كاربران خبرآنلاین نظر دادند: مشكل، اقتصاد بیمار است نه دلار

كاربران خبرآنلاین نظر دادند: مشكل، اقتصاد بیمار است نه دلار سیب پال كاربران خبرآنلاین نظر دادند: مشكل، اقتصاد بیمار است نه دلار


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین، بعد از نوسان شدید قیمت ها در بازار ارز، در تصمیم هیات دولت در فروردین ماه امسال قرار شد دلار از معاملات ارزی حذف و یورو جای آن را بگیرد، اما به نظر می آید هنوز این اتفاق آن طور كه باید، نیفتاده است.

در این میان، حتی برخی كارشناسان معتقدند كه دلار بزودی موقعیت خویش را بعنوان ارز مسلط بر بازارهای جهانی از دست خواهد داد.
در این شرایط، این سوال مطرح است كه با عنایت به این كه از آبان ماه تحریم های نفتی و بانكی آغاز می شود، بهتر نیست حاكمیت دلار در معاملات ارزی ایران با كشورهای دیگر به آخر برسد.
كاربران خبرآنلاین درباره آخر استفاده از دلار در معاملات با سایر كشورهای نظرات مختلفی دارند؛
یكی از كاربران خبرآنلاین دراین باره نوشت: امریكا خیلی از كشورها را تحریم كرده كه ایران، روسیه و تركیه و... جزو این موارد هستند اكنون هم جنگ اقتصادی و ارزی با چین و اروپا وكانادا راه انداخته و هر كسی هم خلاف خواسته های امریكا عمل كند آن كشور را تحریم و یا تهدید به تحریم می كند؛ اما كشورهای تحریمی لااقل در مراودات بین خود هم از ارزهای جایگزین استفاده نمی كنند چونكه دلار آمریكا پایه اقتصاد دنیاست و به صورتی كه سال 2008 بحران اقتصادی این كشور سبب پس لرزه های اقتصادی در تمام جهان شد.
كاربر دیگر اعتقاد دارد: تجربه نشان داده هركاری ایران با همكاری روسیه یا تركیه انجام داده، اوضاع را بدتر كرده ازاین رو امكان دارد این مورد هم مانند موارد قبلی شود و باید گفت روسیه و تركیه در اقتصاد دنیا تاثیرگذاری زیاد ندارند كه تعیین كننده باشند.

یكی دیگر از خوانندگان براین باور است: به نظر من كاهش ارزش پول یك كشور، یك چیز ماهوی است. این گونه نیست كه دلار بالارفته باشه نرخ بقیه واحدهای پولی پایین مانده باشد چونكه به تبع دلار قیمت یورو، لیر و حتی افغانی هم در مقابل ریال ما قد كشیده اند. پس مشكل اصلی اقتصاد ماست ازاین رو استفاده از یك ارز دیگر به جای دلار مشكلی را حل نمی نماید.

یك كاربر هم بر این باور است: دنیابادلارمعامله وتجارت می كند بعد ما با چی معامله كنیم؟
یكی دیگر از كاربران هم گفته است: هر پولی به جهت اینكه بتواند در دنیا جا باز كند باید رقبا را كنار بزند تاحالا فقط دلار بوده ولی فكر كنم دوره اش تمام شده پس پیش به سمت دنیای پسادلاری.
فرد دیگری هم نوشته است: مشكل ما معامله با دلار یا هر ارز دیگری نیست، مشكل بسیار خطرناك اقتصاد ما نقدینگی بسیار زیاد و در حال رشدی است كه حجم آن از همه بازارهای ارز و سكه بیشتر و بسیار مخرب و غیرقابل كنترل شده است.مسئولین كشور یا از همین حالا عزم خویش را برای حل این فاجعه جزم می كنند یا شمارش معكوس برای از هم پاشیدن این سیستم اقتصادی و نابودی همه دستاوردهای این چند ساله را نظاره گر خواهند بود.تحریم امریكا به خودی خود قابل كنترل بوده و هست مگر بقیه كشورهایی كه تحریم می شوند این طور اوضاعشان بهم می ریزد گرچه آنها از نعمت این مدیران لایق بی بهره اند كه ای كاش برای ما این طور بود.
یكی دیگر از كاربران هم نوشته است: اقتصاد ما مریض است حالا به این مریض سرطانی شما قرص سرماخوردگی بدهید، اول باید اقتصاد درست شود متاسفانه اقتصاد ما از سال 84 به بعد با ورود جریان نقدینگی برای ساخت مسكن مهر و عدم مدیریت صحیح یارانه ها به این شكل تبدیل گشته است حالا این نقدینگی سرگردان هم وارد بازار ارز مسكن و طلا شده و سبب تورم شده است.
شخص دیگری هم نظر داده است: باید مبادلات كالا به كالا شود. وقتی دلاری نیست تنها راه این است. از كشورهایی مثل كره و ژاپن فقط به شرطی باید محصولات الكترونیكی خرید كه به جای آن نفت خریداری كنند. هر كشوری از تحریم های آمریكا پیروی كند نباید ایران بازار فروش محصولاتش باشد. مردم هم باید تعصب ملی بیشتری داشته باشند و برخی برندها رو تحریم كنند.
دوست دیگری هم گفته است: اصل باید این باشد كه ارزش پول ملی افزایش یابد كه اقتصاد ضربه نبیند كه ضربه به اقتصاد به منزله از بین رفتن فرهنگ است، هر كاری باید صورت بگیرد كه اقتصاد حفظ شود كه پول ملی ارزشش آخر نیابد، با حذف دلار باشد، با رونق و حفظ كارخانجات و تولیدات باشد، با خودكفایی در تهیه مواد خام و مشابه سازی وسایل صنایع باشد و...، كشوری كه پیشرفت و خودكفا باشد، دلار تاثیر زیادی روی اقتصادش ندارد، تنها در مقطعی خوب است، اما خودكفایی یك عمر اقتصاد و زندگی مردم را بیمه می كند.
دوست دیگری هم پرسیده است: اگه كشور های همسایه قبول كنند با ارز خودشان با ما معامله كنند خوب چه مشكلی پیش می آید؟
یك كاربر هم نوشته است: من معتقدم در صورت ادامه سیاست های كنونی دولت امریكا، دلار نقش فعلی خویش را از دست خواهد داد اما مساله گسترش تجارت با كشورهای دیگر در صورتیكه مبنای اقتصادی داشته باشد نه سیاسی، با هر ارزی مفید خواهد بود.
یك كابر هم معتقد است: استفاده از ارزهای دیجیتال به جای دلار گزینه مناسبی هست.
یكی دیگر از كابران هم نوشته است: فكر نكنم با همه كشورهای جهان ممكن باشه. فقط كشورهای كه توسط آمریكا تحریم تجارت با دلار شدن ممكنه با هم به توافق برسن تا ارز جانشین پیدا كنند و البته باید گفت تاثیری در بالا بردن ارزش پول ملی نخواهد داشت. عوامل مهم تری در تعیین ارزش پول ملی موثر هستند و تغییر نوع ارز چندان تاثیری ندارد.
كاربر دیگری هم معتقد است: مساله جایگزینی ارز معاملاتی مساله ساده ای نیست. ثبات ارزش دلار در مقابل ارزش سایر ارزها مهمترین دلیل محوریت دلار است. منحنی ارزش دلار در برابر سایر ارز ها و منحنی ارزهای متفرفه به صورت دو به دو درشصت سال قبل مقایسه كنید تا متوجه شوید نوسان در ارزش یك ارز در یك بازه زمانی چه تاثیری در ارزش دارایی های یك اقتصاد می گردد.
یك كاربر هم بیان كرده است: به اعتقاد من این كار در تجارت ما با كشورهای دیگر فقط به نفع طرف مقابل خواهد بود و ما دو چندان ضرر می نماییم اول بخاطر اینكه بیشتر وارد كننده هستیم دوم طرف مقابل هیچ گاه ریال مارا بخاطر عدم ثبات ارزش و اعتبار قبول نخواهد كرد و ما مجبوریم كالایی به كشور طرف مقابل داده پول واحد آن كشور را دریافت نماییم و با همان پول دوباره از آن كشور خدمات یا كالا دریافت نماییم.
یكی از كاربران خبرآنلاین نوشته است: مشكل ما دلارنیست، مشكل ما ارزش نزدیك به صفر پول ملی ماست حالاهر واحد پولی راجایگزین دلاركنیم به حال ما فرقی نمی كند؛ پول ما باسیاست های پولی بانك مركزی ومدیران اقتصادیمان ساعت به ساعت كم ارزشتر وگرانی بیشتر می گردد حالا اگرتولید بیشتر و كار بیشترصورت گیرد روندآن می تواند معكوس شود، ولی نه باسنگین تر كردن مالیات ها وبالا بردن بهره های بانكی ونه با بگیر وببندهای فعالیت های سالم اقتصادی.
دوست دیگری نظر داده است: صد در صد موافق هستیم ولی مدیران بانكی ما آنقدر فعال نیستند كه بتوانند توافق نامه های دوجانبه و چند جانبه ارزی با پول های ملی را با كشورهای دیگر را به صورت درست و حسابی عملیاتی كنند ولی دلار چون بستری آماده دارد و نیازی به هیچ كار اضافه ایی نیست سبب شده تا مدیران بانكی ما هم به دلار بچسبند.
به نظر می آید بخش عمده ای از كاربران خبرآنلاین حتی در صورت موافقت، حل مشكلات اقتصادی و تولید ثبات را شرط توفیق اجرای این سیاست ارزیابی می كنند. ۲۲۳۲۲۴

1397/06/23
19:13:02
5.0 / 5
4057
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است