تغییرات ۴۰ هزار میلیاردی بودجه ۹۸

تغییرات ۴۰ هزار میلیاردی بودجه ۹۸ سیب پال: در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸در نهایت آنچه تابحال مصوب شده نشان از رشد بیشتر از ۴۰ هزار میلیاردی بودجه دارد كه عمده منابع عمومی ثبت شده است.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، آمدن لایحه بودجه به مجلس همواره با اختلاف نظرها، توافق ها و پیشنهادات مختلفی بین نمایندگان و دولت همراه بوده است و این تغییرانی در سقف منابع و مصارف نسبت به موارد پیشنهادی دولت در لایحه ایجاد می شود به موضوعی طبیعی تبدیل گشته است؛ هرچند كه در انتها سال مالی معمولاً تحقق منابع و مصارف بودجه به آنچه در ابتدا در لایحه پیشنهاد شده بود نزدیك تر است.

اما جریان بودجه ۱۳۹۸ امسال تا حدی متفاوت از گذشته بود و تغییرات اعمال شده در بندها و تبصره ها و در نهایت ارقام كلان نسبت به سال های قبل بیشتر به چشم می خورد و البته در بعضی موارد پرحاشیه بوده است.

این در حالی است كه در مجموع آنچه تابحال در مورد سقف دخل و خرج دولت در مجلس مصوب شده است نشان از افزایش حدود ۴۱ هزار میلیاردی سقف كلی بودجه دارد؛ به گونه ای كه از ۱، ۷۰۳ هزار میلیارد تومان لایحه به حدود ۱، ۷۴۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این رقم شامل بودجه عمومی دولت و بودجه بانك ها، شركت های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت می شود.

بودجه عمومی كه در لایحه پیشنهادی دولت ۴۷۸ هزار و ۶۲۶ میلیارد تومان برآورد شده بود در نتیجه تغییرات مجلس با رشد ۴۹ هزار و ۷۳۹ میلیارد تومانی به ۵۲۸ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان رسیده است؛ از این رقم ۴۴۸ هزار و ۵۸۱ میلیارد تومان به منابع عمومی و ۷۱ هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان به درآمد اختصاصی مربوط می شود.

منابع عمومی بارشد ۴۰ هزار میلیاردی بالاترین سهم را در رشد سقف كلی بودجه ۱۳۹۸ دارد، این بخش از بودجه تأمین كننده منابع دولت برای سال مالی بوده و از سه بخش درآمدهای ناشی از فروش نفت و فرآورده های آن، درآمدها كه عمده آن مالیات است و همینطور واگذاری دارایی مالی شامل انتشار اوراق، تشكیل می شود.

در رابطه با جز دیگر كل بودجه یعنی بودجه بانك ها، شركت های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت باید اظهار داشت كه با وجود رشد بیشتر از ۴۰ درصدی كه در مقایسه با سال جاری داشت، حدود ۲۰۰۰ میلیارد دیگر هم در جریان تصویب در مجلس به آن اضافه شده و به ۱، ۲۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است كه در كنار بودجه بیشتر از ۵۲۸ هزار میلیاردی عمومی سقف ۱۷۴۴ هزار میلیارد تومانی بودجه سال آینده را تشكیل می دهد.

با وجود تغییرات اعمال شده و تعیین سقف درآمد و مصارف، تا زمانی كه لایحه به قانون تبدیل نشده بعید نیست كه این ارقام دستخوش تغییرات دیگری در بخش درآمدی و هزینه ای شود.
تغییرات ارقام كلان بودجه (میلیارد تومان)
منابع لایحه مصوبه مجلس تغییرات منابع عمومی ۴۰۷ هزار و ۷۱۳ ۴۴۸ هزار و ۵۸۱ ۴۰ هزار و ۸۶۸ درآمد اختصاصی ۷۰ هزار و ۹۱۲ ۷۱ هزار و ۴۲۷ ۵۱۵ جمع بودجه عمومی ۴۷۸ هزار و ۶۲۶ ۵۲۸ هزار و ۳۶۵ ۴۹ هزار و ۷۳۹ بودجه شركت های دولتی ۱۲۷۴ هزار ۱۲۷۶ هزار ۲۰۰۰ سقف كل بودجه ۱۷۰۳ هزار ۱۷۴۴ هزار ۴۱ هزار


1397/12/14
14:52:45
5.0 / 5
3796
تگهای خبر: بانك , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است