بورس ریخت!

بورس ریخت! به گزارش سیب پال در معاملات امروز بورس و فرابورس ایران حجم عرضه ها بر تقاضا در گروه های مختلف چنان پیشی گرفت كه قیمت ها با اصلاحی شدید مواجه گشتند. خیلی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند ˮنبود نقدینگی و ابهام از آینده همچون علل كاهش قیمت ها در این روزهاستˮ.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در حالی به هفته های پایانی سال ۱۳۹۷ نزدیك می شویم كه از آغاز سال، چهار شركت در بورس تهران عرضه اولیه شدند. همین چند روز پیش بود كه شركت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در بازار دوم بورس ارائه شد.
در این روزها صحبت ها از عرضه چند شركت دیگر همچون یك تأمین سرمایه است. تعدادی معتقدند برای خرید این عرضه های اولیه منابع جدید به بازار تزریق نمی گردد بلكه سهام داران برای تأمین منابع مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه، بخشی از سهام خویش را در بازار می فروشند و از این منابع برای عرضه اولیه استفاده می نماید، در نتیجه افزایش عرضه های اولیه باوجود اینكه می تواند نقدینگی تازه را به بازار بیاورند در شرایط خاص فعلی سبب می شود نقدینگی از بازار بیرون برود.
امروز بازار سهام شاهد كاهش شدید قیمت ها نسبت به روز گذشته بود. خیلی از تحلیلگران بازار علت این مورد را به عرضه های سنگین در گروه های مختلف در كنار نبودن نقدینگی برای جمع كردن سهم های عرضه شده می دانند.
در عین حال برخی به بالا رفتن خطر های سیستماتیك بازار اشاره می كنند و معتقدند سهام داران نگران آینده اقتصادی و بازار سرمایه هستند و همین انتظارات از آینده بخشی از بازار را تحت تأثیر قرار داده است.
با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال و نیاز به نقدینگی، خیلی از سهام داران حقوقی نه تنها انگیزه ای برای جمع كردن سهم ها ندارند، بلكه بعضی از آنها كفه عرضه را سنگین می كنند؛ به صورتی كه امروز در خیلی از گروه ها شاهد عرضه های شدید بودیم.
امروز از آغاز ساعت معاملاتی بورس، شاخص كل بازده نقدی و قیمتی با شیب تقریباً خطی كاهش پیدا كرد و در نهایت با ۲۵۰۰ واحد افت به رقم ۱۵۷ هزار و ۳۵۵ واحدی رسید. همینطور شاخص كل هم وزن با ۴۸۵ واحد كاهش در تراز ۲۹ هزار و ۳۰۵ واحدی نشست.
شاخص آزاد شناور هم ۲۹۴۸ واحد كاهش پیدا كرد و عدد ۱۷۲ هزار و ۲۹ واحدی را تجربه نمود. شاخص بازار اول و دوم هر یك به ترتیب ۱۹۳۹ و ۴۵۱۶ واحد افت كردند. در بازار سراسر قرمز امروز فولاد مباركه اصفهان بیشترین تأثیر كاهنده را روی شاخص های بازار گذاشت.
بعد از نمادِ فولاد، شركت های گسترش نفت و گاز پارسیان، بانك ملت، پالایش نفت بندرعباس و معدنی و صنعتی گل گهر بیشترین تأثیر كاهنده را روی شاخص های بازار داشتند. همینطور تعداد كمی از نمادها همچون پتروشیمی فناوران، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و خدمات انفورماتیك تأثیر بسیار اندك و افزاینده ای روی شاخص ها بازار داشتند.
تالار شیشه ای امروز در گروه محصولات شیمیایی شاهد كاهش قیمت ها بود. در این گروه ۷۷ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفته شد.
در گروه نفت و فرآورده های نفتی هم قیمت پایانی تمام سهم ها یك دست با كاهش مواجه گردید. همینطور در گروه بانك ها و مؤسسات اعتباری عرضه ها به مراتب از تقاضا پیشی گرفت و قیمت ها با افت فزاینده ای رو به رو بود، به صورتی كه تابلو این گروه یك دست قرمزپوش شد.
حتی در گروه كوچك همچون سیمان كه در بعضی از روزهای گذشته تلاش داشتند شاخص را در سطح بالاتری نگه دارند امروز شاهد صف های فروش و افت قیمت فزاینده بیشتر از چهار درصد بودیم.
ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۴۲ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیشتر از ۱.۷ میلیارد سهم و اوراق بهادر شد. همینطور تعداد معاملات به رقم ۱۶۶ هزار و ۹۷۵ رسید.
آیفكس هم با ۳۱ واحد كاهش تا رقم ۱۹۰۹ واحد پایین رفت. ارزش معاملات فرابورس به رقم ۴۰۹ میلیارد سهم اوراق مالی رسید. حجم معاملات این بازار هم عدد ۸۲۵ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه نمود.1397/11/14
14:57:42
5.0 / 5
3618
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است