حق شناس: تقویت بخش خصوصی اقتصاد ایران را واكسینه می كند

حق شناس: تقویت بخش خصوصی اقتصاد ایران را واكسینه می كند سیب پال: یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: «برای مقابله با تحریم های احتمالی بهترین راه حل تقویت بخش خصوصی و كاهش سهم دولت در اقتصاد است.»هادی حق شناس در گفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به اینكه در سالهای گذشته همواره كاهش سهم دولت در اقتصاد در اسناد بالادستی و قوانین كشور مورد تاكید قرار گرفته است، اظهارداشت: اما واقعیت این است كه همچنان سهم دولت در اقتصاد كشور بالاست؛مثلا در همین بودجه سال جاری می بینیم كه یك میلیون و 218 هزار میلیارد تومان از بودجه دولت به بودجه شركت های دولتی اختصاص یافته است كه در مقایسه با GDP رقم بالایی است.
او اضافه كرد: با چنین رقم بودجه ای می توان نتیجه گرفت كه 80 درصد اقتصاد ایران به صورت مستقیم و غیر مستقیم در اختیار دولت می باشد، حال آنكه قرار بود شركت های دولتی كه به بخش خصوصی واگذار می شوند، بودجه ای دریافت نكنند.
حق شناس با اشاره به اینكه بررسی ها نشان داده است كه شركت هایی كه برپایه اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شده اند، همچنان به لحاظ مدیریتی در اختیار دولت قرار دارند، عنوان كرد: بررسی بودجه شركت های دولتی نشان داده است كه از سال 85 تابحال بودجه شركت های دولتی 4برابرشده است.
این كارشناس اقتصاد تصریح كرد: تا زمانی كه دولت به این باور نرسد كه سهم بخش خصوصی را در اقتصاد افزایش دهد، هرسال شاهد افزایش سهم شركت های دولتی در اقتصاد خواهیم بود.
او افزود: یكی از دلایلی كه تورم در كشور نزدیك به 10 درصد، رشد نقدینگی نزدیك به 20 درصد و رشد اقتصادی كمتر از 5 درصد است، كمرنگ بودن نقش بخش خصوصی در اقتصاد است. حال آنكه اگر سهم بخش خصوصی در اقتصاد طبق قوانین رفع موانع تولید، اسناد بالادستی و برنامه ششم افزایش یابد، اقتصاد ایران در مقابل تهدیدها واكسینه می گردد.

3535

1397/02/08
11:08:19
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است