هر آن چه باید درباره رمز دوم پویا بدانید

هر آن چه باید درباره رمز دوم پویا بدانید سیب پال: رمز دوم پویا از شروع دی ماه الزامی می شود و همه بانك ها موظفند كه این طرح را اجرا كنند، اما برای برخی مردم در این زمینه هنوز ابهاماتی وجود دارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، آنطور كه بانك مركزی اعلام نموده استفاده از رمز دوم پویا در تراكنش های بدون حضور كارت بانكی از شروع دی ماه الزامی می شود و در واقع رمز دوم های قدیمی برای این عملیات كاربرد ندارند، اما برخی بانك ها این مساله را زودتر آغاز نموده اند.
تمامی عملیات بانكی كه تابحال بوسیله رمز دوم یا همان رمز اینترنتی انجام می شد، از شروع دی ماه دیگر با رمز قبلی قابل انجام نیست و مشتریان بانك ها جهت استفاده از این خدمات باید از رمز دوم پویا یا یكبار مصرف استفاده كنند.
رمز دوم پویا یا یكبار مصرف رمزهایی هستند كه در جریان پرداخت های اینترنتی و سایر پرداخت های بدون حضور كارت، بعنوان رمز مشتری وارد می شوند و مقرر است كه با جایگزینی آنها بجای رمز دوم های ثابت، مدت زمان اعتبار هر رمز ۶۰ ثانیه باشد و بعد از آن فاقد اعتبار است و باید رمز جدیدی دریافت شود.
هم اكنون دو روش برای دریافت رمز دوم پویا وجود دارد كه این دو روش شامل استفاده از اپلیكیشن های بانكی و پیامك می شود كه انتخاب آن به عهده مشتری است، اما دریافت این رمز از هر دو روش نیازمند یك دفعه تایید اطلاعات هویتی است.
مشتریان بانكی برای فعال سازی رمز دوم پویا می توانند از سه طریق مراحل احراز هویت و تایید شماره تلفن همراه خودرا انجام دهند كه مورد اول بازگشت حضوری به شعبه، دوم خودپردازهای بانكی و سوم بوسیله اینترنت بانك بانك هایی است كه احراز هویت دو مرحله ای داشته باشند.
البته در خودپردازها و اینترنت بانك، مشریان تنها می توانند شماره همراه خودرا تایید كنند و برای تغییر شماره تلفن همراه نیاز است كه به شعب بانكی بازگشت كنند.
برمبنای تاكید بانك مركزی بانك ها اجازه دریافت هیچ گونه هزینه ای از مردم برای فعال سازی یا ارسال پیامك به آنها ندارند و این طرح برای مشتریان بانك هیچ هزینه ای نخواهد داشت، از طرف دیگر بانك ها باید هزینه ارسال پیامك به اپراتورها را پرداخت كنند و پیامك ارسال شده هزینه ای برای مشتریان نخواهد داشت كه بانك مركزی در حال رایزنی با اپراتورها برای كاهش قیمت ارسال پیامك است.
ایران نخستین كشوری نیست كه طرح رمز دوم پویا را ایجاد می كند، البته برخی كشورها این طرح را روی كد cvv۲ و برخی دیگر آنرا شبیه به ایران بر بستر رمز اینترنتی اعمال می كنند، بانك مركزی نیز به جهت اینكه بانك ها در ابزارهای خود كوچك ترین تغییر را داشته باشند و با عنایت به اینكه مردم با سیستم رمز اینترنتی آشنایی بیشتری داشتند، این طرح را بجای cvv۲ روی همان رمز دوم اجرا كرده است.
البته گفته می شود كه در بعضی بانك ها ارائه این خدمات به مشتریان كمی با مشكل هم راه است و كارمندان ترجیح می دهند مشتریان را به سمت استفاده از اپلیكیشن ها سوق دهند یا اینكه تا زمان اجرای طرح، آنها را از راه اندازی رمز دوم پویا دور نگه دارند كه بانك مركزی در این زمینه مقرر است امروز نامه ای را با تاكید بر نظارت بر اجرای صحیح این طرح ارسال نماید.
بانك مركزی آخرین فرصت برای اجرای الزامی طرح رمز دوم یكبار مصرف را از شروع دی ماه اعلام نموده، اما هر كدام از بانك ها كه این طرح را به صورت الزامی زودتر از قبل اجرا كنند، بانك مركزی با آنها مخالفت نخواهد كرد.
در همین راستا بعضی از بانك ها قبل از موعد اعلام شده، اجرای الزامی این طرح را اعلام نموده و با اطلاع رسانی پیامكی از مشتریان خود خواسته اند كه برای فعال سازی رمز دوم پویا اقدام نمایند.
طرح رمز دوم پویا فعلا برای كارت های برداشت و اعتباری انجام می شود و سایر كارت ها همچون بن كارت ها و كارت های هدیه با روال سابق كارشان ادامه خواهد یافت.
برمبنای آمار پلیس فتا، هم اكنون حدود ۸۰۰ پرونده در روز در این پلیس ثبت می شود كه بخش قابل توجهی از آن مربوط به پرونده های فیشینگ است.
بانك مركزی نیز رقم تراكنش های بین بانكی و و درون بانكی بدون حضور كارت را در طول روز حدود ۳۰ میلیون اعلام نموده است.
منبع:

1398/09/03
10:05:07
5.0 / 5
4511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است