تاثیر نوآوری و خلاقیت بر رشد اقتصادی كشورها

تاثیر نوآوری و خلاقیت بر رشد اقتصادی كشورها به گزارش سیب پال مبتكران با ایجاد محصولات جدید، پیشرفته كردن وسایل كنونی و ایده های ناب در صدر توسعه و پیشرفت هر كشوری قرار دارند. بعنوان مثال یك فروشگاه اینترنتی یا یك شركت چند ملیتی با نوآوری در مشاغل، بهترین استعدادها را جذب كرده تا باعث افزایش درآمد، افزایش كارآمدی و دریافت سود بیشتر نسبت به رقبای خود شود. بنابراین است كه مبتكران با برآورده كردن نیازهای روز افزون مشتریان برای پایداری شغل و برجسته كردن برندشان تلاش می كنند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، امروزه ابزارها و روش های نوآورانه بیشتر از گذشته قابل دسترس هستند، پس تلاش در نوآوری های جدید راهی برای ارتقای شركت، موسسه، اداره، جامعه و كل كشور به حساب می آید.
فرانسیس گوری، مدیر كل سازمان مالكیت جهانی (WIPO) اظهار نمود: نوآوری در قلب رشد اقتصاد محلی است و بر اقتصاد جهانی هم تاثیر دارد و این نوآوری است كه برتری رقابتی كشورها، اقتصادها و بنگاه های اقتصادی را مشخص می كند.
همچنان كه نوآوری در زمینه های مختلف در سراسر جهان شكوفا می شود موانع جدید و خطرات هم در این راه برای نوآوری جهانی ایجاد می شود. برای جلوگیری از شكست در زمینه بهره وری، دولت ها باید برنامه ریزی دقیق در تعاملات تجاری، پشتیبانی از تولیدات داخلی و رشد اقتصادی را داشته باشند.
شاخص نوآوری جهانی
شاخص نوآوری جهانی حالا در دوازدهمین سالگرد خود، رتبه بندی ۱۲۹ اقتصاد دنیا را بعنوان معیاری برای مدیران مشاغل، سیاستگذاران و سایر افراد توسط انتشارات دانشگاه كرنل، INSEAD و مالكیت جهانی WIPO منتشر نموده است.
شاخص نوآوری جهانی یا GII بر مبنای هفت اصل موسسات، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت ها، مهارت در بازار، مهارت در كسب و كار، خروجی دانش و فناوری و خروجی های خلاق بنا شده است. هر یك از این اصول به سه زیرمجموعه تقسیم می شوند كه شامل ۲تا ۵ شاخص فردی است.
در كل ۸۰ شاخص وجود دارد و با در نظر گرفتن شاخصهای سنتی مانند سرمایه گذاری های تحقیق و توسعه (R&D) و برنامه های ثبت اختراع بین المللی و علایم تجاری به شاخصهای جدیدتری مانند صادرات با فناوری بالا می رسیم.
مانند سال گذشته، تمام اقتصادهای ASEAN (سازمان بین المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آسیای جنوب شرقی) هم در ۱۰۰ شركت برتر جهانی GII امسال رتبه بندی شدند و همچنان از راه نوآوری بهتر، تحقیق و توسعه و شاخصهای توسعه اقتصادی برای ارتقا جایگاه خود تلاش كردند.
علاوه بر رتبه بندی كشورها با عنایت به عملكرد نوآوری خود بر روی ۸۰ شاخص، شاخص امسال چشم انداز نوآوری پزشكی و اینكه چگونه نوآوری های نوظهور مانند هوش مصنوعی (AI)، و اپلیكیشن های بهداشتی تلفن همراه بر نحوه مراقبت های بهداشتی در كشورها تاثیر می گذارد را هم مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
نتایج شاخص نوآوری جهانی در سال ۲۰۱۹
شاخص امسال نشان داده است با وجود آهستگی رشد اقتصاد جهانی، بخصوص در آسیا، نوآوری در جهان در حال شكوفایی است. بر مبنای نتایج سوئیس با امتیاز ۶۷.۲۴ از ۱۰۰، در رده بندی سال ۲۰۱۹ صدرنشین است. سوئیس نهمین بار است كه در نوآوری بعنوان رهبر جهانی معرفی شده است.
بر طبق این شاخص پس از سوئیس بعنوان مبتكرترین كشور جهان، سوئد، ایالات متحده، هلند و انگلیس قرار گرفته اند. هند، آفریقای جنوبی، شیلی، سنگاپور، چین، ویتنام و رواندا هم در صدر گروه های خود قرار دارند.
سال گذشته، هلند در رده دوم قرار گرفته بود، اما حالا سوئد جایگزین آن شده و هلند به رده چهارم سقوط كرده است. سال قبل چین موفق شد برای اولین بار به مقام ۱۷ جدول برسد و با افزایش سطح نوآوری در آسیا، در سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۱۴ قرار گرفته است. هند از سال ۲۰۱۸ با كسب پنج شاخص به رده بندی بالاتری دست یافته و ۵ رتبه صعود داشته و به پنجاه و دومین كشور خلاق تبدیل گشته است.
فرانسیس كوری، مدیر كل سازمان جهانی مالكیت فكری WIPO، اظهار داشت: شاخص GII توسط كشورهایی مانند چین و هند جغرافیای نوآوری را دگرگون كرده و مبین اقدامات لازم در ارتقا نوآوری است. متاسفانه ابتكار عمل برای برخی اقتصادها به علل مختلف بخصوص بی ثباتی سیاسی و درگیری، غیر ممكن است. امسال كمترین رتبه در این لیست را نیجریه (۱۸.۱۳)، بوروندی (۱۷.۶۵) و یمن (۱۴.۴۹) داشتند.
علت بررسی و ارزیابی خدمات پزشكی در شاخص نوآوری ۲۰۱۹
تاثیر بالقوه نوآوری های پزشكی بر جامعه و رشد اقتصادی چیست و برای رسیدن به آن چه موانعی باید بر طرف شود كه به مهم ترین عوامل موفقیت در زمینه نوآوری های پزشكی در ذیل اشاره شده است:
- چشم انداز تغییرات جهانی در تحقیق و توسعه و نوآوری پزشكی
- رفع چالش های بهداشتی با نوآوری های آینده
- فرصت ها و رفع موانع اصلی برای نوآوری در پزشكی و نقش آن در سیاست های جدید
از تجزیه و تحلیل این موارد، پنج پیام اصلی مشخص می شود:
- مراقبت های بهداشتی با كیفیت بالا و مقرون به صرفه برای رشد اقتصادی پایدار و كیفیت زندگی شهروندان مهم می باشد. در حالیكه طی دهه های گذشته پیشرفت قابل توجهی در ابعاد مختلف حاصل شده، اما همچنان مشكلات قابل توجهی در دسترسی به مراقبت های بهداشتی با كیفیت در مناطق بزرگی از جهان باقی مانده است.
- نوآوری های پزشكی برای رفع مشكلات در زمینه عرضه مراقبت های بهداشتی جهانی بسیار مهم می باشد. این نوآوری ها در ابعاد مختلف همچون علوم پایه، تولید دارو، مراقبت و نمونه های سازمانی و تجاری بوده و بخصوص نوآوری های مربوط به فناوری پزشكی در حال شكوفایی است و تعداد ثبت اختراعات در فناوری پزشكی بسیار سریع تر از ثبت اختراعات دارویی در دهه گذشته بوده است. با این وجود، برخی چالش ها بخصوص كاهش بهره وری R&D دارویی و روند طولانی برای استقرار نوآوری های بهداشتی به علت اكوسیستم های بهداشتی پیچیده باید برطرف شوند.
- همگرایی فناوری های دیجیتال و بیولوژیكی، مختل كننده مراقبت های بهداشتی شده و مبین افزایش اهمیت ادغام و مدیریت داده ها در اكوسیستم مراقبت های بهداشتی است. در نتیجه راهبردهای جدید در بهداشت دیجیتال باید بر ایجاد زیرساخت ها و جمع آوری اطلاعات در فرایند مدیریت و به اشتراك گذاری اطلاعات كارآمد و ایمن تر متمركز شوند.
- بازارهای نوظهور، فرصتی بی نظیر برای بهره گیری از نوآوری های پزشكی و سرمایه گذاری در نمونه های جدید عرضه خدمات برای رفع مشكلات مراقبت های بهداشتی دارند. البته باید دقت كرد كه نوآوری های جدید حوزه سلامت و هزینه های مربوط به آنها سبب افزایش شكاف سلامت بین ثروتمندان و فقرا نشود.
- برای به حداكثر رساندن پتانسیل نوآوری در حوزه سلامت در آینده، تشویق همكاری بین عوامل اصلی، افزایش بودجه از منابع دولتی و خصوصی، ایجاد و حفظ نیروی كار ماهر بهداشتی، ارزیابی دقیق هزینه ها و مزایای نوآوری های پزشكی ضروری می باشد.
نوآوری در حوزه سلامت، حالا به صورت فزاینده ای توسط اینترنت اشیا و هوش مصنوعی هم در تشخیص و هم در پیشبینی صورت می پذیرد و در نتیجه مشكلات بی سابقه بوجود آمده آنها احتیاج به توجه در ابعاد اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی دارد.1398/06/20
22:44:40
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: ابزار , اپلیكیشن , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است