بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟

بزرگ ترین دغدغه خریداران نفت در بورس چیست؟ سیب پال: نفت خام هفته گذشته برای چهارمین بار در بورس ارائه شد و درحالی برای بار دوم بدون مشتری ماند كه نفتی ها از افزایش مراجعان برای مذاكره خرید نفت خام در بورس خبر می دهند و می گویند بزرگ ترین چالش خریداران، نقل و انتقال پول است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ۱۵ بهمن ماه یك میلیون بشكه نفت خام سبك شركت ملی نفت ایران در بازار فیزیكی رینگ بین الملل بورس انرژی ارائه شد اما در نهایت نفت خام سبك ایران برای بار دوم پی در پی در رینگ بین الملل بورس انرژی بدون مشتری باقی ماند. این اتفاق درحالی افتاد كه نفتی ها از بالا رفتن حجم تقاضای خرید نفت در بورس و همین طور افزایش مذاكرات آگاهی داده و ابراز امیدواری كرده اند این اتفاق به مرور روی روال افتاده و نفت در بورس به فروش برسد.
بالا رفتن حجم متقاضیان
در این راستا، امیرحسین تبیانیان، نماینده شركت ملی نفت ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سبك جدید عرضه نفت خام در بورس در مرحله سوم كه اول بهمن ماه صورت گرفت، اظهار نمود: اول بهمن ماه كه سبك جدید با شرایط جدید عرضه نفت خام در بورس آغاز شد، حجم متقاضیانی كه با ما تماس گرفتند چندین برابر شد. این به این معنا است كه این فرآیند در حال شناخته شدن است و فعالان این حوزه در حال آشنا شدن با آن هستند. اگر این فرآیند كارایی نداشت، دلیلی نداشت كه حجم متقاضیان افزایش پیدا كند و مذاكرات ما با آنها بیشتر شود.
وی با اشاره به تحریم های نفتی آمریكا مقابل ایران اظهار داشت: هرچه از ماه نوامبر كه تحریم ها شروع شد فاصله می گیریم، شرایط بازاریابی سخت تر می شود. در اوایل تحریم می توانستیم اقدامات بیشتری انجام دهیم اما به مرور زمان شرایط سخت تر می شود. زمانی كه شرایط برای شركت ملی نفت سخت تر می شود، برای سایر خریداران باز سخت می شود.
نماینده شركت ملی نفت ایران با اشاره به تسهیل گری هایی كه این شركت برای عرضه نفت خام در بورس در نظر گرفته است، اظهار نمود: یكی از این تسهیل گری ها تسویه ریالی است كه بیشتر شامل خریداران داخلی می شود. بیشترین تسهیل گری كه برای خریداران خارجی در نظر گرفتیم، این بود كه زمان تسویه را افزایش دادیم و پیش پرداخت را كم كردیم. با همه این شرایط مراجعاتی كه طی هفته های اخیر داشتیم روند صعودی داشته و مذاكرات متعددی داشتیم.
تبیانیان با تاكید بر اینكه وظیفه وزارت نفت عرضه مستمر نفت خام در بورس است، اضافه كرد: متقاضیانی كه اخیراً به شركت ملی نفت مراجعه نموده اند عمدتاً خارجی بودند. برخی مستقیماً و برخی هم بوسیله كارگزاران بازگشت و مذاكره كردند.
نحوه نقل و انتقال پول، مهم ترین محور مذاكرات
وی در مورد مهم ترین محور مذاكرات توضیح داد: نكته اصلی در مذاكرات بازاریابی و فروش نیست، برای اینكه كسی كه وارد مذاكره می شود از فروش مطمئن است. عمده صحبت ها درمورد نقل و انتقال وجوه است. مكانیزم ما شفاف است. شش درصد پیش پرداخت و ۱۴ درصد نقدینگی دارد و ۸۰ درصد هم می تواند نقدی باشد یا اعتباری. مكانیزم انتقال وجوه برای طرف های خارجی ما جدی است. ما از مشتری خارجی انتظار داریم شش درصد پیش پرداخت را ریالی واریز نماید. در واقع از كسی انتظار داریم كه تا كنون یك ریال در اختیار نداشته و چنین فضایی را تجربه نكرده است. این فرد باید مطمئن باشد كه مكانیزم واقعی است تا عددی كه بابت پیش پرداخت است را تبدیل نموده و مبادرت به معامله كند.
نماینده شركت ملی نفت ایران افزود: از جانب دیگر یك میلیون بشكه حدود ۵۰ میلیون دلار قیمت دارد. فرد باید قادر باشد كل پول را جا به جا كند تا ضمانت خودرا اجرا كرده و ما ضمانت نامه هایش را آزاد نماییم.1397/11/21
12:02:39
5.0 / 5
3965
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است