بنزین با چه قیمتی صادر می شود؟

بنزین با چه قیمتی صادر می شود؟ سیب پال: طبق آخرین ارزش گذاری كالاهای صادراتی، بنزین با هر لیتر حدود 6891 تومان صادر می شود كه در مقایسه با دو سال قبل از نظر ارزش دلاری كاهش دارد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، آخرین مصوبه در ارتباط با ارزش گذاری كالاهای صادراتی امسال كه نشان میدهد كه برای صادرات "بنزین معمولی" هر تن ۵۸۴ دلار در نظر گرفته شده است.

در این شرایط اگر مبنای تبدیل به ریال این كالا را ارز نیمایی در نظر بگیریم كه هم اكنون به حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان می رسد در نهایت هر تن بنزین معمولی ارزشی حدود شش میلیون و ۸۹۱ هزار و ۲۰۰تومان دارد؛ بدین جهت هر لیتر بنزین معمولی برای صادرات حدود ۶۸۹۱ تومان قیمت می خورد.

باتوجه به قیمت ۱۵۰۰ تومانی كه حالا برای بنزین سهمیه ای تعریف شده است، اختلاف قیمت صادراتی و فروش داخلی به ۵۳۹۱ تومان می رسد. همین طور بنزین آزاد هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه می شود كه در مقایسه با نرخ صادراتی ۳۸۹۱ تومان ارزان تر است.

"بنزین سوپر" نیز در صادرات برای هر تن ۵۹۶ دلار ارزش گذاری شده است. اگر با نرخ نیمایی محاسبه نماییم هر تن حدود هفت میلیون و ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت می خورد كه در هر لیتر به ۷۰۳۲ تومان می رسد، با توجه به این كه بنزین سوپر به نرخ ۳۵۰۰ تومان در جایگاه عرضه می شود اختلاف نرخ به وجود آمده ۳۵۳۲تومان خواهد بود.

اما سایر فرآورده های نفت و گاز صادراتی این گونه قیمت گذاری شده اند كه هر تن "نفت سفید" ۵۸۸ دلار است كه ارزش ریالی آن به شش میلیون و ۹۳۸هزار تومان در هر تن و ۶۹۳۸ تومان در هر لیتر می رسد.

"نفت گاز" در هر تن ۵۴۹ دلار ارزش گذاری شده كه برای آن با نرخ نیمایی قیمت شش میلیون و ۴۷۸هزار و ۲۰۰ تومان در هر تن و در هر لیتر ۶۴۷۸ تومان قابل برآورد است.

"سوخت هوایی" در هر تن ۵۹۸ دلار ارزش دارد كه با نرخ ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان نیمایی مجموع قیمت این سوخت در هر تن به هفت میلیون و ۵۶ هزار و ۴۰۰ تومان می رسد كه برای هر لیتر ۷۰۵۶تومان است.

"گاز مایع" در هر تن ۳۷۷دلار قیمت خورده كه برای محاسبه ریالی چهار میلیون و ۴۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان است و برای هر لیتر تا ۴۴۴۸تومان قیمت می خورد.

اما مقایسه ارزش گذاری سال جاری با سال ۱۳۹۶ نشان میدهد كه از لحاظ دلاری كاهش وجود دارد؛ بطوریكه در هر تن بنزین از ۶۲۶ به ۵۸۴ دلار، بنزین سوپر از ۶۳۹ به ۵۹۶ دلار، نفت سفید از ۶۱۷ به ۵۸۸ دلار، نفت گاز از ۵۷۹ به ۵۴۹ دلار، گاز مایع از ۵۴۹ به ۳۷۷ دلار و سوخت هوایی از ۷۱۴ به ۵۹۸ دلار كاهش دارد، اما در این فاصله نرخ دلار افزایش داشته است؛ به شكلی كه در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰۰۰ تومان بوده كه حالا تا مرز ۱۲ هزار تومان در بازار نیمایی معامله می شود.

منبع:

1398/10/25
16:51:41
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: ارز , بازار , دلار , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است