وام بانك ها آب رفت

وام بانك ها آب رفت به گزارش سیب پال آمار بانك مركزی نشان داده است كه نسبت مانده تسهیلات بانكی به مانده سپرده های ارزی و ریالی بعد از كسر سپرده قانونی نسبت به سه ماهه نخست سال قبل با كاهش چهار درصدی همراه بوده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بر مبنای تازه ترین آمار بانك مركزی از مانده كل تسهیلات و سپرده های ریالی و ارزی بانك ها، مجموع مانده سپرده های ارزی و ریالی كشور در انتها خردادماه سال جاری به ۲۱۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده كه در این میان، سهم استان تهران از سپرده ها بیشتر از سایر استان هاست.
مجموع سپرده های ارزی و ریالی مردم نزد بانك ها نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۶.۶ درصدی داشته است.
بدین سان مانده سپرده ها بعد از كسر سپرده قانونی در كشور به ۱۹۵۳ هزار میلیارد تومان می رسد.
سپرده قانونی بخشی از سپرده مشتریان بانك هاست كه طبق مقررات بانك مركزی، بانك ها موظف به سپرده گذاری آن نزد بانك مركزی هستند و همچون ابزارهای سیاست پولی بانك مركزی به حساب می آید.
بانك مركزی از راه افزایش نسبت سپرده قانونی حجم تسهیلات اعطایی بانك ها را منقبض و از راه كاهش آن، اعتبارات بانك ها را منبسط می كند كه در ایران مطابق قانون پولی و بانكی نسبت سپرده قانونی از ۱۰ درصد كمتر و از ۳۰ درصد بیشتر نخواهد بود و بانك مركزی امكان دارد برحسب تركیب و نوع فعالیت بانك ها نسبت های متفاوتی برای آن تعیین كند.
هم اكنون نسبت سپرده قانونی بانك ها رقمی در حدود ۱۰ درصد از جانب بانك مركزی تعیین شده است.
از جانب دیگر مانده تسهیلات اعطایی بانك ها تا آخر خردادماه سال جاری ۱۵۶۵ هزار میلیارد تومان است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۷ درصد افزایش یافته است.
بر طبق این آمار، بیشترین میزان سپرده های ارزی و ریالی نزد بانك ها مربوط به استان تهران با ۱۱۸۱ هزار میلیارد تومان و كمترین آن مربوط به استان كهگیلویه و بویر احمد با ۵۷۳۳ میلیارد تومان است.
سهم استان های مختلف از مانده تسهیلات هم به این صورت است كه استان تهران با ۱۰۱۵ هزار میلیارد تومان و كهگیلویه و بویراحمد با ۵۳۰۷ میلیارد تومان بیشترین و پایین ترین میزان مانده تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده اند.
به این ترتیب، نسبت مانده تسهیلات به سپرده ها بعد از كسر سپرده قانونی به صورت متوسط ۸۰.۱ درصد است كه نسبت به سال قبل با كاهش چهار درصدی همراه بوده است.1398/07/09
22:44:02
5.0 / 5
3762
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است