ركورد نرخ بهره منفی اروپا شكسته شد

ركورد نرخ بهره منفی اروپا شكسته شد سیب پال: نرخ بهره در منطقه یورو به كمترین سطح تاریخ خود رسید.


به گزارش سیب پال به نقل از ای بی سی نیوز، بانك مركزی اروپا با كاهش ۰.۱ درصدی نرخ بهره در سطح منطقه یورو موافقت نمود تا بدین ترتیب، نرخ بهره با رسیدن به منفی ۰.۵ درصد در كمترین سطح خود از زمان تشكیل منطقه یورو تابحال قرار گیرد. بانك مركزی اروپا هم چنین اعلام نمود بسته بزرگ محرك اقتصادی را از ماه نوامبر باردیگر اجرایی خواهدنمود. این بسته كه شامل خرید اوراق قرضه دولتی كشورهای عضو است آخرین بار در سال قبل اجرا شده بود.
احیانا این تصمیم، آخرین اقدام مهم بانك مركزی اروپا تا قبل از كنار رفتن ماریو دراگی، رئیس ایتالیایی فعلی آن است. وی سی و یكم اكتبر از این سمت كنار خواهد رفت و جای خودرا به كریستین لاگارد، رئیس سابق صندوق بین المللی پول كه سابقه وزارت دارایی فرانسه را نیز در كارنامه دارد خواهد داد.
مقرر است بانك مركزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری كند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار كند. این بسته فرا تر از حد انتظار، احیانا بانكهای مركزی ژاپن و آمریكا را نیز مجبور خواهدنمود كه سیاست های مشابهی را در پیش بگیرند.
ماریو دراگی در كنفرانس خبری خود به همین مناسبت به خبرنگاران اظهار داشت: یادتان هست كه گفتم همه ابزارها روی میز است و آماده استفاده از آن هستیم؟ امروز این كار را كردیم.
با این وجود هنوز تردیدهایی نسبت به موفقیت اجرایی شدن این بسته وجود دارد كه یكی از آخرین تیر های موجود در توپخانه بانك مركزی اروپا شمرده می شود. با عنایت به درپیش بودن برگزیت و كاهش رشد اقتصادی اعضای مهم منطقه یورو نظیر آلمان و ایتالیا و رشد ضعیف سایر اعضا نظیر فرانسه و اسپانیا، كار بانك مركزی برای احیای رشد بسیار دشوار خواهد بود.
لازم به ذكر است منطقه یورو شامل ۱۹ كشور بلژیك، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواكی و فنلاند است كه از یورو بعنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند.
منبع:

1398/06/23
21:43:21
5.0 / 5
3851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است