریخی برای فرابورس ایران با متوسط سود ماهانه ۹ درصدی به ثبت رسید. طی معاملات این سال فرابورس با عرضه اولیه ۱۴ شركت جدید، ۲۵ سررسید جدید اسناد خزانه اسلامی، اعمال تغییرات درحجم مبنا برای سهام بازارهای اول و دوم و تغییرات اساسی در قوانین بازار پایه همراه شد. در مجموع در این یك سال تنها یك ماه منفی در كارنامه آیفكس رقم خورد و در باقی ماه های سال شاهد رشد این نماگر و ثبت ركوردهای متوالی بودیم. نخستین ماه سال ۹۸ برای فرابورس ایران درحالی شروع شد كه ارز و سكه دیگر رمق سال ۹۷ را نداشتند؛ به صورتی كه نرخ دلار در این ماه تنها ۷/ ۳درصد افزایش پیدا كرد. در همین حال اما شاخص كل فرابورس حدود ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود تا بازار سهام در نخستین ماه سال پیشرو باشد. طی ماه اول تابستان شاخص كل فرابورس ایران درحالی ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود كه نرخ دلار ۶/ ۸ درصد افت داشت و سكه هم با كاهش قیمت ۴/ ۱۰ درصدی مواجه گردید. در این ماه «درهآور» با عرضه ۲۰ درصد از سهام خود فرابورسی شد و علاوه بر این شاهد عرضه اولیه دو مرحله از اوراق خزانه جدید هم بودیم. اتفاق مهم در این ماه كاهش قیمت كالاها در بازار جهانی بود.
آخرین ماه نیمه اول سال ۹۸ هم با بازدهی ۲/ ۱۲ درصدی فرابورس همراه بود تا رشد آیفكس در نیمه اول سال به ۷۸ درصد برسد. در همین حال دلار در بازار داخلی ۱/ ۲ درصد دیگر از ارزش خویش را از دست داد تا بازدهی ارز طی نیمه نخست سال منفی ۳/ ۱۳ درصد شود. مهر ماه با عرضه اولیه ۵ درصد از سهام «بجهرم» و ۷ مرحله دیگر از اوراق خزانه همراه بود. افت شاخص كل فرابورس طی ماه هفتم سال درحالی رقم خورد كه در بازار جهانی نفت برنت كم نوسان و مس هم با رشد حدودا ۴ درصدی ظاهر شد. در نخستین ماه فصل آخر سال شاخص فرابورس ایران ۳/ ۱۶ دیگر به ارتفاع خود افزود. این اتفاق در شرایطی افتاد كه تنش های سیاسی و احتمال جنگ به دنبال حمله تروریستی نیروهای آمریكایی به فرمانده قدس سپاه پاسداران و شهادت سردار سلیمانی بالا گرفت. بهمن اما پررونق ترین ماه فرابورس در سال ۹۸ بود. آیفكس در این ماه درحالی ۱/ ۱۷ درصد دیگر رشد كرد كه نرخ ارز هم با افزایش ۷/ ۶ درصدی مسیر صعودی را پیمود. در ماه گذشته موتور عرضه های اولیه باردیگر روشن شد و علاوه بر عرضه ۱۰ درصد از سهام «فروی»، ۱۵ درصد از «كلر» و ۵ درصد از نماد «ومهان»، شاهد عرضه اولیه دو نماد «اخزا»ی جدید هم بودیم. نكته جالب توجه معاملات بهمن این بود كه درحالی پررونق ترین ماه فرابورس را شاهد بودیم كه بهای نفت برنت بیشتر از ۲/ ۷ درصد و قیمت مس هم ۴درصد دیگر به دنبال شیوع ویروس كووید۱۹ در چین افت داشت. بدین سان در این ماه هم شاهد رشد بی محابای بازار به واسطه پول های خرد بی توجه به عوامل بنیادی بودیم. آخرین ماه سال با اخبار رسمی انتشار ویروس جدید كرونا در كشور آغاز شد. این ویروس در اسفند ماه به طوری در جهان شیوع یافت كه خیلی از فعالیتهای اقتصادی به تعطیلی كشیده شد. شاخص كل فرابورس از آغاز ماه تا یك روز مانده به پایان سال رشد ۶/ ۴درصدی داشت. البته باید تصریح كرد كه دو هفته پایانی ماه جاری بازار سهام وارد مدار نزولی شد و این بازدهی مثبت ماهانه با وجود افت های نیمه دوم اسفند ماه به ثبت رسیده است. ۲۲۳۲۲۷

1399/01/01
21:20:37
5.0 / 5
2934
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است