خارجی ها می توانند از بورس كالای ایران، زعفران بخرند

خارجی ها می توانند از بورس كالای ایران، زعفران بخرند سیب پال: تهران- مدیرعامل بورس كالای ایران اظهار داشت: خریداران خارجی می توانند با دریافت كد معاملاتی، در معاملات نقدی و آتی زعفران در این بخش از بازار سرمایه حضور یابند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حامد سلطانی نژاد» عصر امروز- چهارشنبه- در آیین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس كالا اضافه كرد: در سال 13۹۵ شاهد معامله ۱۲ هزار گرم (12 كیلوگرم) زعفران در بورس بودیم كه این رقم در سال 13۹۶ به ۱۲۱ هزار گرم (121 كیلوگرم) افزایش یافت.
وی افزود: سال گذشته هم بیش از یك میلیون و ۲۶۲ هزار گرم (یك هزار و 262 كیلوگرم) از این محصول در بازار گواهی سپرده كالایی معامله شد كه میزان این نوع معامله از آغاز امسال تابحال به ۲۶۲ هزار و ۵۲۲ گرم (262 كیلو و 522 گرم) رسیده است.
سلطانی نژاد اظهار داشت: برای پشتیبانی از بخش كشاورزی، كارمزد این معاملات برای سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس كالا صفر در نظر گرفته شده و كارمزد كارگزاران هم به ازای معامله هر قرارداد 2 هزار ریال تعیین شده است.
«كشاورزانی كه درباره افت قیمت محصولات در زمان برداشت و افزایش عرضه محصول نگرانند، می توانند با ورود به معاملات آتی و فروش محصول به نرخ روز، خویش را در برابر افت قیمت ها بیمه كنند».

** معامله یك میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۷۴ قرارداد سكه از آغاز امسال
مدیرعامل بورس كالای ایران به روند رو به رشد معاملات آتی سكه طلا اشاره نمود و اضافه كرد: قراردادهای آتی سكه طلا در بورس كالای ایران از سه هزار و 173 مورد به ارزش ۶۱ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۷ به چهار میلیون و ۲۴۶ هزار و ۷۵۴ مورد به ارزش ۶۵۷ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال در سال 1396 افزایش یافت.
وی یادآوری كرد: از آغاز امسال تابحال هم بیش از یك میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۷۴ قرارداد سكه معامله شده است.
به گفته وی، ارزش این معاملات ۲۶۸ هزار و ۴۶ میلیارد ریال بود.

** رقابت منفی صادركنندگان زعفران در بازارهای جهانی
معاون وزیر جهاد كشاورزی هم در این آیین اظهار داشت: سال گذشته ۳۳۶ تن زعفران در كشور تولید و ۲۳۶ تن از آن صادر شد؛ یعنی ۸۰ درصد زعفران تولیدی، به مرحله صادرات می رسد.
«علی اكبر مهرفرد» ادامه داد: می خواهیم 2 چالش بزرگ بازار زعفران را با همكاری بورس كالای ایران برطرف نماییم. چالش اول به خرد بودن كشاورزان برمی گردد كه نقدینگی كافی ندارند و به محض برداشت محصول، آن را می فروشند. بدین سان ۹۰ درصد زعفران جهان وقتی روانه بازار می گردد كه با افت قیمت روبرو شده است و واسطه ها از این فرصت استفاده می نمایند.
«چالش دوم، رقابت منفی صادركنندگان برای فروش زعفران در بازارهای جهانی است كه سبب می گردد محصول با ارزش ایرانی با نرخ های ارزان به دست خارجی ها برسد».
وی ادامه داد: متاسفانه برخی مشتریان بزرگ خارجی در ایران كارگزار گرفته اند تا آنها با حضور مستقیم در كشور، محصول را با نرخی ارزان از كشاورزان خریداری كنند.
مهرفرد عنوان كرد: سال گذشته سازمان مركزی تعاون روستایی ۶۷ تن زعفران خرید تا مانع از افت كاذب قیمت ها و رسیدن سود واقعی به كشاورزان خرد شود.
معاون وزیر جهاد كشاورزی ابراز امیدواری كرد با رونق معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس كالای ایران در آینده ای نزدیك به چالش ها آخر داده شود.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، آیین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس كالای ایران عصر امروز با حضور مسئولان وزارت جهاد كشاورزی و بازار سرمایه در تالار معاملات بورس كالا برگزار گردید.
قرارداد آتی زعفران تحویل شهریورماه ۱۳۹۷ در حالی از امروز افتتاح شد كه این سررسید تا بیستم شهریور قابل معامله خواهد بود و همه دارندگان كد معاملاتی قراردادهای آتی می توانند در این نماد به خرید و فروش بپردازند.
اندازه هر قرارداد ۱۰۰ گرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) بعنوان دارایی پایه و حد نوسان قیمت روزانه زعفران در این معاملات هم مثبت و منفی سه درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل است.

اقتصام*2022*1961*


1397/03/03
20:20:52
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است