فروش سهام بزرگترین شركت نفتی دنیا كلید خورد

فروش سهام بزرگترین شركت نفتی دنیا كلید خورد سیب پال: عربستان سعودی روز یكشنبه اعلام نمود طرح های شركت نفتی دولتی آرامكوی سعودی برای عرضه سهام را تصویب كرده است.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، این غول نفتی در راه تبدیل شدن به یك شركت سهامی عام گام برداشته است و در حالیكه عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو امكان دارد به بزرگترین رویداد در نوع خود تبدیل گردد اما مطابق با اهداف مورد نظر دولت عربستان سعودی نخواهد بود.

سازمان بازار سرمایه عربستان سعودی اعلام نمود آرامكو می خواهد درصد نامشخصی از سهام خویش را به فروش رساند كه انتظار می رود معامله آن از ماه آینده آغاز شود. بانكدارانی كه در این زمینه فعالیت می نمایند به دولت عربستان سعودی اظهار كرده اند كه سرمایه گذاران احیانا ارزش آرامكو را ۱.۵ تریلیون دلار ارزش گذاری می كنند كه كمتر از دو تریلیون دلار مورد نظر دولتمردان سعودی خواهد بود.

آرامكو در كسب و كار نفت، یك غول بزرگ به حساب می آید و به تنهایی حدود یك دهم از نفت جهان را تولید می كند. این شركت سال میلادی گذشته ۱۱۱ میلیارد دلار درآمد خالص داشت كه حدودا دو برابر سود اپل و بسیار بالاتر از رقیبانی مانند اكسون موبیل و رویال داچ شل بود.

با اعلام تصمیم دولت عربستان در روز یكشنبه، امكان دارد آرامكو ركورد بزرگترین عرضه اولیه عمومی سهام جهان را به نام خود ثبت كند و از ركورد قبلی ۲۲ میلیارد دلار فروش شركت تجارت الكترونیكی چینی علی بابا در یك روز در سال ۲۰۱۴، فراتر رود.

اما عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو برخلاف اهداف بلندپروازانه عربستان پیش خواهد رفت. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی زمانی كه در سال ۲۰۱۶ برنامه فروش سهام آرامكو را اعلام كرد، گفته بود این شركت حدود دو تریلیون دلار ارزش خواهد داشت و عرضه سهام تا سال ۲۰۱۷ انجام می گیرد و سهام این شركت علاوه بر بازار داخلی، در بازارهای بین المللی مانند نیویورك، لندن یا نیویورك معامله خواهد شد.

عرضه سهام آرامكو در سه سال قبل چندین بار بر سر پیچیدگی آماده سازی فاینانس و عملیاتش كه مدتها محرمانه نگه داشته شده بود، به تاخیر افتاد. و در حالیكه محمد بن سلمان تمایل داشت معامله سهام آرامكو علاوه بر بازار داخلی، در یك بازار سهام برجسته تر انجام گیرد. به نظر می آید فعلا چنین برنامه ای از دستور خارج شده است.

بر اساس گزارش نیویورك تایمز، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و برادر ناتنی محمد بن سلمان در كنفرانس سرمایه گذاری ریتز كارلتون در ریاض اظهار نمود كه عرضه سهام آرامكو در وهله نخست یك تصمیم سعودی و به خصوص تصمیم شاهزاده محمد بوده است.
1398/08/12
23:25:28
5.0 / 5
4431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است