چرا قیمت ارز و سكه بالا پرید؟

چرا قیمت ارز و سكه بالا پرید؟ به گزارش سیب پال هم اكنون با شرایط ویژه ای روبرو شده كه به شدت می تواند بازارهای مالی در این هفته را تحت تأثیر قرار دهد. با وارد شدن نام كشور در فهرست سیاه و تب و تاب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتظارات به سمت افزایش قیمت ها سوق داده شده است؛ هر چند كه در هفته های اخیر این متغیرها و پیشبینی های آنها، بعنوان متغیر اصلی دامن زدن به قیمت ها در نظر گرفته شدند.


در این وضعیت ضمن كاهش مراودات بین المللی به سطحی پایین تر از سطح فعلی، سیستم بانكی كشور هم به تعلیق در خواهد آمد. حتی كشورهای چین و روسیه هم من بعد احتیاط بیشتری در ارتباط با ایران در نظر خواهند گرفت. همینطور پرداخت های مالی از راه اینستكس اتحادیه اروپا هم با دشواری همراه خواهد شد. خبر ورود كرونا به ایران هم بر آشفتگی ها افزوده است اما به نظر نمی رسد كه این ویروس بازارهای داخلی را به اندازه چین تحت تأثیر قرار دهد.
در هفته گذشته با رشد جهانی طلا و دلار، قیمت سكه از مرز ۶ میلیون تومان عبور كرد و دلار هم در طول هفته روند صعودی را طی نمود. افزایش قیمت آنها عموما به علت شكل گیری انتظارات به لحاظ جوسازی نوسان گیران درباره احتمال تضعیف شاخص بورس در ایام آتی و قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF بوده است. همینطور كاهش شكاف میان قیمت ارز نیمایی با بازار آزاد، تقاضا برای ارز را افزایش داده و به نظر می آید با اثر شوك اخبار سیاسی و متغیرهای روانی احیانا تقاضای احتیاطی وارد بازار خواهد شد و دلار از نیمه كانال ۱۴ هزار تومان بالاتر خواهد ایستاد. سكه هم تحت تأثیر دو عامل افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت جهانی طلا جهش قابل توجهی در هفته گذشته داشت. قیمت اونس جهانی طلا از سال ۲۰۱۳ در بالاترین سطح خود یعنی ۱۶۸۲ دلار رسید و به بازدهی ۲.۲ درصد در هفته گذشته رسید. شاخص كل سهام در هفته گذشته تحت تأثیر متغیرهای رفتاری و روانی قرار گرفت و برای پنجمین هفته متوالی رشد مثبت را ثبت كرده كه این میزان رشد در هفته گذشته ۳ درصد بوده است. همینطور روند صعودی قیمت كامودیتی ها در بازار جهانی سبب شد تا این شاخص بازدهی ۴.۳ درصدی را در هفته گذشته به ثبت رسانده و به رقم ۴۷۸ هزار واحد برسد. به نظر می آید دلیل عمده افزایش شاخص سهام، افزایش ارزش كل سهام خرد بورس بخصوص درسهام خودرویی و بانكی و صنایع كامودیتی محور بازار بوده است كه سبب تزریق نقدینگی به این بازارها و افزایش ارزش آن شده است و پیشبینی می شود تا در هفته های آتی بر ارزش شاخص كل سهام افزوده شود. اعمال تحریم های آمریكا ضد شركت بزرگ نفتی روسیه و كاهش سوخت جهانی به علت شیوع ویروس كرونا سبب شد تا قیمت نفت خام آمریكا به بشكه ای زیر ۵۰ دلار را به ثبت برساند. اما در روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت نفت خام در بازارهای فیوچرز (آتی) به واسطه خوشبینی در مورد كاهش نرخ سرایت ویروس كرونا برای دومین روز متوالی صعودی شد. با عنایت به این كه از تمایل كشورها به مصرف سوخت فسیلی كاسته شده است، پیشبینی می شود طی دهه آینده وابستگی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس به درآمدهای نفتی بیشتر شود و با عنایت به كاهش مصرف سوخت های فسیلی و در نتیجه كاهش قیمت نفت، جریانات مالی این كشور به شدت تحت تأثیر قرار گیرد.
آن چه سبب تشدید قیمت جهانی طلا در هفته گذشته شده، افزایش دارایی طلای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سطح جهان و آمار ضعیف تولیدات صنعتی آمریكا بوده است. كاهش سرعت شیوع ویروس كرونا شیب رشد قیمت جهانی طلا متعادل تر ساخت. انتظار می¬رود با ادامه اتخاذ سیاست های پولی انبساطی در كشورهای مختلف جهان تقاضا برای طلا همچنان روند صعودی داشته باشد. با عنایت به قرارگرفتن ایران در فهرست سیاه FATF انتظار می رود تا بازارها به مبحث واكنش نشان دهند هر چند كه از هفته های قبل این خبر سبب پیش خور شدن افزایش قیمت ها شده بود و احتمال افزایش قابل ملاحظه كم خواهد بود. با این وجود با قرار گرفتن در فهرست سیاه داد و ستدها از كانال های غیرمتعارف صورت خواهد گرفت كه هزینه های مبادله ای را تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. پول های ایران نزد سایر كشورها بلوكه خواهد شد كه این به مفهوم ركود تولید و از دست رفتن قدرت خرید مردم می باشد. *رئیس اتاق بازرگانی شیراز ۲۲۳۲۲۷۱۷

1398/12/08
10:17:42
5.0 / 5
3402
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است