16 گام واردكنندگان برای دریافت ارز

16 گام واردكنندگان برای دریافت ارز سیب پال: تهران- یك واردكننده برای دریافت ارز با عنایت به تصمیم بانك مركزی برای ورود صرافی ها به عملیات معاملات رسمی، باید 16 گام را پشت سر بگذارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، با اجرای نظام ارزی شناور مدیریت شده از شامگاه بیستم فروردین ماه، فعالیت صرافی ها محدود و مبادلات ارزی به سامانه نیما منتقل شد كه در آن بانك ها حضور داشتند.
كانون صرافان ایران در جلساتی با مسئولان ارزی كشور تلاش كردند نقش و جایگاه صرافی ها در نظام ارزی جدید روشن شود و دست اندركاران بانك مركزی هم قول دادند به تدریج نقاط ضعف را برطرف و دامنه فعالیت صرافی های مجاز را روشن كنند.
با اعمال تغییر در بعضی موارد بخشنامه ارزی بانك مركزی از دوم خردادماه امكان خرید ارز از صرافی ها هم فراهم گردید. البته این خرید در سامانه یكپارچه ارزی (نیما) انجام می گردد و به هیچ عنوان به مفهوم ورود صرافی ها به خرید و فروش ارز در بازار آزاد نیست.
براساس اعلام گمرك جمهوری اسلامی ایران بعد از بخشنامه بانك مركزی، واردكنندگان برای دریافت ارز از صرافی باید اقدام هایی انجام دهند؛ اولین گام در این راه ثبت سفارش توسط واردكننده و سپس رجوع به بانك عامل و درخواست تامین ارز ثبت سفارش است.
سپس واردكنندگان باید درخواست گواهی ثبت آماری توسط بانك عامل را ارائه نمایند و در مرحله چهارم بانك عامل، تعهدات و وثایق لازم را از تاجر می گیرند و در مرحله بعد درخواست خرید ارز توسط واردكننده ثبت می گردد.
بعد از آنكه واردكننده درخواست خویش را ثبت نمود پیشنهاد فروش ارز توسط صرافی ها عرضه می گردد و واردكنندگان باید یكی از پیشنهادهای فروش صرافی ها را انتخاب و وجه ریالی را به حساب صرافی واریز نمایند.
در مرحله بعد صرافی ها ارز لازم را به حساب فروشنده خارجی واریز می كنند.
هنگامی كه واردكننده و صرافی اقدام های لازم را انجام دادند ابزار پرداخت توسط بانك عامل ثبت و اسناد حمل به بانك عامل عرضه می گردد.
در گام بعدی اسناد حمل توسط همان بانك عامل ثبت می گردد.
در مراحل پایانی منشا ارز توسط واردكنندگان ثبت می گردد و بانك عامل هم اعلامیه تامین ارز به وسیله بانك عامل را صادر می كند.
بعد از آن، نوبت ترخیص كالا توسط واردكنندگان از گمرك است و تضامین و تعهدات توسط واردكنندگان رفع می گردد.

اقتصام*9132*1961*


1397/03/06
13:14:36
5.0 / 5
4129
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است