ملاحظات خاص بانك مركزی درباره افزایش سرمایه بانك ها

ملاحظات خاص بانك مركزی درباره افزایش سرمایه بانك ها به گزارش سیب پال معاون نظارتی بانك مركزی درباره افزایش سرمایه بانك ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و نظر مقام ناظر بازار پول اظهار داشت: درباره این مورد بانك مركزی ملاحظات خاصی دارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، فرهاد حنیفی اظهار نمود: از جانب بانك ها، دارایی كه باید فروخته شود، نمی تواند بعنوان منابع دراز مدت طبقه بندی شده و بانك از آن محل افزایش سرمایه داشته باشد. دیگر اینكه این دارایی ها و سهم ها عموما به پشتوانه پول سپرده گذار خریداری شده است. با عنایت به این كه به صورت متوسط فقط پنج درصد منابع بانك ها از محل وجوه صاحبان سرمایه تامین شده، ثبت اضافه ارزش ناشی از تجدید ارزیابی دارایی ها كه متعلق به عموما سپرده گذاران است در سرمایه بانك ها منطقی نیست. در واقع این دارایی، به صورت مشاع بین سپرده گذار و سهامدار است. همینطور دارایی كه بانك بابت مطالبات تملیك كرده هم قابل تجدید ارزیابی و بردن به حساب سرمایه نیست، چونكه این دارایی با پرداخت دیون شخص بدهكار شاید با تغییراتی مواجه شود.
این مقام نظارتی در مورد اینكه با این وصف بانك ها از چه محلی می توانند تجدید ارزیابی دارایی داشته باشند و آنرا به حساب سرمایه ببرند؟ هم اظهار داشت كه آنچه در سمت راست ترازنامه بانك ها مانند شعب و ساختمان و حتی شعب خارجی وجود دارد، توسط بانك ها می تواند مورد تجدید ارزیابی دارایی قرار گرفته و به حساب سرمایه برود.
طبق اعلام بانك مركزی، حنیفی درباره دلیل محدودیت بانك مركزی در افزایش سرمایه بانك ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، اضافه كرد: بانك مركزی تا آخر امسال به همه بانك ها مهلت داده كه طبق ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، سرمایه گذاری ها و دارایی های مازاد و غیر مرتبط خویش را واگذار كنند و در غیر این صورت مشمول مجازات های در نظر گرفته شده در مواد قانونی مزبور خواهند شد.
وی ادامه داد: حرف این است كه بانك ها باید این دارایی های مشاع را تابحال به فروش می رساندند و قانون رفع موانع تولید هم بر این مورد صحه گذاشته است. تابحال هم رویه ای كه بانك ها به آن عمل كرده اند، همین بوده است.
معاون نظارتی بانك مركزی در مورد اینكه دارایی های قابل فروش بانك ها چگونه مشخص می شود هم اظهار نمود كه دارایی های قابل فروش هر بانك كاملا مشخص است، به صورت مثال اگر بانكی در معدن یا سهام غیر بانكی سرمایه گزاری نموده نمی تواند از این محل افزایش سرمایه بدهد و اساسا برای عدم فروش آن باید پاسخگو باشد.
وی تصریح كرد: بانك ها از محل های دیگر همچون مطالبات، سود انباشته و آورده نقدی و تسعیر ارز می توانند افزایش سرمایه بدهند و البته افزایش سرمایه از همه محل های قانونی امكان پذیر است.1398/08/13
23:59:43
5.0 / 5
4024
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است