ریزش سنگین بورس های جهانی

ریزش سنگین بورس های جهانی به گزارش سیب پال بورس های جهانی هم هفته را با ریزش سنگین شروع كردند.


به گزارش سیب پال به نقل از سی ان بی سی، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تأثیر ریسك های مختلفی قرار گرفت. تنش ها بین آمریكا با ایران و متحدانش در منطقه بیشتر از پیش افزایش یافته است تا جایی كه مجلس عراق روز گذشته با تصویب قطعنامه ای خواستار اخراج نظامیان آمریكایی از این كشور و بسته شدن حریم هوایی عراق روی هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریكا شدند. هم چنین برخی گروه های مقاومت عراقی خواستار بسته شدن سفارت امریكا در بغداد شده اند.
راه پیمایی های گسترده در محكومیت اقدام آمریكا در نقاط دیگر خاورمیانه همچون لبنان، سوریه، فلسطین و افغانستان هم برگزار شده است. سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان تهدید كرده است كه سربازان آمریكایی عمودی وارد منطقه شده و افقی از آن خارج خواهند شد.
در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است كه فاز نخست توافق تجاری روز پانزدهم ژانویه امضا خواهد شد. مقرر است نخست وزیر چین بزودی راهی واشنگتن شود تا فاز نخست توافق را امضا كند. علاوه بر آن آمریكا با كانادا و مكزیك هم پیمان جدید تجارت آزاد آمریكای شمالی معروف به " نفتا" را امضا نموده است كه این پیمان آزاد تجاری رای موافق كنگره را هم به دست آورد. از جانب دیگر اما اختلافات تجاری آمریكا با اروپا باردیگر شعله ور شده است و بعد از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و "تحریم پروژه نورد استریم ۲" توسط آمریكا كه مقرر است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش های بین اروپا و آمریكا شدت گرفته است.
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۸۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۶۳۴.۸۸ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۷۱ درصد كاهش تا سطح ۳۲۳۴.۸۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با ریزش ۰.۷۹ درصدی در سطح ۹۰۲۰.۷۷ واحدی بسته شد.
معامله گران هم چنین منتظر مشخص شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا در مجلس سنا هستند. پیشتر كنگره كه اكثریت آن در اختیار دموكرات ها است ترامپ را به دو افترا سو استفاده از قدرت و سنگ اندازی در كار كنگره مقصر دانسته و پرونده وی را برای استیضاح به سنا فرستاده است. ترامپ خواستار رسیدگی سریع به پرونده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموكرات خواستار به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارك بیشتر هستند. به نظر نمی رسد كه با عنایت به اكثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.
جان كانل، مدیر سبد دارایی در موسسه " یونایتد ادوایزرز" اظهار داشت: بازار احتیاج به مدتی زمان دارد تا بتواند خویش را بازیابد. در ماه های گذشته شاهد ركوردشكنی های پیاپی بودیم و الان معامله گران بخشی از سود خویش را از بازار خارج كرده و در حال ارزیابی این مسئله هستند كه كدام نمادها برای سرمایه گذاری جدید مناسب اند.
از جانب دیگر، بورس های اروپایی با افزایش احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت انگلیس در جریان مذاكرات با اتحادیه اروپا، گرفتار روند ریزشی شدند. حالا دولت محافظه كار با عنایت به اكثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروكسل بگیرد و همین مسئله احیانا سبب تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اكثریت آرا با لایحه توافق دولت این كشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یكم ژانویه موافقت كرده است. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در توئیتی وعده داده است دولت با افزایش سرمایه گذاریها در زیرساخت های این كشور، اقتصادی نیرومندتر را بنا كند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملكرد بدی داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۹۹ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۵۴۶.۰۳ واحد بسته شد. شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۱.۲۴ درصدی در سطح ۵۹۶۹.۳۱ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با كاهش ۱.۳۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۸۴.۶۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۳۱ درصد پایین رفت و به ۹۵۲۰.۲۰ واحد رسید.
از جانب دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد كاملا مشابهی داشتند تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با ریزش ۱.۹۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۰۴.۸۶ واحدی پایین رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ با ریزش ۰.۷۹ درصدی به ۲۸ هزار و ۲۲۶.۱۶ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " با ریزش ۰.۳۸ درصدی در سطح ۴۱۲۹.۳۰ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۳۵.۷۱ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
در بازار طلای سیاه روند قیمت هاصعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۸۱ درصد افزایش به ۶۴.۱۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۲.۰۸ درصدی به ازای ۷۰.۰۳ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۱.۵۱ درصدی به ۱۵۷۵.۸۲ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۹ درصدی به ازای ۱۸.۲۲ دلار مبادله شد.1398/10/16
23:08:26
5.0 / 5
3964
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است