با هدف رونق بخشیدن به معاملات بازار سرمایه؛

كاهش كارمزد معاملات بورس در هفته آینده

كاهش كارمزد معاملات بورس در هفته آینده به گزارش سیب پال اجرای دستورالعمل جدید سازمان بورس برای كاهش نرخ كارمزدهای معاملات از ابتدای هفته آینده آغاز می گردد كه با اجرای آن انتظار می رود حجم معاملات بورس افزایش پیدا كند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، كاهش كارمزد معاملات سهام در بورس از دغدغه ها و مطالبات قدیمی فعالان بازار سرمایه است كه بعد از سال ها انتظار بتازگی مورد تایید قرار گرفته است.
به نظر كارشناسان، كاهش كارمزد معاملات می تواند ریسك ناشی از زیان احتمالی در معاملات فعالان بازار سرمایه را كاهش داده و انگیزه معاملات را افزایش خواهد داد.
بر اساس مصوبه اخیر كاهش كارمزدها، شاهد كاهش 25 درصدی در كارمزد سازمان بورس، كاهش 20 درصدی در كارمزد شركت بورس و فرابورس ایران و همینطور كاهش 5 درصدی كارگزاران خواهیم بود. همینطور سقف كارمزدهای دریافتی كه در گذشته معادل 200 میلیون ریال بود طبق مصوبه اخیر به 300 میلیون ریال افزایش پیدا كرد. این سقف در معاملات كارگزاران در بورس هم به 300 میلیون ریال رسیده است.
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، روح الله میرصانعی، دبیركل كانون كارگزاران بورس و اوراق، از اجرایی شدن این دستورالعمل از روز شنبه هفته آتی، اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از ابلاغ این دستورالعمل به نهادهای مذكور، از 22 مهر شاهد كاهش كارمزدها خواهیم بود.
وی با تشریح این ابلاغیه اظهار داشت: همانطور كه اعلام شده است طبق مصوبه اخیر، شاهد كاهش 25 درصدی در كارمزد سازمان بورس، كاهش 20 درصدی در كارمزد شركت بورس و فرابورس ایران و همینطور كاهش پنج درصدی كارگزاران خواهیم بود.
وی با بیان این كه برای كارگزاران دو تحول دیگر هم ترسیم شده است، اضافه كرد: مبحث اول افزایش سقف كارمزد در بورس و فرابورس است و دومین مبحث افزایش سقف كارمزد بورس كالا از 100 میلیون ریال به 300 میلیون ریال است.

** مزایای كاهش كارمزدها
دبیركل كانون كارگزاران گفت كاهش كارمزدها به علت تاثیر بسیار زیاد در روند فعالیت بازیگران حقیقی می تواند تا حد قابل توجهی معاملات بلوكی را به استانداردهای بین المللی نزدیك كند.
وی ادامه داد: همینطور كاهش كارمزدهای بورس های مختلف، معاملات روزانه و حجم معاملات را توسعه می بخشد، كه این موضوع، می تواند نقدشوندگی بازار را تا حد زیادی تضمین كند.
وی با بیان این كه در مورد اثرات مالی این ابلاغیه بر صورتهای مالی اركان های مختلف بازار، اظهارات بسیاری مطرح شده است، اضافه كرد: باید توجه داشت با وجود كاهش كارمزدها، افزایش حجم معاملات شركت ها می تواند زیان های مالی احتمالی را كم كند. در نتیجه به نظر می رسد این استراتژی نمی تواند آثار مالی زیان آوری برای اركان بازار داشته باشد.
دبیركل كانون كارگزاران طراحی این دستورالعمل را در جهت توسعه هرچه بیشتر بازار سرمایه بیان كرد و اظهار داشت: علاوه بر اینكه كاهش كارمزدها می تواند افزایش نقدشوندگی بازار را به همراه داشته باشد، دستورالعمل های اخیر در زمینه توقف و بازگشایی نمادها هم می تواند اثر دوچندانی در افزایش حجم معاملات بازار سهام داشته باشد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، پیش از این نیز، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشته بود: با ابتكار این سازمان در كاهش 7. 5 درصدی نرخ كارمزدهای معاملاتی، هزینه های معاملات در بورس كاهش یافته و در نتیجه حجم معاملات و نقدینگی افزایش می یابد.
محسن خدابخش درباره تاثیر كاهش نرخ كارمزدها در ورود پول جدید به بازار و افزایش نقدینگی، بیان داشته بود: یكی از عوامل اثرگذار در رونق بخشی به معاملات، كاهش هزینه های معاملاتی است؛ زیرا هر چه هزینه های معاملاتی كاهش پیدا كند، افرادی كه با دید كوتاه مدت سرمایه گذاری می كنند، سریع تر می توانند اقدام به خرید و فروش كنند و این مساله منجر به افزایش حجم معاملات و نقدشوندگی در بازار خواهد شد.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، پیش بینی كرده بود كه با كاهش اخیر در نرخ كارمزدها و به تبع آن كاهش هزینه های معاملاتی، حجم معاملات در بازار سرمایه افزایش داشته باشد.

 

1396/07/19
23:26:31
5.0 / 5
4407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است