رفتار عجیب سرمایه گذاران غیرحرفه ای برای كسب سود در بازار طلا و بورس

رفتار عجیب سرمایه گذاران غیرحرفه ای برای كسب سود در بازار طلا و بورس به گزارش سیب پال ایرنا نوشت: نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر استفاده از ابزار معاملاتی گواهی سپرده كالایی مبتنی بر سكه و طلا و همین طور راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش یا طلای آب شده در بورس كالا را راهكاری مناسب برای كسب سود سرمایه گذاران غیرحرفه ای از بازار طلا عنوان نمود.


«محمد كشتی آرای» با اشاره به اینكه برنامه بورس كالا جهت راه اندازی معاملات گواهی سپرده طلای آب شده، نتیجه نیاز بازار به راه اندازی چنین ابزارهای مالی نوینی است، اظهار داشت: اگر افراد غیرحرفه ای و مردم عادی، قصد سرمایه گذاری در معاملات خارج از چارچوب بازار سنتی را دارند، می توانند با اطمینان خاطر و بدون نگرانی از آینده، از راهكار صدور گواهی سپرده كالایی مبتنی بر سكه طلا استفاده كنند. ضمن اینكه بورس كالا در نظر دارد این توانایی را برای شمش و یا طلای آب شده نیز فراهم آورد. وی افزود: در فضای مجازی دادوستد طلا به صورت طلای آب شده و سكه در چارچوب معاملات اعتباری و یا فردایی انجام می شود و با توجه به این كه این خریدوفروش ها پایه و اساس قانونی و ضمانت لازم را ندارد، برای كاهش نگرانی مردم از آینده سرمایه خود می توان از گواهی سپرده كالایی بورس كالا برای سرمایه گذاری در این بازار استفاده نمود. با این گواهی به صورتی این اطمینان خاطر به سرمایه گذاران داده می شود كه سرمایه شان به صورت امن نگهداری شده و دارایی آنها نزد بانكهای مورد تایید بورس حفظ خواهد شد. كشتی آرای درباره ورود نقدینگی به بازار طلا اظهار داشت: به اعتقاد من حجم نقدینگی سرگردان جامعه به سمت بازار طلا روانه نخواهد شد؛ چونكه سرمایه ها به دنبال كسب سود منطقی و با ریسك های اندك هستند، اما بازار طلا طی سالیان گذشته نشان داده كه تضمینی برای اطمینان از كسب سودآوری ندارد و حتی در دو سال گذشته، بعضی از فعالان این بازار، در مقاطعی، متحمل زیان هم شده اند. در نتیجه، به نظر می آید، این افراد تحت تاثیر ترس ناشی از زیان های قبلی، باردیگر وارد این حوزه نمی شوند. اگر كسی هم قصد ورود به این دادوستد را داشته باشد باید ریسك نوسان قیمتی بالای آنرا نیز بپذیرد. نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در افزود: افراد حرفه ای بازار طلا و سكه، صراف ها و جواهرفروشان كشور هستند كه عموما آنها در كسب وكار سنتی خود مشغول هستند. در این میان ورود به بازار گواهی سپرده كالایی مبتنی بر طلا، برای افراد غیرحرفه ای و عموم مردم بسیار مناسب می باشد چونكه آنها دستیابی به سودی مناسب، كم ریسك، امن و در دسترس را به سرمایه گذاری پرریسك بازار طلا ترجیح می دهند.
مزایای گواهی سپرده سكه طلا الان در بازار گواهی سپرده كالایی بورس كالا در حوزه طلا، معاملات گواهی سپرده سكه طلا فعال است و توسعه این معاملات به گواهی سپرده شمش و طلای آب شده نیز در دستور كار این بورس قرار دارد. اوراق گواهی سپرده سكه طلا قابل معامله در بورس كالا حكم سكه طلا را به صورت فیزیكی دارد و سرمایه گذاران به راحتی می توانند این گواهی را خرید و فروش كنند. در بیان دقیق تر گواهی سپرده ورقه ای است بهادار كه نشان دهنده مالكیت دارنده آن بر مقدار معینی كالای سپرده شده در انبار است؛ پشتوانه آن قبض انباری است كه توسط انباردار صادر می شود. در واقع افرادی كه مشتاق سرمایه گذاری در بازار طلا هستند می توانند از ظرفیت های بورس كالا و ابزارهای موجود در این بازار همچون اوراق گواهی سپرده سكه طلا و صندوق های سرمایه گذاری طلا استفاده كنند كه مزایای بیشتری نسبت به بازار آزاد داشته و ریسك كمتری سرمایه گذاران را تهدید می كند. در بیان مزایای این ابزارمالی می توان گفت در این معاملات دارنده گواهی با نام، امكان معامله و نگهداری را دارد و به حمل و نگهداری سكه در منزل یا گاوصندوق نیازی نیست. ضمن اینكه تحویل فیزیكی سكه نیز درصورت درخواست دارنده آن به فاصله یك روز انجام می پذیرد. بدین سبب برای كسانی كه می خواهند سكه را نگهداری كنند، این روش بسیار امن و بدون دغدغه های مرسوم، درباره احتمال سرقت است. همچنین، برای كسانی كه می خواهند سكه را دائما خرید و فروش كنند نیز نیازی به دریافت و تحویل مستمر سكه نیست و صرفاً بوسیله كارگزاری، حتی به صورت آنلاین می توانند به معامله سكه طلا بپردازند. وثیقه مطمئن یكی دیگر از مزایای گواهی سپرده كالایی، وثیقه گذاری آن برای ستاندن تسهیلات كوتاه مدت از شبكه بانكی و مؤسسات مالی است كه بستر قانونی این امر در دستورالعمل پذیرش انبار، صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده كالایی؛ مصوب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد. نقدشوندگی با این وصف، می توان ادعا كرد مزایای سرمایه گذاری روی گواهی سپرده بمراتب بیشتر از ورود به بازار فیزیكی سكه است؛ برای اینكه اوراق گواهی سپرده سكه طلا در واقع حكم سكه طلا را به صورت فیزیكی دارد و هرگونه نوسان قیمت سكه روی گواهی نیز اثرگذار می باشد. از طرفی نقدشوندگی بالا و معافیت مالیاتی از دیگر مزایای این نوع معاملات در بورس كالاست كه سرمایه گذاران را به سمت خود جذب خواهدنمود و در مقابل، افراد با ورود به معاملات گواهی سپرده سكه دیگر نیاز ندارند برای خرید یا فروش، دارایی خودرا حمل یا جابه جا كنند برای اینكه این گواهی ها بدون جابه جایی مداوم كالا، دادوستد می شود. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1398/12/16
21:49:52
5.0 / 5
3266
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است