نسبت به پنج ماهه نخست سال گذشته؛

افزایش تسهیلات پرداختی بانك ها

افزایش تسهیلات پرداختی بانك ها سیب پال: تسهیلات پرداختی بانك ها طی ۵ماهه نخست امسال، به بخش های اقتصادی مبلغ ۲۰۸۲.۴ هزار میلیارد ریال می باشد كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۸.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۱۷.۴ درصد افزایش داشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از بانك مركزی، تسهیلات پرداختی بانك ها طی ۵ماهه نخست امسال، به بخش های اقتصادی مبلغ ۲۰۸۲.۴ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۸.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۱۷.۴ درصد افزایش دارد.جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی پنج ماهه سال ۱۳۹۶ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی پنج ماهه سال جاری مبلغ ۱۳۳۴.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۴.۱ درصد كل تسهیلات پرداختی) است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۴.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱.۲ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در پنج ماهه سال جاری معادل ۵۳۷.۵ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۴۰.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۳۳۴.۶ هزار میلیارد ریال) است.
همچنین از ۶۲۷.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۵.۶ درصد آن (مبلغ ۵۳۷.۵ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده كه بیانگر توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها در سال جاری است.
در جدول شماره ۲ مشاهده می شود تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۷۹ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۰۰۷ میلیون ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش هاست. همچنین در بخش خدمات تعداد ۱ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۸۵۹ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۷۳ میلیون ریال پرداخت شده است.
قابل تأكید است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانك ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.
 

1396/06/25
21:02:33
5.0 / 5
4773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است