ماجرای افزایش 50 درصدی امتیاز حقوق كاركنان

ماجرای افزایش 50 درصدی امتیاز حقوق كاركنان به گزارش سیب پال افزایش امتیاز حقوق كاركنان تا ۵۰ درصد از اسفند سال جاری فراهم گردید و در فیش های حقوقی برخی سازمان ها اعمال شد، این مربوط به یك مجوز قدیمی است كه سرانجام با تأمین مالی، دولت امكان استفاده آن برای تمامی سازمان ها و دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری را فراهم نمود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر با صدور بخشنامه ای از جانب سازمان برنامه و بودجه مجوز استفاده از مزایای ۵۰ درصد امتیاز قانونی برای افزایش حقوق كاركنان صادر و از اسفندماه برای سازمان ها در دستور كار قرار گرفت.
اما این كه ماجرای این ۵۰ درصد چیست و بر چه مبنایی دولت نسبت به آن اقدام نموده، موضوعی است كه به تاكید قانون برنامه برنامه ششم توسعه برای اختلاف حقوق كاركنان و یك مجوز در سال های گذشته در قانون برنامه پنجم توسعه بر می گردد؛ به صورتی كه در مفاد ۶۵، ۶۶ و ۶۸ فصل دهم قانون مدیریت خدمات كشوری امتیازاتی برای تعیین حقوق كاركنان مشخص شده و بر همین مبنا در قانون برنامه پنجم توسعه تاكید شده كه دستگاه ها می توانند این امتیاز را تا ۵۰ درصد بالا برند.
اما آنچه اتفاق افتاد، این بود با عنایت به شرایطی كه وجود داشت دولت ها امكان استفاده از این امتیاز را برای تمامی دستگاه ها فراهم ننموده و فقط تعداد محدودی در سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ توانسته بودند از آن استفاده كنند، همچون دستگاه های تابعه قوه قضائیه تا ۵۰ درصد، وزارت كشور ۲۰ تا ۳۵ درصد، وزارت نیرو ۲۰ درصد، سازمان دامپزشكی ۳۵ درصد و سازمان پزشكی قانونی ۳۵ درصد بهره برده اند كه البته تمامی این دستگاه ها حدود هفت تا هشت سال پیش این مجوز را دریافت و افزایش را اعمال كردند.
در سالجاری هم ظاهرا سازمان امور مالیاتی توانسته بود از محل جابجایی اعتبار و مشروط به این كه دریافتی از آن حد مجازی بیشتر نشود و همینطور پزشكان بهزیستی كه تعدادشان محدود و حقوق پایینی دارند، از این ۵۰ درصد استفاده كنند.
اما در سال ۱۳۹۵ سازمان اداری و استخدامی در جهت اجرایی شدن این اجبار قانونی و ایجاد شرایط جهت استفاده تمامی دستگاه ها طی مصوبه اعلام می كنند كه سازمان ها از افزایش ۵۰ درصدی امتیازات با رعایت ضوابط مربوطه استفاده كنند. از جانب دیگر در ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه كه از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد تاكید بر این است كه اختلاف حقوق ها باید به حداكثر ۲۰ درصد برسد؛ ازاین رو این مصوبه بار دیگر از جانب سازمان اداری و استخدامی مورد پیگیری قرار می گیرد.
اما مانع اصلی برای اجرای این مجوز قانونی و اعمال آن در حقوق كاركنان به تأمین مالی آن بر می گشت كه برآورد شده بود تا ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید ازاین رو تا هنگامی كه این مشكل حل نمی شد و سازمان برنامه و بودجه در این رابطه به نتیجه نمی رسید امكان اجرا نداشت، حتی چند ماه پیش هم بار دیگر سازمان اداری و استخدامی اعلام نمود هنوز مانع مالی این مورد برطرف نشده است.
در هر صورت سر انجام در انتها بهمن ماه سازمان برنامه و بودجه بخشنامه ای صادر و طی آن اعلام نمود كه مجوز لازم برای استفازه از این امتیاز برای دستگاه ها فراهم شده و از اول اسفند ماه تمامی دستگاه هایی كه تا پیش از این از مزایای ۵۰ درصد برخوردار نبودند می توانند از آن استفاده كنند.
اما با عنایت به این كه برای سال آینده متوسط افزایش حقوق در بودجه ۱۵ درصد تعیین شده و حداقل دریافتی كاركنان دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود، امكان افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوقی كاركنان كه عموما در فوق العاده شغل آنها اعمال می شود می تواند تا حدود وضعیت حقوق را نسبت به گذشته ترمیم كند.1398/12/29
16:06:50
5.0 / 5
3647
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است