همتی:

20 درصد جامعه ایران 50 درصد درامد و هزینه كشور را در اختیار دارند

20 درصد جامعه ایران 50 درصد درامد و هزینه كشور را در اختیار دارند به گزارش سیب پال ایرنا نوشت: رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: هم اكنون ۸۴ درصد تامین مالی دركشور توسط سیستم بانكی انجام می شود كه اگر منابع موجود درصندوق مالی در بورس را هم به این رقم اضافه نماییم عملا این سهم به بیشتر از ۹۰ درصد می رسد.


عبدالناصر همتی روز پنجشنبه در همایش شبكه بانكی یاور توانمندسازی اقتصادی نیازمندان در مشهد اضافه كرد: این امر سبب شده است دست بانك ها به جهت اینكه بتوانند در بخش خُرد تسهیلات در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهند بسته شود و بنابراین هم شاهد افكار منفی عمومی نسبت به بانك ها هستیم در حالیكه اقدامات خوبی توسط سیستم بانكی در اقتصاد كشور انجام شده است. وی با اشاره به اینكه قرار نبود سیستم بانكی در كشور ما به سمت پشتیبانی از طرحها برود افزود: در كشورهای جهان معمولا طرح و فعالیتهای بزرگ مالی توسط بازار سرمایه حمایت می شود اما الان فعالیت ها در كشور ما بانك محور شده است. رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیستم بانكی امسال در بخش قرض الحسنه علاوه بر تامین های انجام شده برای كمیته امداد و بهزیستی ۳۰ هزار میلیارد تومان برای وام ازدواج و پنج هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای سیل زدگان مختص كرده است. همتی اضافه كرد: بانك مركزی وظیفه همراهی و كمك دارد ازاین رو بنا نداریم مانع شویم كه نهادهای حمایتی در انجام وظایف گرفتار خلل شوند. تسهیلات بانكی باعث خودكفایی ۸۳ هزارمددجو رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: توانمندسازی مددجویان كمیته امداد و نقش سیستم بانكی در پیشبرد این الگو تجربه بسیار موفقی بوده است و طی دو سال قبل ۶۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار كمیته امداد برای مبحث اشتغال قرار داده شده كه از این محل حداقل ۸۳ هزار نفر از پوشش این نهاد خارج شده اند. همتی اضافه كرد: اشتغال روستایی كه از محل منابع صندوق توسعه ملی و بانك ها به صورت مشترك تامین می شود هم نقش قابل توجهی در اقتصاد و اشتغال كشور دارد و تلاش كمیته امداد در این حوزه شایسته قدردانی است. وی تصریح كرد: واقعیت این است كه چاره ای نداریم كه برای توسعه پایدار، اشتغال را هدف قرار دهیم و اگر نتوانیم كار اساسی در این حوزه انجام بدهیم بقیه تلاشها هم در كشور ابتر می ماند. تلاش دشمن برای ضربه به مردم ایران ناكام ماند رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینكه دشمن با تمام فشار تلاش می كند تا به اقتصاد كشور و مردم ایران لطمه بزند اظهار داشت: همه پیگیری های امروز كشور برای حل مشكلات و دور زدن تحریم هاست و در این میان نمایشگاه توانمندی های كمیته امداد امام خمینی (ره) در روند رونق تولید كشور امید بخش است. همتی اضافه كرد: كوشیده ایم و تابحال موفق شده ایم جلوی سیل ویرانگر دشمن را بگیریم و در پس این سد، تلاش مردم برای رشد و تعالی چشم گیر و شایسته است. وی افزود: مردم در جنگ بی سابقه اقتصادی بطور حتم پیروز خواهند شد و طی دو، سه هفته گذشته دشمن تلاش مضاعفی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران كرده است و كوشش برای ضربه زدن به پول ملی مبدا بقیه تلاش ها برای از هم پاشیدن اقتصاد ایران است كه خوشبختانه در این تلاش هم موفق نشده اند و همان گونه كه قول دادیم ثبات را به بازار ارز برگرداندیم و در سایر بازارها هم تلاش در حال انجام می باشد.
او تصریح كرد: كشور ما با قدرت در راه استقلال و توسعه متكی بر نیروهای داخلی به پیش می رود. رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه خوشبختانه توانسته ایم تجارت خارجی مان را سامان دهیم اظهار داشت: منابع عظیمی از محل صادرات نفت نصیب كشور می شد اما به رغم كاهش شدید صادرات نفت، جریان تامین كالاهای اساسی و مواد مورد نیاز كارخانه ها در حال تامین شدن است. همتی اضافه كرد: سامانه نظام یكپارچهٔ معاملات ارزی (نیما) برای اولین بار الان در حال فعالیت روان در كشور است و عرضه بر تقاضا در این سامانه پیشی داردوی افزود: تحریم ها با هدف قطع شریان اقتصادی كشور انجام شد اما در عمل با قدرت بیشتر و تكیه بر تولید داخلی، اقتصاد كشور در حال فعالیت است. رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: باآنكه بالارفتن نرخ ارز باعث فشاربر اقشاری از كشور كه درآمد پایینی دارند شد اما در عین حال باعث رونق تولید در كشور هم شده است بگونه ای كه الان وارد مسیری شده ایم كه واردات كاملا متوقف شده است و باید جلوی قاچاق را هم بگیریم. همتی اضافه كرد: افزایش قاچاق بیشتر به دلیل برخی مصوبات موجود در كشور بوده است مثلا مصوبه ای برای ورود كالا توسط ملوانان تحت عنوان مصوبه ته لنجی در كشور داریم اما قرار نیست همه لنج ها با انبوه كالا واردات كالا و اجناس لوكس انجام دهند و این وضعیت بر بازار ارز كشور فشار بیاورد. وی افزود: نوید می دهم كه روند تولید در كشور خیلی خوب است و تمامی نشانه های دریافتی از بخش صنعت و كشاورزی نشان دهنده این رشد است كه طی چندماه آینده ارقام مربوطه اعلام می شود. رئیس كل بانك مركزی با اشاره به نام گذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید اظهار داشت: در این راستا دو اقدام موثر شامل طرح گام در جهت تامین زنجیره تولید بدون احتیاج به نقدینگی و اختصاص بخشی از منابع بانكی شامل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های پیشران در جهت رونق تولید در كشور در حال اجراست. همتی اضافه كرد: از نظر تامین منابع ارزی و تامین منابع مالی در حدی كه باعث رشد بی حد نقدینگی در كشور نشود پشتیبانی از تولید به خصوص تولید متوسط و كوچك مورد توجه است. وی با اشاره به اتفاقات رخ داده بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین افزود: توانمندسازی و سرریز سود بخش های دارای بازدهی زیاد باید به بخش های گرفتار محرومیت هم برده شود تا شاهد چنین مشكلاتی در كشور نباشیم. رئیس بانك مركزی با اشاره به اینكه ۴۰ درصد جمیعت كشور جزء چهار دهك پایین كشور هستند كه به صورت تاریخی سهم اندكی از درآمد و هزینه كشور را در اختیاز دارند اظهار داشت: این در شرایطی است كه ۲۰ درصد جمعیت كشور دو دهك بالای اقتصادی جامعه هستند كه ۵۰ درصد هزینه و درآمد كشور را در اختیار دارند كه این روند نباید دوام یابد و بطور حتم باید این روند اصلاح گردد. ۲۳۲۲۳


منبع:

1398/09/25
20:37:31
5.0 / 5
4125
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است