ارز دارو حذف نشده است، ابزار بانك مركزی برای ترغیب بازرگانان

ارز دارو حذف نشده است، ابزار بانك مركزی برای ترغیب بازرگانان به گزارش سیب پال به دنبال نامه رئیس سازمان غذا و دارو به بانك مركزی در خصوص عدم تخصیص ارز به كارخانجات داروسازی به علت عدم رفع تعهدات ارزی ناشی از صادرات و واردات، پیگیری های ایسنا نشان داده است كه بانك مركزی هیچ تفاوتی بین این شركت ها با سایر شركت ها قائل نشده و تنها ابزار بانك مركزی برای ترغیب شركت ها به ایفای تعهدات شان است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، عدم تخصیص ارز به شركت هایی كه رفع تعهد ارزی خویش را انجام ندادند، یكی از اقداماتی است كه بانك مركزی پیشتر هم از آن صحبت كرده و گفته بود كه به این شركت ها تخصیص ارز صورت نمی گیرد.
حال این اقدام تنبیهی بانك مركزی شامل حال شركت های دارویی هم شده و آن طور كه گفته می شود، روند تخصیص ارز به بعضی از شركت های دارویی صورت نمی گیرد كه همین امر سبب شد تا در ایام گذشته رئیس سازمان غذا و دارو در نامه ای به بانك مركزی خواستار ادامه روند تخصیص ارز و دادن مهلت بیشتر به شركت های داروسازی شود.
محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در نامه ای به غلامرضا پناهی، معاون ارزی بانك مركزی آورده است كه در سه هفته اخیر تعداد زیادی از كارخانجات داروسازی بنا به به علل مختلف همچون عدم رفع تعهدات ارزی ناشی از صادرات و واردات در پرتال بانك مركزی بعنوان شركت غیرمجاز در تخصیص ارز رویت می شوند كه امكان تخصیص ارز جهت تامین واردات دارو و مواد اولیه دارویی مورد نیاز امكان پذیر نیست.
او گفته است: «از آنجایی كه تامین داروهای مورد نیاز كشور برمبنای برنامه ریزی و تعهدات این شركت ها شكل گرفته است كه با ادامه روند فعلی گرفتار كمبود و بحران بی سابقه ناشی از كمبود دارو در كشور خواهیم شد و صدمات غیرقابل جبرانی را به سلامت جامعه وارد می سازد، با عنایت به تطویل دوره وصول مطالبات شركت های دارویی از مراكز درمانی و مشكل نقدینگی شركت های مذكور خواهشمند است در صورت امكان دستور فرمایید تدابیری اندیشیده شود تا ضمن اعطای مهلت مشخص جهت تسویه حساب بعدی در اسرع وقت نسبت به رفع مسدودی تخصیص ارز برای كارخانجات دارویی اقدام مقتضی به عمل آید. »
به دنبال این موضوع، شایعاتی در مورد حذف ارز واردات دارو و شركت های دارویی عنوان شد و برخی در این میان به دنبال سواستفاده در فضای تحریم بودند.
اما پیگیری های ایسنا از بانك مركزی از آن حكایت می كند كه به هیچ عنوان این خبر حقیقت ندارد و این بانك تفاوتی بین شركت های دارویی با سایر شركت ها قائل نشده است.
به این ترتیب، این مورد مختص شركت های دارویی نیست و ربطی هم به نرخ ارز ندارد، به صورت كلی اگر شركت های واردكننده و صادركننده به تعهدات صادراتی و وارداتی خود عمل نكنند، بانك مركزی از ابزارهای خود برای ترغیب این شركت ها به ایفای تعهدشان استفاده می نماید.
آنطور كه گفته می شود یكی از این ابزارها مبحث تخصیص ارز است كه بانك مركزی به تازگی از این ابزار به خوبی بهره می برد، ازاین رو خبر مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو به هیچ وجه حقیقت ندارد.
با این وجود باید دید كه بانك مركزی با درخواست مهلت بیشتر به شركت های دارویی و ادامه روند تخصیص ارز به آنها موافقت می كند یا پیشگیری از تخصیص ارز به آنها ادامه خواهد داشت؟1398/06/15
23:19:50
5.0 / 5
3708
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است