روسیه به دلار پشت كرد

روسیه به دلار پشت كرد به گزارش سیب پال سهم دلار از سبد ارزی روسیه باردیگر كاهش پیدا كرد.


به گزارش سیب پال به نقل از راشاتودی، تا آخر ماه آگوست روسیه ۲.۳۵ میلیارد دلار دیگر از اوراق دلاری خویش را به فروش رساند تا حالا تنها ۸.۵ میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریكا را در اختیار داشته باشد. حالا سهم دلار از ذخایر طلا و ارز روسیه به كمترین سطح خود در طول ۱۲ سال گذشته رسیده است.
آن طور كه آمارهای وزارت خزانه داری آمریكا نشان می دهد، با تشدید روند واگذاری اوراق قرضه دلاری توسط چین، حالا ژاپن با ۱.۱۳ تریلیون دلار، بزرگ ترین دارنده اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریكا در جهان است و بعد از این كشور، چین با ۱.۱۱ تریلیون دلار در رده دوم ایستاده است.
از زمان اعمال تحریم های جدید آمریكا بر ضد روسیه، این كشور به تدریج در حال تقویت ذخایر طلای خود و تنوع بخشی به ذخایر ارزی است. نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی روسیه هم برای اولین بار از سال ۲۰۱۴وارد محدوده منفی شده است. دولت روسیه هم اكنون ۱۶.۲ تریلیون روبل (معادل ۲۴۷.۳ میلیارد دلار) بدهی دارد.
روسیه در جهت كاهش صدمه پذیری اقتصاد خود از تحریم های آمریكا، سهم استفاده از دلار در مبادلات تجاری خود با چین و هند را كاهش داده است و الان به دنبال افزایش استفاده از روبل و یورو در مبالات بازرگانی خود با اتحادیه اروپا است. برای اولین بار در طول تاریخ این كشور، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بیشتر از ۷۵ درصد صادرات روسیه به هند بر حسب روبل بوده است و در مقایسه با سال ۲۰۱۸، سهم ارزهای محلی در مبادلات روسیه با چین و هند چهار برابر افزایش پیدا كرده است.
این كشور هم چنین تصمیم گرفته است استقراض بر حسب دلار را كنار بگذارد و دیگر ارزهای مهم جهانی نظیر یوان را جایگزین اسكناس سبز كند. وزارت دارایی روسیه در اطلاعیه ای اعلام نمود امسال و سال آینده، وام های خارجی روسیه تنها بر حسب یورو و یوان خواهد بود و دیگر استقراضی بر حسب دلار صورت نخواهد گرفت.
منبع:

1398/06/28
20:47:55
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: ارز , اسكناس , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است