معدنی ها و فلزی ها بورس را یك هزار و 343 پله پایین كشیدند

معدنی ها و فلزی ها بورس را یك هزار و 343 پله پایین كشیدند سیب پال: تهران- شاخص بورس امروز (چهارشنبه) تحت تاثیر افت بهای شركت های فلزی و معدنی یك هزار و 343 پله كاهش پیدا كرد و به رقم 109 هزار و 505 واحدی رسید.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ادامه روند افت قیمت كامودیتی ها(مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی همچنان در حال وارد كردن فشار منفی بر شاخص بورس است به صورتی كه امروز هم به دلیل كاهش مواد فلزی و معدنی، نماگر بازار سرمایه كاهش زیادی را تجربه نمود.
كاهش شدید قیمت مس در بازارهای جهانی سبب شد كه امروز نماد فملی (ملی صنایع مس) به تنهایی 578 واحد شاخص بورس تهران را پایین بكشد.
بورس ایران با بازارهای كامودیتی در عرصه بین المللی ارتباط و وابستگی نزدیك دارد؛ یعنی با رشد بهای كامودیتی ها، بورس ایران هم رونق گرفته و با افت نرخ كامودیتی ها روندی نزولی را تجربه می كند.
بتازگی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا با كشورهای مختلف بخصوص چین، اروپا و كانادا یك جنگ تعرفه ای و تجاری را شروع كرده كه سبب افت قیمت این مواد پایه و معدنی در بازار های جهانی شده است.
ترامپ در ایام اخیر برای ورود صدها قلم كالا و محصول چینی به آمریكا تعرفه های سنگینی را وضع كرد كه واكنش تند پكن را به دنبال داشت و آنها هم به وضع تعرفه برای واردات برخی كالاهای آمریكایی اقدام نمودند.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، آمریكا را به آغاز بزرگترین جنگ تجاری در تاریخ اقتصاد و قلدری تجاری متهم كرد.
جنگ تجاری و افزایش تعرفه ها، به سرعت بازارهای بورس كشورهای مختلف مانند شرق آسیا را تحت تاثیر قرار داد و ارزش سهام در بورس های چین، ژاپن و كره جنوبی دچار ریزش شد.
با توجه به اینكه چین بزرگترین مصرف كننده مواد پایه و معدنی در جهان به حساب می آید، این جنگ تجاری سبب كاهش تولید این كشور و به تبع آن كاهش نیاز پكن به مواد پایه و معدنی می گردد.
بر این اساس، حجم خرید و واردات مواد پایه و معدنی چین از سایر كشورها كاسته می شود و تولیدكنندگان و صادركنندگان این مواد پایه كه بخش عمده ای از آنها شركت های بورسی ایرانی اند، با افت فروش محصولات خود روبرو می شوند.

** مبادله 2 هزار و 916 میلیارد ریال سهم در بورس
در معاملات امروز 870 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 916 میلیارد ریال در 103 هزار و 266 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه هم نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 406 واحد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 195 واحد كاهش پیدا كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) هم 140 واحد افت كرد؛ این شاخص مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
همچنین شاخص آزاد شناور 2 هزار و یك واحد افت كرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان داده است.
شاخص بازار اول (مربوط به شركت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یك هزار و 297 واحد و شاخص بازار دوم بورس هم یك هزار و 92 واحد كاهش پیدا كرد.

** فلزی ها صدرنشین بازار
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 108 میلیون سهم به ارزش 407 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 237 میلیارد ریال و كانی های فلزی به ارزش 197 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه فراورده های نفتی با دادوستدی به ارزش 163 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو هم با معاملاتی به ارزش 161 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود كرد.
در معاملات امروز، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، فولاد (فولاد مباركه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس) و فخوز (فولاد خوزستان) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند و آن را پایین كشیدند.

** افت هشت واحدی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفكس) هم در معاملات امروز بیش از 11 واحد افت كرد و در جایگاه یك هزار و 225 واحدی قرار گرفت.
در بازار فرابورس، بیش از 545 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 2 هزار و 653 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز، نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و ذوب (ذوب آهن) بیشترین فشار منفی را بر بازار فرابورس وارد كردند.
اقتصام**2022**2023


1397/04/21
19:33:44
5.0 / 5
4250
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است