كاربران فضای مجازی به این رسوایی چه واكنشی نشان دادند

كاربران فضای مجازی به این رسوایی چه واكنشی نشان دادند سیب پال: تهران پلاس - واكنش به افشای رسوایی های اقتصادی و مالی این روزها به یكی از موضوعات داغ در فضای مجازی تبدیل گشته است.


یكی از داغ ترین موضوعات این روزهای فضای مجازی واكنش ها به انتشار و افشای تخلفات صورت گرفته در مؤسسه اعتباری ثامن الحجج و انتشار برخی اسامی درگیر با این مورد توسط روزنامه شرق بود كه با هشتگ مؤسسه ثامن الحجج (#مؤسسه ثامن الحجج) در ایام پایانی تیرماه واكنش فضای مجازی را به دنبال داشت.

در این میان، مهران مدیری و احسان علیخانی دو چهره ای بودند كه انتشار اسامی آنها بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفت و پخش دفاعیات احسان علیخانی در صدا و سیما در روز شنبه 30 تیرماه، تنور واكنش ها را بیش از پیش داغ كرد و تبدیل به یكی از ترندهای روز شد.

**24 میلیون بازدید از پست های یك رسوایی
از ابتدای ترند شدن مبحث رسوایی مؤسسه ثامن الحجج تا انتهای آن (روزهای 26 تا 31 تیرماه) در مجموع، 16 هزار و 819 پست در تلگرام در ارتباط با این مورد و حواشی آن منتشر گردید كه از این مقدار، 161 پست حداقل 50 هزار بار دیده شده و مجموع این مقدار بازدید بیش از 24 میلیون بار بود. در توییتر هم در مجموع در طول مدت مشابه 22 هزار و 93 توییت در این رابطه انتشار یافته است.

** از سوءاستفاده سلبریتی ها تا نقد سكوت اصولگرایان
محتوای توییت های پرطرفدار منتشرشده در ارتباط با رسوایی اقتصادی مؤسسه ثامن الحجج را می توان در 7 مورد دسته بندی كرد. پرتكرارترین توییت ها به مبحث سوءاستفاده از موقعیت شغلی احسان علیخانی و مهران مدیری اختصاص داشت كه 25 درصد كل این توییت ها بود. یكی از توییت های پرلایك در این باره، این است:
از جمله نقاط كم نظیر جهان هستیم كه وقتی داریم عورعور گریه می نماییم (#احسان علیخانی) و وقتی كه داریم قاه قاه می خندیم (#مهران مدیری) با وجود تفاوت در تجلی احساس غم و شادی در یك چیز مشتركیم: دارن مالمون رو می برن!
#ثامن_الحجج

رتبه دوم توییت های پرطرفدار به انتقاد از سكوت اصولگرایان در مورد اخبار رسوایی مؤسسه ثامن الحجج اختصاص داشت كه 12 درصد توییت های پرطرفدار روزهای 28 تا 30 تیرماه در این مورد بود. كاربران توییتر در این توییت ها به انتقاد از اصولگرایان پرداخته بودند كه چرا انتقادی از مفاسدی كه صورت گرفته است نمی كنند.
اخبار رسوایی های موسسه ثامن الحجج سومین دسته از توییت های پرطرفدار در توییتر بود كه 9 درصد توییت ها را به خود اختصاص داد|؛ توییت هایی از این دست:
مدیران موسسه #ثامن_الحجج یك تكه زمین 200متری در #یزد را از مقام ارشد یك نهاد مهم به قیمت 50 میلیارد تومان خریده اند. به این می گویند #رشوه. مجازاتش برای مقامات در چین اعدام و در آمریكا بدنامی و سال ها زندان است. البته مسئولان ایرانی نگران نباشند، شعار ما 'نه شرقی، نه غربی' است.

اما 8 درصد هم به انتقاد از استفاده از اسامی دینی برای مؤسسات مالی پرداخته و معتقد بودند این قبیل رفتارها سبب توهین به مقدسات و ناپسند است. بعنوان مثال یكی از كاربران توییتر در این رابطه نوشته بود:
اولین پرونده جنجالیِ مفاسد مالی، در سال شصت و هفت گشوده شد ؛ بنیاد نبوت و سید علی موسوی قمی. سی سال بعد از آن، مؤسسه «ثامن الحجج» و هزاران میلیارد. افزایش رقم ها از چند ده میلیون با نام نبوت تا هزاران میلیارد با نام امام هشتم، نگرانم می كند كه با نام امام دوازدهم چه خواهند كرد؟

انتقاد از نحوه مبارزه با فساد مالی توسط قوه قضائیه و سایر مسئولان هم یكی دیگر از مسائلی بود كه 8 درصد كاربران توییتر به آن پرداخته بودند. بعد از آن، فرعی دانستن هدایای دریافتی توسط مهران مدیری و احسان علیخانی و این مسئله كه اصل مفاسد اقتصادی توسط افراد دیگری رخ داده است، در 5 درصد توییت ها مطرح بود؛ نظیر این مورد:
1200 میلیارد تو مؤسسه ثامن دزدی شده ولی یه خبر از تسنیم اومد بیرون: مهران مدیری و احسان علیخانی جمعاً 5 میلیارد گرفته اند!
آقای تسنیم نزدیك به آستان قدس! بقیه 1195 میلیارد رو كی برده؟
در این میان 4 درصد كاربران توییتر هم مبحث رسوایی مالی در مؤسسه ثامن الحجج را دستمایه طنز قرار دادند.
22 درصد از توییت های پرطرفدار توییتری هم به سایر مسائل و حواشی مربوط به رسوایی اقتصادی مؤسسه ثامن الحجج اختصاص داشت.

در نگاه به تركیب توییت كنندگان، می توان دید بیشتر كاربران اصولگرای توییتر و بخشی از كاربران مخالف جمهوری اسلامی كه معمولاً در هر موضوعی ضد نظام اظهارنظر می كنند، سكوت كرده و مبادرت به تولید محتوا نكردند.

**نه شرقی، نه غربی!
توییت كاربری به نام محمد مساعد با 3769 لایك، پرطرفدار ترین توییت منتشرشده در بازه روزهای 27 تا 30 تیرماه بود:
مدیران موسسه #ثامن_الحجج یك تكه زمین 200متری در #یزد را از مقام ارشد یك نهاد مهم به قیمت 50 میلیارد تومان خریده اند. به این می گویند #رشوه. مجازاتش برای مقامات در چین اعدام و در آمریكا بدنامی و سال ها زندان است. البته مسئولان ایرانی نگران نباشند، شعار ما 'نه شرقی، نه غربی' است.

**كانال های تلگرامی و نكته ای كه مغفول ماند
در میان پست های پربازدید كانال های تلگرامی در بازه 27 تا 30 تیرماه، 9 دسته محتوای مختلف راجع به رسوایی مؤسسه ثامن الحجج قابل مشاهده می باشد و دسته اول كه 19 درصد محتوای مطالب پربازدید كانال های تلگرامی در این رابطه را به خود اختصاص می دهد، به واكنش مهران مدیری و احسان علیخانی در ارتباط با مطالبی كه ضد آن ها در فضای مجازی انتشار یافته بود مربوط است و دسته دوم، مربوط به اخبار و شایعات دریافت هدیه از جانب احسان علیخانی و مهران مدیری از مؤسسه ثامن الحجج است.

نكته مهم در این میان آن است كه اساساً در بین كانال های تلگرامی چندان به این مورد پرداخته نشد كه سایر مبالغ موجود در موسسه ثامن الحجج به كجا رفته است و دست چه كسانی است و اساساً كانال های تلگرامی به این مورد حساسیتی نشان ندادند. حضور كمرنگ كانال های مخالف جمهوری اسلامی در این رابطه هم قابل توجه است.

در مبحث رسوایی مؤسسه ثامن الحجج كانال های داخل كشور مرجعیت خبری مبحث را در دست گرفته بودند و كانال های مخالف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه نسبتاً منفعل بودند، به نحوی كه بعنوان نمونه كانال صدای مردم در طول 4 روز تنها 5 پست در این رابطه منتشر نمود.

گزارش از محمد رهبری
**گروه اخبار چندرسانه ای** ایرنا پلاس**


1397/05/08
22:30:34
5.0 / 5
3988
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است