گزیده اخبار اقتصادی آخرین دوشنبه ۹۷

نگران ارز نباشید، بر بازار مسلط هستیم

نگران ارز نباشید، بر بازار مسلط هستیم به گزارش سیب پال در حالیكه تجربه گذشته ثابت كرده كه قیمت ارز در بازار از مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تاثیر می پذیرد، اما رئیس كل بانك مركزی اعتقاد دارد حواشی تصویب FATF بر بازار ارز تاثیری ندارد و بانك مركزی بر بازار ارز مسلط است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری در حوزه اقتصادی نشان از آن دارد كه عموم خوانندگان مطالبی در حوزه نظارت بانك مركزی، آینده بازار مسكن، عدم رعایت قیمت مصوب مرغ، قطع و وصل سامانه ریجستری، افزایش حقوق كارمندان، شیوه پرداخت عوارض آزادراه ها، میزان تولید خودرو، شرایط عرضه گوشت دولتی و یخ زده و ارزش گذاری دلار را بیشتر مورد توجه قرار داده اند.
اقتصاد ایران به شدت متأثر از نوسانات نرخ ارز بخصوص دلار است كه در این بین موضوعات سیاسی و اجتماعی كه در سطح خاورمیانه و جهانی اگر مبحث خاصی رخ دهد، نرخ دلار نوسانات لحظه ای را تجربه می كند.
با این شرایط در چند روز گذشته اظهارات نسبت به تأثیر FATF بر قیمت ارز بیان شده بود كه عبدالناصر همتی- رئیس كل بانك مركزی - نسبت به این مورد واكنش داشته و اعلام نموده است كه بازار ارز حساسیت خویش را نسبت به اظهار نظرهای مربوط به FATF تا حدود زیادی از دست داده است و مردم مطمئن باشند بازار ارز سیر تعادلی خویش را طی می كند و بانك مركزی بر بازار مسلط است.
این موارد در حالی مطرح می شود كه در نرخ ارز امسال نوسانات و رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده و جای سوال دارد كه چه زمانی اقتصاد ایران می تواند سمت و سویی را انتخاب نماید كه ثبات نرخ ارز و ارزش پول ملی را طی سالیان دراز تجربه كند؟
بررسی ها از بازار ارز با عنایت به شرایط روز نشان از آن دارد كه در ایام پایانی سال، قیمت ارز به روند كاهشی خود ادامه می دهد. شعب ارزی بانك ها امروز (۲۷ اسفند) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۵۱۸ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان كاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو هم ۱۴ هزار و ۱۸۸ تومان است كه نسبت به روز گذشته كاهش قیمت بیشتر از ۱۰۰ تومانی داشته است. همینطور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۶۳۳ تومان اعلام شده است.
فروشندگان به دنبال گرانی
اقتصاد ایران در حال سپری كردن روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ است و با عنایت به نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن بر دیگر بازارها در یك سال اخیر شرایط عموم بازارها به سمت و سویی حركت كرده كه اغلب فروشندگان از ترس مردم سو استفاده می نمایند و با بیان این مورد كه اگر امسال نخرید در سال آینده باید با قیمت گرانتری خرید كنید، محصولات خویش را عرضه می كنند.
در حالی برخی فروشندگان از این حربه استفاده می نمایند كه پیش بینی رشد قیمت ها در سال آینده وجود دارد اما اگر این مورد آنقدر جدی باشد پس چرا فروشندگان در بازارهای مختلف عرضه محصولات خویش را متوقف نمی كنند و در ایام پایانی سال به هر روشی متصل شده اند تا محصول خویش را به فروش برسانند.
حال با این تفاسیر برخلاف تصور غالب كه تلاش دارد عنوان كند قیمت مسكن در ماه پایانی سال جهش قابل ملاحظه ای داشته و بر این اساس مالكان از پنج تا ۱۰ درصد قیمت های پیشنهادی را افزایش دادند، آمار و ارقام از آن حكایت می كند كه رشد قابل ملاحظه ای در معاملات قطعی اتفاق نیفتاده است.
قیمت مصوب مرغ فراموش شد
در ماه های اخیر به واسطه رشد قابل توجه قیمت ها در بازارهای مختلف بخصوص اقلام خوراكی دولت بر آن شد تا عرضه دولتی در دو بازار گوشت و مرغ را در دستور كار خود قرار دهد كه برای مرغ حتی نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را اعلام نمودند اما قیمت مرغ در روز جاری حتی به نرخ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و مسئولین تاكید بسزایی بر قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی دارند كه تا به امروز مرغ به این قیمت در بازار داد و ستد نشده است.
سامانه ریجستری قطع نشده است
در ماه های اخیر برای پیشگیری از قاچاق و عرضه تلفن همراه بدون خدمات بعد از فروش مناسب سامانه ریجستری برای چندمین بار در بازار تلفن همراه ظهور كرد كه در چند روز گذشته به بهانه های مختلفی قطع شده است و در سوی دیگر بازار، بعضی از فروشندگان خرد برای افزایش قیمت و پوشش عدم تأمین به موقع نیاز مشتریان قطع سامانه ریجستری را بهانه می كنند. در این رابطه حمیدرضا دهقانی- سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز - هیچ یك از سامانه های رجیستری موبایل قطع نشده اما به علت بالا بودن درخواست ها، بعد از اقدام متقاضی برای رجیستر كردن تلفن همراه، درخواست وی در صف انتظار قرار می گیرد و این تصور به وجود می آید كه سامانه رجیستری قطع شده است.
بسته حمایتی دولت فراموش شد
نوسانات ارزی امسال منجر به آن شد تا قدرت خرید عموم مردم كاهش پیدا كند كه دولت برای كمك رسانی و پشتیبانی از كارمندان بسته های حمایتی را تهیه و تدوین كند كه بررسی ها نشان از آن دارد ظاهراً دولت به یك مرحله واریز ناقص ۲۰۰ هزار تومانی بسنده كرده كه منابع صرف شده برای آن در مقابل رقم هنگفت بوجود آمده از محل گرانی ارز ناچیز است.
عوارض آزادراه چگونه پرداخت می شود؟
روز گذشته اعلام گردید كه چهار آزادراه در كشور از صبح ۲۸ اسفندماه شیوه پرداخت عوارض در آنها تغییر خواهد كرد، حال طبق پیگیری های به عمل آمده برای پرداخت عوارض آزادراه های تهران-ساوه، قزوین-زنجان، تهران-قزوین و تهران-قم می توان از راه اپلیكیشن های تاپ، كیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانك پارسیان و دستگاه های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه ها اقدام نمود.
تولید خودرو رشد كرد!
امسال با عنایت به اعمال تحریم ها صنعت خودروسازی كشور بیشترین ضربه را دریافت كرد و حجم قابل توجهی از شركای تجاری در بعد تولید، مونتاژ و فروش از ایران رفتند و تنها بعضی از شركت های چینی كه آنچنان بازار و منفعتی در اروپا و آمریكا ندارند در ایران ماندند.
در همین زمینه افت تولید در صنعت خودروسازی رخ داد كه رفته رفته كاهش عرضه خودرو به وجود آمد و دولت ادعا نمود افزایش قیمت خودرو به علت كاهش عرضه بوده است و خودروسازان را مجبور به انجام فروش و پیش فروش فوری خودرو كردند تا قیمت در بازار كاهش پیدا كند اما این مورد تا به امروز آنچنان رخ نداده است، با این شرایط رضا رحمانی- وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد تولید خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ به میزان ۴۰۰۰ دستگاه در روز خبر داده است.
صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!
در ماه های اخیر و به دنبال نوسانات نرخ ارز، قیمت اقلام خوراكی بخصوص گوشت مرغ و گوشت قرمز رشد قابل توجهی یافته كه دولت در جهت مقابله با افزایش قیمت ها، افزایش عرضه گوشت یخ زده و تنظیم بازاری را در دستور كار خود قرار داده است.
متقاضیان گوشت یخ زده و دولتی برای دریافت گوشت در صف های طولانی به انتظار می ایستادند كه الزاماً به مفهوم دریافت گوشت در همه موارد هم نبود. در ایام گذشته عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت اطلاع داد و به ایسنا اظهار داشت: صف های عرضه گوشت یخ زده و دولتی جمع خواهد شد و دیگر كارت ملی جایگاهی در توزیع گوشت ندارد. اما با این تفاسیر همچنان در بعضی از نقاط شهر صف گوشت دیده می شود و نكته قابل تامل تر آنكه این روزها صف های مرغ به نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی هم شكل گرفته است.
گذری بر اقتصاد در سال ۱۳۹۷
ایسنا در هفته پایانی سال در گزارش های جامعی اتفاقات مهم حوزه های مختلف اقتصادی كه طی سال جاری رخ داده را مورد بررسی قرار داده كه در روز جاری می توان به گزارش های سالی كه با تورم آمد و با ركود تورمی رفت، آرامش پس از طوفان! مهم ترین وقایع آب و برق در سال ۹۷ و مهم ترین وقایع حوزه حمل و نقل در سال ۹۷ اشاره نمود.1397/12/27
22:25:29
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: اپلیكیشن , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است