سهم اقتصادی ها از وام های بانكی زیاد شد

سهم اقتصادی ها از وام های بانكی زیاد شد سیب پال: تسهیلات پرداختی بانك ها طی فروردین امسال به بخش های اقتصادی 342 هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 84.7 هزار میلیارد ریال (معادل 32.9 درصد) افزایش داشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی فروردین ماه سال جاری مبلغ ۲۲۷.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۴ درصد كل تسهیلات پرداختی است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۱.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۲۹.۳ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین ماه سال جاری معادل ۸۷.۴ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۳۸.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۲۷.۲ هزار میلیارد ریال) است.
طبق اعلام بانك مركزی از ۱۰۵.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۶ درصد آن (مبلغ ۸۷.۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده كه بیان كننده توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال است.


در جدول شماره ۲ نیز مشاهده می شود كه ۷۱۷۷ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۱۴.۸ میلیارد ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش هاست.
در ضمن در بخش خدمات ۱۱۰ هزار و ۸۱۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۱.۴ میلیارد ریال پرداخت شده است.


گفتنی است؛ همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس لازم است به افزایش توان مالی بانك ها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم در تأمین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.
منبع:

1398/03/13
15:10:26
5.0 / 5
3674
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است