رشد شاخص بورس در آخرین روز آبان

رشد شاخص بورس در آخرین روز آبان به گزارش سیب پال شاخص بورس در آخرین روز آبان ماه با 513 واحد رشد، در جایگاه 88 هزار و 774 واحدی ایستاد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، در آخرین روز آبان ماه حجم و ارزش معاملات افزایش پیدا كرد.
در حالی كه شاخص كل بورس 513 واحد رشد كرد، شاخص كل هم وزن كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، یك واحد افت كرد.
نمادهای پالایشی و فلزی در معاملات امروز با بیشترین استقبال روبرو شدند. بر این اساس، گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 181 میلیون سهم به ارزش 794 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش 268 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 153 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه خودرو با معاملاتی به ارزش 129 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه كانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 92 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود كرد.
نمادهای فولاد (فولاد مباركه)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، فخوز (فولاد خوزستان)، كگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و شبریز (پالایش نفت تبریز) در معاملات امروز با بیشترین رشد، بالاترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.
در معاملات امروز یك میلیارد و 384 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 442 میلیارد ریال در 68 هزار و 20 نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 164 واحد افزایش یافت اما شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، یك واحد افت كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) كه مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است، یك واحد پایین آمد و شاخص آزاد شناور كه مبین آن بخش از سهام شركت هاست كه قابل معامله در بورس باشد، 552 واحد بالا كشید.
شاخص بازار اول كه به شركت هایی اختصاص دارد كه از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 555 واحد اما شاخص بازار دوم بورس 87 واحد رشد كرد.

**تداوم سبزپوشی آیفكس
فرابورس ایران در آخرین روز معاملاتی آبان ماه در كنار تداوم سبزپوشی شاخص كل، افزایش حجم و ارزش معاملات را تجربه نمود.
در دادوستدهای امروز بیش از 498 میلیون ورقه به ارزش سه هزار و 458 میلیارد ریال معامله شد كه نسبت به روز پیش از رشد 159 درصدی حجم و 87 درصدی ارزش معاملات برخوردار بود.
همزمان با صعود این متغیرهای معاملاتی، شاخص كل (آیفكس) هم با رشد 2واحدی روبرو شد و بدین سان آیفكس تا ارتفاع یك هزار و 12 واحدی صعود كرد.
نگاهی به نمادهای اثرگذار بر شاخص نشان داده است بیشترین تاثیر مثبت بر آیفكس از جانب نمادهای شیمیایی و فلزات اساسی بوده، به طوری كه نمادهای شاوان (پالایش نفت لاوان)، شراز (پالایش نفت شیراز) و ارفع (فولاد ارفع) تاثیر مثبت به جا گذاشتند.
امروز مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس ایران از قطعیت معامله بلوك سهام شركت گسترش سرمایه گذاری ایرانی ها اطلاع داد. بر این اساس در مجموع 274 میلیون و 100 هزار سهم این شركت كه هفدهم آبان ماه در 2نوبت با قیمت پایه 2630 ریال عرضه شده بود خریداری شد كه امروز این معامله قطعیت یافت.

** اوراق تسهیلات مسكن
در تابلو اوراق تسهیلات مسكن (تسه) خریداران و فروشندگان 56 هزار ورقه به ارزش بیش از 42 میلیارد ریال مبادله كردند.
قیمت این اوراق امروز در بازه 748 هزار تا 767 هزار ریال قرار داشت.
سرمایه گذاران در بازار اوراق با درآمد ثابت تعداد 2 میلیون ورقه به ارزش حدود یك هزار و 972 میلیارد ریال دادوستد كردند. اسناد خزانه اسلامی در نماد سخاب4 صدرنشین این بازار شد.


 

1396/08/30
20:12:47
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: ارز , بورس , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است