3 راهكار بازار سرمایه برای كنترل نوسان های بازار ارز اعلام گردید

3 راهكار بازار سرمایه برای كنترل نوسان های بازار ارز اعلام گردید سیب پال: تهران- عضو شورای عالی بورس، فعالیت صندوق های سرمایه گذاری ارزی، انتشار اوراق مشاركت ارزی و اوراق مشتقه ارزی را سه راهكار كنترل نوسان های بازار ارز اعلام نمود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، بعد از نوسان های شدید نرخ ارز در هفته های گذشته، راهكارهایی متعددی توسط نهادهای مالی و پولی كشور برای كنترل این نوسانات و كاستن از تاثیرات منفی نوسانات ارائه شد.
بر این اساس، بازار سرمایه كه بعنوان بازاری رو به رشد از ظرفیت های گسترده ای برای پذیرش ابزارهای مالی جدید برخوردار می باشد بعنوان میزان اصلی طرح های مربوط به كنترل نوسانات نرخ ارز به حساب می آید.
به گزارش سازمان بورس واوراق بهادار، قاسم محسنی عضو شورای عالی بورس با تشریح سه راهكار برای كنترل ریسك های سرمایه گذاری در بازار ارز اظهار داشت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری ارز در سازمان بورس به تصویب رسیده و زیرساخت های آن هم آماده است.
قاسمی در توضیح چگونگی عملكرد صندوق های سرمایه گذاری ارزی اظهار داشت: با راه اندازی این صندوق ها، دارندگان ارز آن را به صندوق های سرمایه گذاری تحویل دهند و صندوق ها هم ارزها را در بانك ها سپرده كرده یا آنها را به خرید اوراق ارزی اختصاص دهند كه شركت های ایرانی یا دولت منتشر می كنند.
عضو شورای عالی بورس ادامه داد: همینطور صندوق ها می توانند این ارزها را به خرید ال.سی.هایی اختصاص دهند كه بانك های ایرانی برای صادركنندگان كالای خارجی ایران افتتاح می كنند؛ بدین سان كه ال.سی.های مدت دار را خریداری كنند.
محسنی در تشریح مزیت های صندوق سرمایه گذاری ارزی اظهار داشت: در صورت افزایش نرخ ارز، دارایی های این صندوق ها متناسب با نرخ ارز رشد می كند؛ ضمن اینكه سرمایه گذاران از محل سود صندوق هم منتفع می شوند. بدین سان سرمایه گذار صندوق ارزی علاوه بر شناسایی سود از محل رشد قیمت ارز، به علت سرمایه گذاری در صندوق هم سود دریافت می كند.
وی اضافه كرد: این در شرایطی است كه اگر ارز خریداری شود سودی نصیب فرد نمی گردد و فقط از افزایش قیمت بهره مند می گردد.
محسنی، دومین راهكار برای كنترل نوسان های نرخ ارز را انتشار اوراق ارزی دانست و اظهار داشت: شركت ها یا پروژه هایی كه درآمد ارزی دارند برای تامین مالی می توانند اوراق بهادار ارزی مانند اوراق مشاركت ارزی، اوراق صكوك اجاره ارزی وغیره را در بستر بازار سرمایه منتشر كنند.
این عضو شورای عالی بورس، انتشار اوراق مشتقه ارزی را راهكار دیگری برای كنترل نوسان های بازار ارز دانست و اضافه كرد: انتشار این اوراق اثر مفیدی برای اقتصاد دارد.
وی ادامه داد: فعالان اقتصادی از این طریق می توانند ریسك نوسان های ارز را پوشش دهند و در عین حال یك بخشی از تقاضای بازار نقدی ارز به بازارهای دیگر منتقل خواهد شد.
عضو شورای عالی بورس خاطرنشان كرد: همه این موارد قابلیت اجرا دارند اما باید با بانك مركزی هماهنگی شود.
اقتصام**2022** 2023


1397/02/10
15:01:25
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است