بورس با رشد 46 واحدی به تعطیلات رفت

بورس با رشد 46 واحدی به تعطیلات رفت سیب پال: تهران- شاخص بورس در انتها معاملات امروز (یكشنبه) كه با ورود یك شركت جدید به بازار سرمایه همراه بود، 46 پله بالا رفت و به جایگاه 95 هزار و 998 واحدی رسید.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امروز هفته كاری دو روزه بورس با پذیرش یك شركت جدید آخر یافت؛ تعطیلات پیشرو و عرضه اولیه یك شركت جدید سبب شد فضایی آرام و به دور از هیجان در معاملات حاكم باشد.
در معاملات امروز یك میلیارد و 55 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 106 میلیارد ریال در 162 هزار و 957 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 14 واحد رشد كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 42 واحد بالا رفت.
شاخص قیمت (هم وزن) هم یك واحد كاهش یافت؛ این شاخص مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است. همینطور شاخص آزاد شناور 30 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان داده است.
شاخص بازار اول (مربوط به شركت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 62 واحد بالا رفت اما شاخص بازار دوم بورس 57 واحد پایین آمد.

** صدرنشینی فلزات اساسی
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین بود؛ در این گروه 66 میلیون سهم به ارزش 205 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه خودرو به ارزش 114 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 112 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه كانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 72 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه انبوه سازی هم با معاملاتی به ارزش 49 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود كرد.
در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مباركه)، فخاس (فولاد خراسان)، شاراك (پتروشیمی اراك) و جم (پتروشیمی جم) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشت اما ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و كچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شد.

**افت آیفكس
شاخص كل فرابورس (آیفكس) با كمتر از یك واحد افت به رقم یك هزار و 111 واحد عقب نشینی كرد.
حجم معاملات در بازار های 9 گانه به بیش از 219 میلیون ورقه و ارزش آن هم به بیش از یك هزار و 307 میلیارد ریال رسید.
نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) وذوب (ذوب آهن) بیشترین تاثیر منفی و میدكو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و حسینا (كشتیرانی سینا) بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت.

**ورود یك شركت جدید به بورس
در حاشیه معاملات امروز، 180 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شركت پرداخت الكترونیك سامان كیش با نماد «سپ» به روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد.
با عرضه اولیه این شركت شمار شركت های فعال در بورس تهران به 327 مورد رسید و ارزش بازار هم به 11 هزار و 700 میلیارد ریال افزایش یافت.
«روح الله حسینی مقدم» معاون ناشران و اعضای شركت بورس تهران، در آیین عرضه اولیه این شركت اظهار داشت: حضور یك شركت جدید با ظرفیت های مناسب سبب می گردد قیمت سهم ها به سمت واقعی شدن حركت نماید.
«ابراهیم حسینی نژاد» مدیرعامل پرداخت الكترونیك سامان (سپ)، هم بیان داشت: این شركت جدید بورسی در پرداخت برخط رتبه نخست كشوری و در پرداخت موبایل و همینطور پرداخت پایانه های فروش (پوز) جایگاه دوم را دارد.
پس از عرضه اولیه، در انتها معاملات امروز به هر كد معاملاتی حدود 1787 سهم در قیمت 6500 ریال (سقف قیمت)، تعلق گرفت.

اقتصام*2022*1961*


1397/03/14
23:52:56
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است