سیف: ارز گزارشگری كشور یورو می گردد

سیف: ارز گزارشگری كشور یورو می گردد سیب پال: تهران- رییس كل بانك مركزی اظهار داشت: ارز گزارشگری كشور با تصویب دولت بزودی یورو می گردد.


ولی الله سیف روز چهارشنبه بعد از آخر جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد تغییر ارز گزارشگری به یورو اضافه كرد: تغییر ارز گزارشگری كشور به یورو بسیار جدی است ومصوبه آن در دولت تصویب و بزودی اعلام می گردد.
وی خاطرنشان كرد: تغییر ارز گزارشگری از دلار به یورو منطقی است چراكه تاثیر اصلی در اقتصاد كشور دارد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، رییس كل بانك مركزی بهمن ماه 1395 'دلار' را برای گزارش دهی اقتصاد ایران منطقی ندانست و یكی از اقدام های موثر در این باره را تغییر واحد ارز گزارشگری ایران عنوان نمود.
وی گفت از آنجائیكه درآمد ارزی كشور به علت تحریم های دلاری با ارزی های دیگری همچون یورو انجام می شود، باید ارزی را مبنای گزارش دهی قرار داد كه ثبات بیشتری داشته و در تجارت خارجی ما پركاربردتر باشد.
اهمیت این كار در سال های 390 و 1391 بیش از پیش خویش را نشان داد زیرا با اوج گیری تحریم ها ضد ایران به بروز نوسان های شدید و لحظه ای در بازار ارز آزاد منجر شد؛ از این رو دولت تدبیر و امید یكی از سیاست های خویش را متناسب كردن سهم دلار از مراودات ارزی كشور با اثر آن بازارها قرار داد.
رییس كل بانك مركزی روز گذشته هم در جلسه علنی مجلس كه برای بررسی نوسانات بازار ارز كشور برگزار گردید به دیدار اخیر خود با رهبر معظم انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از برنامه های بانك مركزی این است كه ارز گزارشگری از دلار به یورو تبدیل گردد كه رهبر انقلاب هم از این كار استقبال كردند.
وی اضافه كرد: امروز دلار نقشی در تجارت خارجی ما ندارد و در حال حذف شدن است و یورو در آینده به ارز گزارشگری ایران در آینده تبدیل می شود؛ البته مقدماتی دارد كه در حال آماده سازی آن هستیم.

**آثار تصمیمات ارزی در اقتصاد مثبت است
رییس كل بانك مركزی همینطور در پاسخ به سوالی درمورد آثار تصمیم دولت در بازار ارز در نخستین روز اظهارداشت:
آثار مثبتی را در زمینه های مختلفی شاهد بودیم البته خیلی زود است كه ما نسبت به این طرح نظر قطعی بدهیم و بخواهیم آثار مثبت آن را به صورت كامل تحلیل نماییم.
سیف ادامه داد: اما خبرها و اطلاعات جسته و گریخته ای كه به ما می رسد، نشان داده است كه اقدام بسیار موثر و اثر بخشی در اقتصاد انجام داده ایم كه آثار مقطعی و دراز مدت دارد.
وی در تشریح تاثیرات دراز مدت تصمیم اخیر دولت درباره بازار ارز تصریح كرد: این اقدام سبب مجهز شدن كشور و حاكمیت بر بازار اقتصادی كشور و جلوگیری از ضربه پذیر بودن اقتصاد ایران است.
رییس كل بانك مركزی خاطرنشان كرد: با عنایت به توطئه هایی كه ممكن است درمورد نظام شكل بگیرد، این امكان بوجود آمده كه دیگر التهاب آفرینی و فضاسازی با استقامت لازم در بخش مالی كشور وجود نداشته باشد و نمی توان حركاتی كه سبب دلهره و نگرانی می گردد در كشور تولید كرد.
سیف با بیان این كه درآمدهای ارزی كشور به خوبی كفاف تمامی نیازهای وارداتی كالا و خدمات كشور را می دهد، خاطرنشان كرد: به هیچ وجه تزلزلی از این بابت وجود ندارد و بارها گفته شده كه این نوسانات ارزی عامل اقتصادی ندارد و بیشتر عوامل غیر اقتصادی می باشد و خوشبختانه با این تصمیم، تحت كنترل قرار گرفت.
وی با تاكید براین كه عوامل غیر اقتصادی دیگر نمی تواند آن اثر و شدت تأثیر را داشته باشد، تصریح كرد: مسئولین اقتصادی به خوبی امكان این را یافته اند كه اقتصاد كشور را به درستی هدایت و با استقامت به سمت اهداف خود هدایت كنند.
وی یكی از خصوصیت های این مدل جدید كه در حال انجام می باشد را شفاف سازی دانست و اظهار داشت: اقتضای امروز در بازارهای مالی این است كه باید شفاف سازی شود و مقررات مالی مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم بتواند در بخش بخش مالی و بخصوص مبادلات مالی رعایت شود و این اقدام در حقیقت برای ما هم این امكان بوجود آورده كه بتوانیم تبادلات را در كشور با شفافیت انجام دهیم.
رییس كل بانك مركزی با بیان این كه درآمد ارزی كشور اعم از درآمد ناشی از صادرات نفت و كالاهای غیر نفتی را، سرمایه ای ملی است، تصریح كرد: باید دقت نماییم كه این ارز را به درستی به امور دارای اولویت بالاتر تخصیص دهیم و برای این كار نیاز به ابزار داریم و این مدل، چنین ابزاری را به ما داده و ما می توانیم تشخیص دهیم كه چه نیازی ضروری و چه نیازی غیرضروری است.
وی انتقال سرمایه را بحثی جدّی ارزیابی كرد و اضافه كرد: تخصیص ارز به كالاهایی كه در تأمین مواد آن، اشكالات اساسی وجود دارد، مواردی است كه بانك مركزی در آینده می تواند با دقت نظر كامل و با همكاری دستگاه ها ذیربط، این تخصیص را به نحو مؤثرتر و اثربخش تر انجام دهد.
رییس كل بانك مركزی همینطور در پاسخ به سوالی در مورد نحوه همكاری سایر دستگاه ها در ساماندهی ارزی اخیر اظهارداشت: همكاری بسیار خوبی شروع شده و با عنایت به جلساتی كه با حضور رییس جمهوری و معاون اول برگزار شد، شرایط به نحوی پیش می رود كه یك انسجام كلی و جدی در همه اعضای دولت بوجود آمده و همه با تمام توان در صحنه هستند و از این بابت من معتقدم یكی از عواملی كه در موفقیت این طرح مؤثر است، همین واقعیت است.
وی درمورد تامین ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی و صنعتی هم اظهار داشت: آیین نامه ها و ضوابط مورد نیاز در جلسه امروز هیات دولت تصویب گردید و بخشی دیگر هم نیازمند هماهنگی و تایید میان دستگاه ها همچون بانك مركزی، وزارت صنعت و وزارت اقتصاد است كه در جلسات دو روز آینده این هماهنگی ها انجام می گردد. بخشی از اقدامات هم مربوط به خود بانك مركزی است.
رییس كل بانك مركزی تصریح كرد: به صورت مثال شب گذشته چند آیین نامه درباره تامین ارز دانشجویی و دارویی یا ارز تامین خدمات مسافری تهیه و منتشر گردید. هماهنگی بخشنامه ارز مسافری هم با مبادی خروجی كشور انجام و ابلاغ گردیده است.

**حباب قیمت سكه تا دو روز آینده شكسته می شود
سیف از دیگر موارد مورد بررسی در این جلسه را زمان بندی فروش سكه عنوان نمود و ادامه داد: در این زمینه تنوع بیشتری بوجود آورده ایم و معتقدیم در چند روز آینده قیمت سكه هم از قیمت دلار چهار هزار و 200 تومانی تبعیت می كند.
وی با بیان این كه قیمت سكه در ایام گذشته حباب داشت، اظهار داشت: قیمت سكه از قیمت ارز داخلی و قیمت جهانی فلزات گرانبها تاثیر می پذیرد و امروز حباب در قیمت سكه وجود دارد و در یك تا دو روز آینده این حباب تخلیه و هفته آینده به ثبات می رسد.
رییس كل بانك مركزی در پاسخ به انتقاد برخی درباره دیر اقدام كردن دولت برای تك نرخی كردن ارز خاطرنشان كرد: این اقدام تنها تك نرخی كردن ارز نیست بلكه دولت ابزار لازم را در اختیار بگیرد تا بتواند بخش مالی اقتصاد را استقامت دهد تا از التهاب آفرین ها جلوگیری كند.
سیف ادامه داد: این تاثیرات بیشتر از التهابات بازار بود كه توسط اقداماتی كه دشمن با كمترین هزینه برای خود و بیشترین هزینه برای ما بوجود آورده بود، به وجود آمده است.
وی تصریح كرد: اینگونه اقدامات بیشتر برای تجهیز دولت با عنایت به شرایطی اتخاذ می گردد و اگر در آینده این اتفاقات رخ دهد، بتوانیم با آن مواجه شویم.
رییس كل بانك مركزی همینطور درباره ابزارهای دولت برای پیشبرد تصمیم جدید ارزی در كشور تصریح كرد: همكاران در بانك مركزی سامانه ای را طراحی كردند كه بتوان تمامی اقدامات ارزی را رصد كرد بخصوص در وروودی های ارز به كشور و خروجی ها و این امكان را می دهد كه به پارامترهایی كه باید ارز تخصیص یابد، اشراف داشته باشیم.
وی درباره تعطیل بودن صرافی ها در روز گذشته و امروز و چگونگی تخصیص ارز به درخواست كنندگان تصریح كرد: باید بدانیم ممكن است ارز به همه و به هر علت داده نشود و باید مشخص شود برای چه مواردی ارز تخصیص یابد، در سامانه ای كه طراحی شده است باید ثبت سفارش شود و انجام معاملات ارزی بدون ثبت سفارش ممنوع می باشد.
رییس كل بانك مركزی با یادآوری این كه ارز برای خدمات اظهار داشت: ارز خدمات همچون ارز بیماری و دانشجویی است كه برپایه آیین نامه ها اجرا و صرافی ها عامل تخصیص ارز برای این خدمات می گردد.
سیف اضافه كرد: قیمت ارز اعلام شده تثبیت شده نیست و برپایه واقعیات اقتصادی كشور مشخص است و امكان تعدیل وجود دارد، مثلا یكی از عوامل تاثیر گذار بر روی نرخ ارز، نسبت تورم كشورهای شریك تجاری ما است و اگر بخواهیم بر مبنای توانایی اقتصادی كه داریم در زمانی آنرا سركوب نماییم در آینده سبب تولید شك های اقتصادی در بازار خواهد ولی باید اقتصاد كشور توانایی این را داشته باشد كه در برابر التهابات مقاومت كند و قابل پیش بینی باشد تا فعال اقتصادی بتواند در دراز مدت تصمیم بگیرد.
سیف اظهار داشت: امیدواریم با این تصمیم در آینده ثبات و آرامشی كه نیازمند نرخ ارز است، تولید شود.
وی تصریح كرد: ما دشمنانی در خارج از كشور داریم و باید خویش را تجهیز نماییم تا فعالیت های آنها را بلا اثر كند، مدل جدید می تواند مقاومت بیشتری تولید كند.
سیام**9103**1336


1397/01/22
14:54:42
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است