رئیس كل بانك مركزی:

كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد

كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد سیب پال: رئیس كل بانك مركزی از شروع به كار كانال های مالی ایران با چند كشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن كشورها آگاهی داد و اظهار داشت: بین ایران و بعضی از كشورها پیمان پولی دو جانبه به وجود آمده است و در آینده این سوژه تقویت میگردد.


بنا بر اعلام روز سه شنبه بانك مركزی، عبدالناصر همتی كه عصر دیروز(دوشنبه) در چهارمین جلسه همفكری با اقتصاددانان سخن می گفت، با یادآوری مشكلات و موانع پیش روی اقتصاد كشور، اقدام های انجام شده توسط بانك مركزی در چهار ماهه گذشته را شرح داد.
وی به برگشت تدریجی ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی كشور اشاره نمود و اضافه كرد: با عنایت به روند كاهشی قیمت ارز امیدوارم با عرضه ارزهای بیشتر در چرخه اقتصاد، واردات مورد نیاز تولید كشور با نرخ های پایین تر ارز تأمین شود.
رئیس كل بانك مركزی با یادآوری تعیین سقف برای تراكنش های كارت های بانكی اظهار داشت: در هیچ جای دنیا با استفاده از كارت های بدهی (دبیت) و دستگاه كارتخوان، نمی توان مبالغ كلان جابه جا كرد.
وی در ادامه اضافه كرد: پشت نویسی (ظهر نویسی) چك های تضمین شده و در وجه حامل بودن آنها سبب تولید فضای غیرشفاف در معاملات بود و نظارت بانك مركزی و سازمان مالیاتی بر تبادلات تجاری را منتفی می كرد كه این مشكلات با عنایت به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، توسط بانك مركزی برطرف شد.
رئیس كل بانك مركزی در ادامه به مبحث مداخله هدفمند و هوشمندانه در بازار ارز و همینطور تامین نیازهای ارزی تولیدكنندگان و تامین كامل نیاز كالاهای اساسی و دارو اشاره نمود.
در ادامه این نشست، اقتصاددانان با كارآمد خواندن اقدام های اخیر بانك مركزی در حوزه سیاست های پولی و بانكی كه به ایجاد شفافیت و كاهش قیمت ارز منجر گردیده است، بر ادامه و توسعه این سیاست ها و اقدامات تكمیلی دیگر تاكید نمودند.
ضرورت اصلاح نظام پولی و بانكی كشور و افزایش استقلال بانك مركزی، ضرورت برنامه ریزی برای كنترل نقدینگی و تعدیل تدریجی نرخ سپرده های بانكی، پیشگیری از ركود، اهمیت برآورد درست درآمد ناشی از صادرات نفت در لایحه بودجه كل كشور و حركت به سمت تك نرخی شدن ارز، واگذاری بنگاه های اقتصادی بانك ها، لزوم هدف گذاری نرخ ارز، تعامل بیشتر با صادركنندگان برای آوردن ارز آنها به چرخه اقتصاد، پیشگیری از تولید كسری بودجه در سال آینده و بازسازی چهره بانك ها در میان مردم و مسئولان از مبحث های مطرح شده در این نشست بود.
طهماسب مظاهری، احمد توكلی، حسین عبده تبریزی، سیداحمدرضا جلالی نائینی، منصور خلیلی عراقی، تیمور رحمانی، حمید دیهیم، احمد مجتهد، حسین توكلیان، محمدهادی زاهدی، مرتضی عزتی، محمدرضا یوسفی، علی دینی، اصغر ابوالحسنی هستیانی، سید علی مدنی زاده، وحید شقاقی و ابراهیم شمیلی همچون اقتصاددانانی بودند كه در این نشست حضور داشتند.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/09/20
14:01:34
5.0 / 5
3802
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است