یك كارشناس بازار سرمایه:

زعفران كاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند

زعفران كاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند سیب پال: معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران نگین برای تحویل در اردیبهشت ماه ۹۸ در حالی از یكشنبه هفته آینده در بورس كالای ایران راه اندازی می شود كه یك كارشناس بازار سرمایه راه اندازی این ابزار را راهكاری مفید برای تأمین مالی كشاورزان و زعفران كاران و ابزاری برای پوشش ریسك ناشی از نوسانات قیمتی می داند.


محمدرضا ماجد درباب استفاده از این ابزار نوین مالی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بطور كلی اوراق مشتقه دو كار اساسی را برای معامله گران انجام می دهد، تأمین سرمایه و پوشش ریسك یا به عبارت بهتر بیمه قیمت و كالا كه ابزار معاملاتی آپشن باز این كاركردها را برای معامله گران خود دارد.
ماجد اظهار داشت: بعنوان مثال، اگر كشاورز بخواهد محصولی را بكارد، هزینه هایی دارد. در مقابل اگر مصرف كننده یا صادركننده ای بخواهد این محصول را پیش خرید كرده و در مقابل مبلغی را در اختیار كشاورز قرار دهد، تأمین مالی صورت گرفته و معاملات آپشن باز چنین سازوكاری دارد كه به كمك آن كشاورز بدون پرداخت هزینه و سود تسهیلات، منابع مالی موردنیاز برای كشت محصول خودرا تأمین كرده است.
وی ادامه داد: همین طور كشاورز می تواند از این ابزار بعنوان راهی برای پوشش ریسك های احتمالی شامل نوسانات قیمت و نگرانی از فروش محصول بهره برده و خودرا در مقابل این ریسك ها كه احتمال بروز آن در آینده وجود دارد، بیمه كند. چراكه امكان دارد در بازه ای از زمان به سبب عرضه مازاد محصول در بازار خصوصاً در زمان برداشت محصول، قیمت افت كند. از این رو، اگر كشاورز بتواند محصول خودرا در بازاری امن و قانونی پیش فروش كند نوسان قیمت ها و فروش محصول خودرا بیمه كرده است.
بگفته ماجد، قراردادهای آپشن در مرحله اول امكان تأمین مالی را برای كشاورزان و زعفران كاران فراهم می آورد و در مرحله دوم راهی برای " هج كردن" ریسك و نگرانی از آینده است.
این كارشناس بازار مشتقه در بیان تفاوت های معاملات آتی و آپشن اظهار نمود: در قراردادهای آتی زعفران میزان سود و زیان خریدار و فروشنده نامحدود است و بنا بر این این معاملات ریسك بالایی دارد. اما در قراردادهای آپشن، خریدار قرارداد تنها به اندازه پریمیوم اولیه در معرض خطر زیان بوده و با پرداخت مبلغ پریمیوم، اختیار انجام یا عدم انجام آن در آینده را خریده است. بدین سبب در ابزار معاملاتی آپشن حد ریسك معامله محدود بوده و در مقابل حد سود آن نامحدود است.
وی درباب راه اندازی قراردادهای آپشن زعفران و تكمیل زنجیره ابزارهای مالی روی این محصول در بورس كالا اظهار داشت: نكته مهمی كه درباب این ابزار نوین مالی وجود دارد این است كه به كمك معاملات آپشن در كنار قراردادهای آتی و گواهی سپرده كالایی می توان استراتژی های مختلفی را از تركیب این ابزارها به كار گرفت و از قابلیت پوشش ریسك هم زمان این ابزارها بهره برد.
ماجد اضافه كرد: زعفران كاران برای معامله قراردادهای آپشن نسبت به معاملات قراردادهای آتی نیاز به سرمایه كمتری دارند. به این ترتیب، افزون بر كشف قیمت واقعی زعفران به كمك این ابزارها، معامله گران قراردادهای آپشن می توانند در این بازار هم كسب سود كرده و هم نیاز مالی خودرا تأمین كنند.
وی درباب استقبال از قراردادهای آپشن زعفران كه ۱۲ اسفندماه جاری در بورس كالا راه اندازی می شود، اظهار داشت: تجربه تاریخی نشان داده این ابزار با وجود مزایا و ریسك پایین آن نسبت به قراردادهای آتی، نیاز به آموزش بیشتری برای معامله گران دارد. ضمن اینكه باید این نكته را در نظر داشت كه استفاده از این ابزار برای هر محصول جدیدی امكان دارد در ابتدا با مقاومت هایی مواجه شود، اما به تدریج با آشنایی فعالان بازار زعفران و همین طور سرمایه گذاران با مزایای این قراردادها شاهد افزایش استقبال از آن خواهیم بود.
بگفته این كارشناس بازار مشتقه، برای معرفی هر چه بیشتر قراردادهای آپشن باید شركت های كارگزاری در كنار بورس به امر آموزش بپردازند و از سایر روش های آموزشی در رسانه ها خصوصاً صدا و سیما، استفاده از فیلم ها و كلیپ های آموزشی برای تبلیغات بیشتر بهره برد. چراكه این ابزار مثبت و كارایی برای كشف قیمت، پوشش ریسك و تأمین مالی است.
وی با تاكید بر اینكه باید اجازه دهیم بازار آزاد قیمت های عادلانه را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین كند، اشاره كرد: در اقتصاد ایران به سبب نظام قیمت گذاری دستوری همواره محدودیت های زیادی وجود داشته؛ اما در مقاطع زمانی مختلف اثرات مضر این روند اثبات شده كه در این بین راه اندازی ابزارهایی مالی همچون آپشن در اقتصاد ایران در برقراری نظام عرضه و تقاضا و قیمت گذاری عادلانه اثرگذار است؛ نكته مهم اینجاست كه اگر قیمت گذاری عادلانه صورت گیرد به تحقق عدالت اجتماعی باز كمك می نماید.
ماجد درانتها اشاره كرد: باید با توسعه ابزارهای مالی در اقتصاد اهتمام نماییم همه معاملات خارج از حیطه دخالت بیرونی صورت گیرد تا از بروز رانت و فساد جلوگیری به عمل آید. در این صورت بازاری سالم و كارا خواهیم داشت و ضمن جذب سرمایه های بیشتر به كنترل ریسك های احتمالی باز كمك خواهیم كرد. در همین راستا، باید از قراردادهای آپشن بعنوان یك ابزار مالی نوین و كارا استقبال نماییم.1397/12/10
20:54:07
5.0 / 5
3693
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است