15 بانك چین و فیلیپین، دلار را حذف می كنند

15 بانك چین و فیلیپین، دلار را حذف می كنند سیب پال: كوالالامپور- بر مبنای توافق بانك های مركزی فیلیپین و چین، حدود 15 بانك دو كشور سیستم مبادلات ارزی مستقیم بر پایه رنمینبی ( ارز چین) و پزو (ارز فیلیپین) تولید می كنند كه در جهت مقابله با جنگ تجاری آمریكا و حذف دلار از معاملات دوجانبه، ارزیابی شده است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، بانك مركزی فیلیپین امروز با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود به منظور گسترش روابط تجاری پكن و مانیل، دو طرف درصدد هستند با تولید یك سیستم بانكی مشترك، ارزهای رایج دو كشور در این سیستم به راحتی قابل مبادله باشد.
ارز رسمی در چین رنمینبی (Renminbi) است و یوان یكای جدید شمارش ارز كشور چین یعنی همان رنمینبی می باشدو رنمینبی در لغت به معنای پول رایج مردم است.
برخی كارشناسان اقتصاد منطقه ای، این اقدام را گامی در جهت مقابله با جنگ تجاری آمریكا ضد چین ارزیابی كردند.
'فیل استار' رسانه دولتی فیلیپین دراین زمینه گزارش داد: بعد از امضای یادداشت تفاهم میان دو بانك مركزی، فیلیپین و چین از ابتدای هفته جاری سیستم مبادلات ارزی دو جانبه را اجرایی می كنند.
بانك مركزی چین و فیلیپین در روز 30 اكتبر سال جاری ( 8 آبان) یادداشت تفاهمی برای اجرای این سیستم تبادل ارزی مشترك را امضا می كنند.
این سیستم به بانك های محلی دو كشور اجازه می دهد به صورت مستقیم با رنمیبی چین و پزو فیلیپین معاملات مالی- پولی را انجام دهند.
پیش از این انجمن های تجاری دو كشور درابتدای سال جاری بر سرمعاملات مستقیم با ارزهای دو كشور به توافق رسیده بودند.
طبق گزارش بانك مركزی چین، درمجموع 15 بانك بومی این دو كشور در این سیستم مالی مشترك وارد می شوند.
بانك های مركزی چین و فیلیپین به همراه بانك متحد آسیایی، یونی بانك بی دی او، بانك جزایر فیلیپین، گروه بانكداری چین، گروه بانكداری شرق غرب، بانك مترو پلیتین، بانك ارتباطات فیلیپین، یونیون بانك فلییپین و بانك تجارت، همچون بانك های مانیل و پكن هستند كه در این سیستم مالی- پولی قرار گرفته اند.
'دنگ ژون' رئیس فیلیپینی بانك چین هم دراین زمینه اظهار داشت كه ارز ملی چین بخوبی می تواند در فیلیپین به صورت مستقیم وارد معاملات پولی- مالی شود.
وی این اقدام را گام مهمی در جهت گسترش روابط تجاری چین و فیلیپین در جهت توسعه گردشگری، تجاری و سرمایه گذاری مستقیم میان مانیل- پكن و واردات منابع خام از چین برای كارخانجات فلییپین ارزیابی كرد.
درسال گذشته قریب به یك میلیون نفر توریست چینی به فیلیپین سفر كردند كه هریك قریب به یك هزار و 541 دلار در این كشور هزینه كردند و بعد از تولید این سیستم مشترك، گردشگران می توانند به صورت مستقیم ارز رایج خویش را دراین كشور به پزو فیلیپین تبدیل كنند.
طبق این گزارش، بانك مركزی چین هم اعلام نموده كه خیلی از تاجران چینی در شرایط كنونی جنگ تجاری آمریكا ضد پكن بسیار راغب هستند كه با ارزهای كشورهای طرف تعامل تجاری فعالیت داشته باشند.
بانك خلق چین برای نخستین باردرسال 1948 ( 1337) پول فعلی چین، رنمینبی را با نماد اختصاری رسمی (CNY) یا (RMB) چاپ كرد.
'پزو' ارز ملی فیلیپین به صورت بی سابقه به دنبال شدت یافتن جنگ تجاری آمریكا و چین در اوایل ماه جاری به شدت سقوط كرد و به پایین ترین سطح خود در 13سال گذشته رسید.
بانك مركزی فیلیپین دراین زمینه گزارش داده بود: به دنبال تداوم جنگ تجاری آمریكا ضد چین، ارز ملی فیلیپین در هفته جاری به پایین ترین سطح خود در مقابل دلار آمریكا رسید.
طبق این گزارش، روز گذشته هر 54.44 پزو فیلیپین معادل یك دلار معامله شد كه این میزان پائین ترین سطح از نوامبر 2005 تابحال بوده است.
براساس گزارش تارنمای فیلیپینی راپلر، افزایش قیمت كالاها و محصولات بخصوص مواد غذایی در فیلیپین فشار زیادی به مردم وارد كرده چونكه نوسانات نرخ ارز در بازارهای این كشور سبب شده نرخ تورم هم بالا رفته و به رقم 6.4 درصد برسد كه نرخ در طول 9 ساله گذشته بی سابقه بوده است.
منابع دولتی پیشتر در مانیل اعلام نموده بودند كه دولت بزودی برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم و كاهش ارزش پولی ملی بسته سیاستی ویژه ای را به اجرا می گذارد.
آساق**1599**1485


1397/08/04
15:54:26
5.0 / 5
3726
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است