نگاهی به عملكرد اقتصادی ترامپ

نگاهی به عملكرد اقتصادی ترامپ سیب پال: نیویورك تایمز در تحلیلی نوشت حال اقتصاد آمریكا آن قدرها هم كه بنظر می رسد خوب نیست.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مقامات دولت دونالد ترامپ هر چند روز یك دفعه از وضعیت اقتصادی نیرومند و مستحكم سخن می گویند. دونالد ترامپ نیز در سخنرانی خود در كنگره ادعا نمود كه اقتصاد آمریكا یكی از درخشان ترین دوره های تاریخ خودرا سپری می كند. با این وجود تحلیل فاكتورهای كلان اقتصاد این كشور توسط نیویورك تایمز خلاف این را ثابت می كند.
در حوزه اشتغال زایی، در ۳۵ ماه ریاست جمهوری ترامپ بطور متوسط ماهانه ۱۹۱ هزار فرصت شغلی به وجود آمده و نرخ بیكاری نیز ۱.۲ درصد كاهش یافته است. این ارقام در نگاه اول عملكرد نیرومندی است اما نباید فراموش كرد كه طی بازه مشابه ریاست جمهوری ترامپ، اقتصاد آمریكا بطور متوسط ۲۲۷ هزار فرصت شغلی ایجاد كرد و نرخ بیكاری نیز دو درصد كاهش پیدا كرد.
از طرف دیگر مقایسه نرخ رشد اقتصادی آمریكا در سه سال نخست ریاست جمهور ی ترامپ و اوباما با یكدیگر تفاوت چندانی ندارد تا جایی كه طی این مدت رشد اقتصادی در دوران ترامپ بطور متوسط ۲.۵ درصد و در دوره ریاست جمهوری اوباما ۲.۴ درصد بوده است.
در سه سال نخست ریاست جمهوری اوباما، رشد دستمزد تعدیل شده ( با نرخ تورم) ۱.۳ درصد بوده كه این رقم برای دولت ترامپ تنها معادل ۰.۸ درصد است.
نیویورك تایمز در ادامه با اشاره به قرار داشتن سطح نابرابری درآمدها در یكی از بالاترین سطوح تاریخی خود می نویسد: سودآوری شركت ها ( در دوران ترامپ) به طرز آشكاری افزایش داشته اما این افزایش سود و مزایای لایحه كاهش مالیاتی بیشتر به جیب ثروتمندان رفته است.
دونالد ترامپ هم چنین در دوران كارزار انتخابات ریاست جمهوری از رشد پنج و شش درصدی حرف می زد اما نرخ رشد آمریكا هم اكنون به زحمت به دو درصد می رسد.
قبل تر نتایج نظرسنجی موسسه "پیو" نشان داده بود هم اكنون ۵۱ درصد مردم آمریكا كه به حزب جمهوری خواه گرایش دارند معتقدند نظام اقتصادی آمریكا دارای توزیع ثروت و درآمد ناعادلانه است. در میان طرفداران حزب دموكرات، این مسئله بسیار محسوس تر بوده و به ۸۶ درصد رسیده است. تنها ۱۲ درصد از طرفداران دموكرات ها معتقدند وضعیت توزیع در نظام آمریكا عادلانه است.
منبع:

1398/11/25
15:00:27
5.0 / 5
3988
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است