رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام كرد

تعلل یك ساله بانك مركزی در عرضه گزارش ارزهای دیجیتال

تعلل یك ساله بانك مركزی در عرضه گزارش ارزهای دیجیتال سیب پال: تهران- رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سال گذشته در این كمیسیون تصویب گردید بانك مركزی درباره ارزهای دیجیتال گزارشی بدهد اما به دنبال كوتاهی و قصور بانك مركزی در عرضه این گزارش مهم، ما به این مورد ورود كردیم.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، مبحث نشست امروز (سه شنبه) كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارز دیجیتال بود.
ارزهای دیجیتال تهدیدها و فرصت هایی را برای اقتصاد جهانی در سال های اخیر رقم زده اند اما كارشناسان فناوری اطلاعات آن را فرصتی فراروی اقتصاد كشور می دانند كه می توان با برنامه دقیق نهایت بهره برداری را از آن داشت.
بانك مركزی دوم اردیبهشت ماه امسال در بخشنامه ای تصریح كرد بكارگیری ابزار بیت كوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در همه مراكز پولی و مالی كشور ممنوع می باشد.
در همین پیوند، رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره نشست امروز به تارنمای خانه ملت اظهار داشت: فضای مجازی جغرافیا ندارد و كشورهای دیگر ارزهایی در قالب پیام رسان های خارجی تولید و امكان دسترسی برای شهروندان ایرانی را فراهم می كنند؛ بنابراین به علت اهمیت این موضوع، كمیسیون اقتصادی مجلس نشستی در این باره برگزار كرد.
«محمدرضا پورابراهیمی داورانی» اضافه كرد: باید شفاف سازی شود مردم و شخصیت های حقیقی و حقوقی با تولید رمز ارزهایی كه در بستر پیام رسان های خارجی امكان فعالیت های اقتصادی را برای ایرانیان فراهم نموده اند چگونه می توانند فعالیت كنند و همینطور ظرفیت كشور برای تولید ارزهای دیجیتال در بخش های داخلی و خارجی چیست.
پورابراهیمی «كوتاهی و قصور بانك مركزی در ارائه گزارش درباره این موضوع» را دلیل تشكیل كارگروهی متشكل از مركز پژوهش های مجلس، معاونت فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس، پژوهشكده های تخصصی و بخش خصوصی اعلام نمود كه با هماهنگی مركز پژوهش ها مبحث ارز دیجیتال را بررسی می كند.
«در نشست امروز كمیسیون اقتصادی هم كارشناسان دستگاه های مربوطه حضور بهم رساندند تا بخش اول كار جمع بندی شود».

** ارائه پیش نویس ضوابط و مقررات تا 2 هفته دیگر
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: ارز دیجیتال در ایران باید ضابطه مند شود بنابراین مقرر شد در حوزه مقررات، ضوابط و قوانینی كه حتی به تصویب مجلس نیاز دارد پیشنهادها دستگاه ها، بانك مركزی، وزارت اقتصاد و تشكل های بخش خصوصی عرضه شود.
وی عنوان كرد: مقرر شد تا 2 هفته آینده پیش نویس ضوابط و مقررات با رعایت تمامی اطلاعات مربوط به شفافیت اطلاعات در اقتصاد ایران، رعایت قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و سایر ضوابط عرضه شود.
نماینده مردم كرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انتظار می رود تا دو ماه آینده ضابطه مشخص و تعریف شده ای برای تعیین موقعیت ایران درباره ارز دیجیتال و امكان استفاده از آن تعیین شود.
به گفته وی، اگر استنباط شود در این حوزه به قانون مجلس نیاز است محتوای كار بعد از اقدام كارشناسی به طرح تبدیل گشته و بعد از بررسی و تصویب در كمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس عرضه می گردد اما اگر به قانون مجلس نیاز نباشد و در چارچوب وظایف بانك مركزی و شورای پول و اعتبار باشد مجموع گزارش ها در قالب نامه ای به رییس جمهوری عرضه می گردد تا در دستور كار هیات دولت قرار گیرد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هشتم اردیبهشت ماه اعلام نمود مصوبه بانك مركزی درباره ممنوعیت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت كوین «به معنای ممنوعیت یا محدودیت بكارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نیست».
«محمدجواد آذری جهرمی» افزود: ارزهای دیجیتال نسبت به مبادلاتی فعلی قابلیت نظارتی بیشتری دارند؛ چونكه وقتی درباره ارز دیجیتال و بلاك چین ها صحبت می شود، این ارزها نهادهای نظارتی مستقیم و غیر مستقیم فراوانی دارند كه شفافیت مالی در مراودات تولید می كنند.

اقتصام*3061*1961


1397/04/27
13:55:04
5.0 / 5
4187
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است