شاخص بورس 4460 واحد تعدیل شد

شاخص بورس 4460 واحد تعدیل شد سیب پال: تهران- شاخص بورس امروز (شنبه) چهار هزار و 460 پله نسبت به چهارشنبه افت كرد و در جایگاه 171 هزار و 252 واحدی قرار گرفت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، افت قیمت نفت، كاهش نرخ ارز و تحلیل فنی شاخص (تكنیكال) از دلایل اصلی افت شاخص بورس در معاملات امروز بود.
بازار بورس ایران، با نرخ ارز و بهای نفت ارتباط مستقیم دارد؛ به صورتی كه رشد قیمت ارز و نفت در بازارهای جهانی شركت های در رابطه با آنها را كه سهم زیادی از بازار سرمایه كشورمان دارند تحت تاثیر قرار داده و شاخص بورس را زیاد می كند و برعكس.
روند كاهشی بهای ارز و همینطور افت شدید قیمت نفت در ایام اخیر سبب تولید تردید در تداوم سودآوری شركت های ارزمحور بازار سرمایه مانند شركت های پالایشی، پتروشیمی، معدنی و فلزی شده است.

**افت دسته جمعی شاخص های اصلی بازار سرمایه
در معاملات امروز یك میلیارد و 709 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 968 میلیارد ریال در 131 هزار و 64 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یك هزار و 298 واحد افت كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 197 واحد كاهش پیدا كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) هم 139 واحد پایین آمد؛ این شاخص مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور چهار هزار و 377 واحد افت كرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان داده است.
شاخص بازار اول مربوط به شركت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور سه هزار و 379 واحد كاهش پیدا كرد و شاخص بازار دوم بورس هم هشت هزار و 429 واحد پایین آمد.
در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مباركه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، كگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فملی (ملی صنایع مس)، پارس (پتروشیمی پارس)، پارسان (نفت وگاز پارسیان) و وامید (گروه سرمایه گذاری امید) بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند، در مقابل، وبملت (بانك ملت) و خساپا (سایپا) بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشتند.

** برترین صنایع بورسی
گروه خودرو در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 473 میلیون سهم به ارزش 693 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه بانك به ارزش 610 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 431 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 402 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه كانی های فلزی هم با معاملاتی به ارزش 204 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود كرد.

** عقبگرد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفكس) در معاملات امروز 43 واحد افت كرد و در جایگاه یك هزار و 864 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس، بیشتر از 739 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیشتر از چهار هزار و 331 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، میدكو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آنرا كاهش دادند.
نماد كگهر (سنگ آهن گهر زمین) كه هفته گذشته، عرضه اولیه آن انجام شد و هنوز در مدار رشد قرار دارد با بیشترین تاثیر مثبت مانع افت بیشتر فرابورس شد.

اقتصام*2022*1961*


1397/09/04
17:32:14
5.0 / 5
3692
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است