در گفت وگو با ایرنا

رئیس سازمان بورس: شرایط عرضه نفت در بازار سرمایه فراهم است

رئیس سازمان بورس: شرایط عرضه نفت در بازار سرمایه فراهم است سیب پال: تهران- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط برای عرضه نفت خام در بورس را فراهم دانست و ابراز امیدواری كرد با پیگیری های وزیران نفت و امور اقتصادی و دارایی، این طرح زودتر اجرایی شود.


شاپور محمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره طرح دولت برای فروش نفت خام در بورس، اضافه كرد: عرضه نفت كوره و سایر فراورده های نفتی در بورس انرژی از مدتها پیش در حال انجام بوده، ازاین رو فروش نفت خام در بورس انرژی هم امكان پذیر است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه كرد: همانند قراردادها و معاملات آتی سكه، امكان انجام معاملات آتی (غیرنقدی) نفت خام در بورس انرژی هم فراهم است.
محمدی با اشاره به اینكه از نظر بازار سرمایه مانعی در عرضه نفت خام در بورس وجود ندارد، افزود: امكان فروش داخلی و هم فروش خارجی، ارزی و ریالی نفت وجود دارد.
وی خاطرنشان كرد: تابحال با بانك مركزی و وزارت خانه های نفت و وزارت امور اقتصادی و دارایی مذاكره و مكاتبه هایی را در این باره انجام داده ایم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به تاخیر چند ساله برای آغاز این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: به نظر می آید اكنون بیش از هر زمان دیگری، شرایط اجرای آن فراهم گشته است.

** حمایت دولت از عرضه نفت خام در بورس
با وجود اینكه طرح عرضه نفت خام در بورس، بارها مطرح اما ناكام مانده است اما این دفعه با تاكید اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در میانه تیرماه امسال بر عرضه نفت خام در بورس به بخش خصوصی، بار دیگر توجهات به این طرح معطوف شده است.
جهانگیری در این باره اظهار داشت: نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواند به صورت شفاف نفت بخرد و صادر كند. تلاش ما این خواهد بود كه برای كاهش فروش نفت كاری نماییم كه شعار آمریكا را به شكست بكشانیم و در دولت در این زمینه برنامه ریزی شده است.
«علی كاردر» مدیرعامل شركت ملی نفت قبل از این به خبرنگار اقتصادی ایرنا در این باره اظهار داشته بود: اجرای این طرح را با عرضه میعانات گازی كه مشابه نفت خام است، آغاز خواهیم كرد. هر گاه عرضه میعانات گازی كه راحت تر است به نتیجه برسد، می توان عرضه نفت خام را آغاز كرد.
وی با اشاره به اینكه شركت ملی نفت تمایل به عرضه نفت خام در بورس دارد، اضافه كرد: اما مسایلی وجود دارد كه باید رفع گردد.

** ناكامی چند ساله ورود نفت خام به تالار بورس
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، ایده راه اندازی بورس نفت اولین بار در اواخر دهه 1370 و در چارچوب سیاست های برنامه سوم توسعه كشور عنوان شد.
هیات وزیران در سال 1386 تولید بورس نفت را به وزارت اقتصاد تكلیف كرد و بدین سان وزیر وقت اقتصاد كه همزمان دبیر شورای عالی بورس هم بود، سازمان بورس را به واگذاری عرضه فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در بورس كالای ایران موظف كرد.
با وجود همه چالش ها، در بیست و دوم تیرماه 1390 نفت خام با حضور معاون اول رییس جمهوری روی تابلو معاملات بورس كالا رفت اما در همان آغاز با شكست روبرو شد. نفت خام در این بازار در 9 مرحله دیگر ارائه شد و فقط در یك مرحله به فروش رفت.
از هفدهم فروردین 1393 هم شركت ملی نفت ایران با عرضه 2 هزار و 920 بشكه نفت خام در بورس انرژی به قیمت هر واحد سه میلیون و 60 هزار ریال، این طرح را دوباره آغاز كرد.
این عرضه برای مدتی با فراز و نشیب بسیار ادامه یافت تا اینكه به دلیل كاهش استقبال خریداران، به بن بست خورد و متوقف گردید.
با شكست عرضه نفت خام، مسئولان وقت سازمان بورس و اوراق بهادار به فكر تولید بستر جدیدی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی افتادند.
مدیر پیشین امور بین الملل شركت ملی نفت قبل از این در گفت وگو با ایرنا از آماده شدن زیرساخت های عرضه روزانه 100 هزار بشكه نفت خام صادراتی در بورس اطلاع داده و اظهار داشته بود: اجرای این طرح در انتظار تایید سازمان بورس است.
به گفته وی حتی برای نرخ نفت خام عرضه شده در بورس هم مدل قیمتی تهیه شده است و در اختیار سازمان بورس قرار دارد تا بعد از تصویب این سازمان اجرا شود.
اقتصام**2022**2023


1397/04/31
13:19:58
5.0 / 5
4072
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است